Geopolityka

Scholz: dostarczamy broń Ukrainie, dostarczymy Polsce

Gepard
Fot. Bundeswehra (Public Domain)

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie z gazetami Neue Berliner Redaktionsgemeinschaft, "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten" wyraził brak zrozumienia dla krytyki wyrażanej w kraju i za granicą w związku z brakiem niemieckiego wsparcia militarnego dla Ukrainy. "Dostarczyliśmy broń i dostarczymy jej więcej (...) Te zamówienia są w trakcie realizacji" - powiedział.

Pytany o krytykę ze strony Polski, że nie dostarczono jeszcze uzgodnionych zamienników dla polskich dostaw na Ukrainę Scholz powiedział: "Szczerze mówiąc, byliśmy tym (...) dość zdziwieni. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi partnerami z Europy Wschodniej i chcemy traktować rozmowy z Polską równie poważnie, jak z Czechami i Słowacją".

Z rządem Czech, który "bezzwłocznie dostarczył Ukrainie czołgi T-72", "zawarto precyzyjne porozumienie co do tego, co i kiedy będziemy im dostarczać".

Czytaj też

Dzięki specjalnemu funduszowi Niemcy zainwestują w swoje siły zbrojne 100 mld euro. "W ramach NATO Niemcy będą wkrótce dysponować największą armią konwencjonalną w Europie"

"Od 2010 roku Bundeswehra jest strukturalnie niedofinansowana. Brak inwestycji ograniczył nasze ogólne zdolności obronne" - podkreślił kanclerz. "Dlatego wkrótce po rozpoczęciu wojny (na Ukrainie) zaproponowałem specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, aby raz na zawsze zmienić ten stan rzeczy. Fakt, że mamy teraz ponadpartyjne porozumienie w sprawie tego specjalnego funduszu, wysyła jasny i jednoznaczny sygnał: bezpieczeństwo Niemiec i naszych sojuszników zostanie znacznie wzmocnione".

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (33)

 1. Bodek

  @Valdore. Normalnie brak mi słów. Zagiąłeś mnie.... Czy Ty nie dostrzegasz, że to klasyczna MASKIROWKA? Polska przeszkoliła i zdążyla juz przekazać 18 nowocześniejszych Krabów, Niemcy będą na swoich szkolić do grudnia. Tu się liczy wola polityczna. Jak jej nie ma to nic się nie da. Jak w Belgii gdzie kilka armat okazało się zbyt drogie aby je państwo belgijskie odkupiło od producenta i przekazało Ukrainie. Tu wystarczy połączyć kropki. Ale cóż - nie każdemu to dane.

  1. Valdore

   @Bodek,dziecko moje, a uwzgledniłęs od kiedy Polacy i Niemcy szkola te zalogi? Ale to juz chyba dla ciebie było za ciezkie do zrozumienia. A teraz dalej: W belgii za duzo zarządała firma majaca te działa. czemu sie np do Szwajcarii nei czepiasz, to oni obecnei blokują gepardy czy Piranie III z Danii.

  2. Bodek

   @Valdore. 1. Wypraszam sobie dziecko. 2. PL mogła szkolić max 3 miesiące. A jeśli szkoliła dłużej choc nie sądzę to czapki z głów za dalekowzrocznosc. 3. Przykład Belgii jest lustrzany względem Niemiec - brak woli polotycznej. Co to za problem dla bogatego państwa przepłacić za niewiela ilość sprzętu. Choć biorąc pod uwagę że producent chce sprzedać nie spodziewam się zaporowej ceny. 4. Nie skupiam się na Belgii czy Szwajcarii bo to trzecioplanowi gracze. Czego nie można powiedzieć o deutchland.

 2. Bodek

  @xdx 2/2 Skandalem jest , że Niemcy dopuściły taki kontrakt. Czy wyobrażasz sobie w podobnej roli Anglosasów, Skandynawów, Japończyków czy Koreeańczyków - nie mówiąc już o naszej części Europy? Nie!!! A Niemcy owszem. I to jest coś co się nazywa wolą polityczną. Podobnie z Nord Stream II. Nie ma tu nic do rzeczy BASF i jego interesy. Bez zgody państwa niemieckiego BASF mówłby skoczyć. Chyba, że znowu chcesz przekonywać, że chodziło tylko o biznes. Nie doceniasz rządu Niemiec. Tam nie siedzą naiwne dzieciaki, tylko inteligentni ludzie świadomi konsekwencji podejmowanych decyzji i świadomie dążący do okreslonych cielów, ale to już inna sprawa - nie będe się rozpisywał.

 3. Bodek

  @xdx. 1/2 Jasne , że Niemcy / Rheinmetall nie budowali centrum szkolenia wojsk pancernych w Mulino we sensie wznoszenia murów. i podłaczania toalet. To nie stanowiłoby problemu i nie poruszałbym sprawy. Budowali w sensie dostarczenia wysokich technologii stanowiących wyp[osażenie symulacji pola walki! Kontrakt podpisano w 2011 w trzy lata po napaści na Gruzję. zakońcvzenie było przewidziane na 2014 rok i dopiero w tymmże 2014 u końca inwestycji po Krymie rząd Niemiec zadecydował o odstapieniu. Takie kontrakty nie podpisują sie bez wiedzy państw - w tym wypadku Niemiec. Chyba, że jak Angela chcesz przekonywać, że to czysto biznesowe przedsięwzięcie?

 4. Oxi

  Scholz nie kłamie w sprawie porozumienia z Czechami, tylko prawdy też nie mówi. Czesi zgodzili się wziąć złom 2A4, a w zamian za to zamówić partię 2A7. Czyli krótko: damy wam złom, jak wy zapłacicie za nówki. Mam nadzieję, że polski rząd na takie głupoty się nie zgodzi. Jak nie chcą dać 2A7 to niech dofinansują modernizację złomu, który od nich kupiliśmy, do standardu 2PL. Myślę zresztą, że coś w tym stylu właśnie jest negocjowane, bo 2A4 nam potrzebne jest na plaster do........

  1. Valdore

   @Ozi i znwou kłameisz:) czesi wzięli Leo2A4 w zamian za wysłąne na Ukraine T-72 a nad zakupem w przyszlości 2A7 by zastapić reszte teciakó jedynei się zastanawiają. A Niemcy NIC ci dawać ani dofinansowywac nei muszą, ale rozumiem że wolisz anchaiczne T-72 i ciut nowsze PT-91 o prawiezerowej wartości bojowej zamiast znacznei elpszych leo2A4. Czyżby sabotazysta od Ziobry i spółki?:)

  2. wert

   drogi Homo Daveienoidus. Czesi chcą kupić batalion A7. Jako że przechodzą na Leo dostają A4 TAK JAK I WĘGRZY- to dekle do adaptacji i szkolenia. Oddanie teciaków NIE ma tu nic do rzeczy panie usłużny

  3. Chyżwar

   @Valdore Otóż znam Niemców. Pracowałem z nimi i u nich, kiedy ciebie nie było na świecie. Dlatego od początku nie wierzyłem w jakiekolwiek Lepoardy od nich. Dotyczy to A4, A5, A6 i A7. Wypowiedzi niemieckich polityków są dla mnie mniej warte niż szklana butelka po piwie. A to dlatego, że butelki są zwrotne i mogę odzyskać założoną na nie kaucję. A ty zastanów się chłopie ile A4 Niemcy mają w "stanie jezdnym". Bo pewne jest, że niewiele. Poszperaj sobie w sieci i poszukaj jakie kłopoty miało KMW i RM coby na podstawie zmagazynowanych Leosiów robić demonstratory technologii. Chcesz "potężną potęgę pancerną" w postaci A4? Proszę bardzo. Ale będziesz to doprowadzał do stanu jezdnego w tępię modernizacji naszych A4 do Leo2PL, albo i dłużej. Dlatego pieprzyć Szwabów i ich czołgi. Lepiej wziąć nawet te używane Abramsy, których pozbywa się Gwardia Narodowa mimo, że one chleją jak smoki wawelskie. Jeśli Amerykanie nie chcą, to lepiej kupić K2 i później produkować u siebie K2PL.

 5. Lukasz

  Tak sobie czytam; dadzą, nie dadzą, model wyżej, model niżej. W całej zabawie chodzi o to by postawić Niemcy w słabym świetle i słusznie, a nie o to, żeby wziąć od nich Leopardy. Wręcz przeciwnie. Polska racja stanu wymaga, żeby robić to co robił Fryderyk Wilhelm wobec Polski - osłabiać sąsiada na arenie politycznej i umniejszać jego rolę, a broń Boże nie płacić za produkty z Niemiec.

 6. Sky

  jak juz sie przestaniecie pultac panie / panowie z prawej ( tej blizszej kremlowi rzecz jasna ) strony pogladów to rzuccie okiem na newsy i poszukajcie info o zaawansowanych rozmowach miedzy DE a GR dot uzbrojenia dla GR i UA. Albo zadne z was nigdy nie było w DE w ciagu ostanich 10-15 lat albo zyjecie ze zwojami ukształtowanymi propagandą antyniemiecką. Obarczacie rzad DE za brak czółgów, a gdzie był polski rzad po 2015 r? dlaczego pozwałał na aneksowanie umów o modernizacji naszych pojazdów, dlaczego nie zamówił ABRAMSÓW LATA TEMU ? hmM? Gdzie był rzad RP ( ktory ma sejm,senat i prezydenta) miedzy 2015 a 2018 r

  1. Bodek

   @Sky. 1/3O rany. Jesli uważasz , że pobyt w DE pozwala lepiej ocenić politykę Niemiec ostatnich lat, to Twoja sprawa. Nie ma to najmniejszego znaczenia w ocenie polityki Niemiecf, ale może dla Ciebie pobyt w DE jest nobilkitujący. Nord Stream 2. Budowa przez CENTRUM SZKOLENIA WOJSK PANCERNYCH I ZMECHANIZOWANYCH ROSJI w Mulino pod Moskwą już po taku Rosji na Gruzję. Odmowa Niemiec na dostarczanie sprzetu niemieckiego przez kraje chętne przekazać Ukrainie. Sprzeciw przyjęcia Ukrainy i Gruzji do NATO. Pozorne przekazanie Gepardów. Obiecanki dotyczące przekazania armatohaubic (nasze Kraby już na Ukrainie, a niemieckie kiedy?). Wcvzesniej wymienione skłania , abyTwoją uwagę co do zwojów mózgowych pozostawić bez komentarza.

  2. Bodek

   @Sky. 2/3 Druga częśc wypowiedzi co do zakupów dla WP 2015-2018 wymaga wyjhaśnienia, że ZP rozpoczął rządy w końcu 2015 roku kontynuując budżet 2015 uchwalony przez poprzedników "zatroskanych" o bezpieczeństwo Polski Dość wybiórcze jest porównywanie 3 lat do 8 lat PO- PSL, ale rozumiem Ciebie). A jak ta troska PO-PSL wyglądała? Ano tak, że likwidowano jednostki wojskowe na wschodnim brzegu Wisły. Dziś widzimy na Ukrainie jak wygląda zajęcie terenu przez Rosjan - przykład Bucza. Przeciaganie zgody na bazę rakietową w Radzikowie - 4 lipca 2008 w Dzień Niepodległości USA (znamienna data - nie prawdaż) - Donald Tusk na konferencji ogłosił odrzucenie umowy polsko - amerykańskiej. w sprawie bazy W zamian potem Obama ogłosił rezygnację dnia 17 września 2009 ( (znamienna data - nie prawdaż). Czyż to nie była asertywna polityka rządu? Sikorski okreslił dumnym (durnym) mianem nie robienia "łaski" Amerykanom.

  3. Bodek

   @Sky 3/3 W zamian postanowiono zawrzeć kontrakt 10 - lecia na wzmocnienie WP. 13 miliardów na ........ 50 helikoptery transportowe. Transportowe - rozumiesz? Zakup Caracali jako rekompensata dla Francuzów za utracony kontrakt na Mistrace (Kwaśniewski Aleksander). Cóz za wzmocnienie WP!!! A jak osłabiała Zjednoczona Prawica nasze zdolności obronne? 1. Wysmiewane Wojska Obrony Terytorialnej - ich rolę zweryfikowała pozytywnie wojna w Ukrainie, F35 32 szt. za 20 mld zł (porównaj sobie z 50 smigłowcami transportowymi za 13 mld zł). Wisła I faza - że mało ,ale uruchomiło proces szkolenia i wdrażania. HIMMARSy - że mało ,ale uruchomiło proces szkolenia i wdrażania. Kontynuacja zakupu Krabów i Raków. Ale cóż. faktycznie masz rację, że wtedy jeszcze nie zamówiono Abramsów - nie wszystko da się na raz. A ile było skowytu, że klucze calowe nie będa pasowały - żenada .....

 7. Adzio

  Amerykanie już się w tym połapali, ciekawe kiedy połapie się VALDORE i DUDLEY

  1. Valdore

   @Adzio, dawno sie połąpałem ze zwyczajnie bredzisz, Amerykanei jak widac też:))

  2. biały

   valdore ty za to twierdząc że Europa nie potrzebuje Rosyjskich sórowców wcale nie bredziłeś

 8. Bodek

  @Valdor. Wierzysz Niemcom że Polska zażyczyła sobie najnowsze Leopardy 2 A7..... Taaaaa......

  1. Chyżwar

   @Bodek On wierzy we wszystko, co powie Tusk i jego koledzy. A oni zawsze powiedzą to, czego będą chcieli Niemcy.

  2. Valdore

   @Chyzwar jak widac prawda potęznei musi boleć że takeigo szału dostałęś:) Ale co sie dziwic tacy jak ty nie potrafia nawet mysleć:)

 9. Tomasz

  Ty razem mu wierzę. Przekażą nam broń tak jak przekazali Ukrainie! Czyli nie przekażą! Buhahahahaha!

  1. Janka74

   Haubice, gepardy, pancerfausty. Leo dla Słowacji w zamian za teciaki.

  2. Bodek

   @Janka74. Haubic i Gepardów nie przekazali a jedynie obiecują. Kiedy? Może w grudniu, może nigdy jak sie sytuacja potoczy po myśli Niemiec na zgubę Ukrainie. Zwykła gra na zwłokę. Nie rozumiesz tego? Kpisz czy o drogę pytasz?

  3. Starry

   Większość komentarzy pokazuje DE z punktu widzenia Polski lub Ukrainy - owszem DE jest w NATO ale musi uwzględniać własny interes czyli najpierw własna armia a później sprzymierzeńców. Poza tym część państw Unii jednocześnie będących członkami NATO nie jest specjalnie zainteresowana obecnością Ukrainy w obu organizacjach co skutkuje takim a nie innym zakresem, wolumenem i tempem dostaw uzbrojenia. Polska jest w innej sytuacji bo jest praktycznie państwem granicznym z FR ale i my musimy być pragmatyczni i mieć przed oczami nasz dobrze pojęty interes narodowy.

 10. ExDanziger

  Chyba nikt nie traktuje już Scholza, a przez to Niemiec poważnie. Jak na razie Niemcy nie dostarczyły nie tylko Ukrainie ale i sojusznikom z NATO ani jednej sztuki ciężkiego uzbrojenia. Za to skutecznie utrudnia innym państwom dostarczanie broni kupionej kiedyś od Niemiec ma Ukrainę. Trudno tego nie uznać za wspieranie Rosji w ludobójstwie Ukraińców. Niemcy przez 30 ostatnich lat niszczyły zdolności bojowe Bundeswehry,. Nawet jeśli (w co wątpię) wydadzą 100 mld. euro na armię, to pewnie głównie na remonty koszar i zabytkowego żaglowca Bundesmarine. Ale jeśli nawet (jakimś cudem) rzeczywiście wzmocnią swoją armię, to w razie rosyjskiej agresji, będą bronić terytorium NATO na linii Odry. Zero wiarygodności, nie tylko sojuszniczej.

  1. wert

   tym lepiej dla nas. IV Rzesza się sypie, trzeba ją jeszcze POgrzebać

 11. xdx

  Właśnie Scholzi zapowiedział ze zostaną wysłane MARS wyrzutnie rakiet z Cobra radarem - rozmpoznania aryleryjsckiego i do ochrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM - prawdopodobnie z szarży zakupionej przez Egipt. Zobaczymy.

 12. Tytan

  Święty Scholz

 13. Grzyb

  Popatrzmy na dane na temat eksportu i importu towarów pomiędzy Polską i Niemcami i porównajmy te dane z Czechami i Słowacją. Chcą nas traktować równo poważnie? To niech zaczną. A te zużyte Leo 2 A4 co dali Czechom, to niech se w buty wsadzą.

  1. Macorr

   Albo dadzą szybko to co mają (A4), albo będziemy czekać. Tylko czy Ukraińcy mogą czekać? Ja bym brał A4 tak żebyśmy zachowali na stanie ok 500 czołgu w razie W. A4 są i tak dużo lepsze niż nasze Twarde, a my zainwestowaliśmy dużo pieniędzy by być w stanie je modernizować. Oczywiście będzie się wiązało z zatrudnianiem nowych osob w Łabędach, ale o to chyba chodzi by rozwijać bazę przemysłową? Także spokojnie będziemy je modernizować/remontować naszymi siłami , rozwijając przemysł i kompetencje, a Twarde niech gonią orków ...

  2. Bobo

   Myślę że sporo lepsze od oddanych t72

  3. Sky

   A skad maja dac A7 ? zabrac BW jedyny sensowny czółg? chyba zyjesz wyalienowany z realiów spolczesnego swiata skoro nie wiesz w jakim stanie jest BW i ile czasu i srodków potrzeba na odtworzenie jej zdolnosci. Ale co tam, najlepiej jechac po DE , taka tradycja zjednoczonej prawicy, ktora co prawda warczała na ruskich ale zagrozenia nie dostrzegała i trwoniła srodki na dzieła b i topiła w bezsensownych inwestycjach - ostrołęka i mierzeja ( vhyba nikt myslacy nie ma watpliwosci,ze przekop to bezsensowna inwestycja z pkt gospoarczego i militarnego).

 14. ProArte

  Znając życie to Polsce dostarczą czołgi Leopard 2 wyprodukowane w latach 80-tych ktore obecnie nadają się tylko do modernizacji a ta pochłonie kolejne kilka mld zł. z kieszeni podatnika. Tak wygląda ta pomoc Niemiec. Dlatego warto by ponegocjować i zamiast przykładowo 100 szt. Leopard 2 zamówić mniejsza ilość nowszszej konstrukcji czołgu Leopard ktora nie wymaga takich nakładów środków na modernizację.

  1. xdx

   Problem z leopardami jest taki iż nowych nie ma, wszyscy czekają w kolejce - sama Bundeswehr chyba będzie do 26 wymieniać ( miało być 24 ale się przeciągnie ). Na szybko to ewentualnie a4 i modernizacja przez Rheinmetall - ale tu pozostajesz przy a4 tyle ze z nowym dodatkowym pancerzem np Evolution - albo Leo 2 SG ( Singapur ).

 15. AdSumus

  Ciekawe co takiego i komu dostarczyli? Słyszałem o pancerfaustach i hełmach. Wie ktoś o czymś więcej? Tak wiem, że Niemcy mówili o innych rodzajach sprzętu. Ale ja się pytam co FAKTYCZNIE dostarczyli. W Polsce na Leopardy 1 i Leopardy 2 A4 w stanie do kapitalnego remontu, popytu niema. Z resztą Niemcy chyba więcej czołgów to nie mają. Taki klimat. Taka polityka.

  1. stary Polak

   sławetna sprawa posowieckich "strieł" które były w takim stanie że bardziej zagrażały operatorowi niż przeciwnikowi. Opakowania pzregniły, pociski miały mikropęknięcia.

  2. Valdore

   @Adsumus, Stingery, RGW90, Panzerfaust 3 amunicja 155mm itd, nei dostarczaja na razie cięzkiego sprzętu bo gepardy nie mająamunicji( ban Szwajcarii) i PzH2000 bo szkolenie nei ukończone. Aha szkolatez Ukraińskich zołnierzy. Niemcy leo2A4 mają jeszcze sporo ale te czołgi ma Rheinmetall i KMW a nei armia.

  3. xdx

   Pare tysięcy min w tym połowa kierunkowe , praktycznie nie do objechania ( możesz całe kolumny tak spowolnić że artyleria wali jak do kaczek - ale tu kłania się wyszkolenie, taktyka użycia sprzętu, sama broń to nie wszystko ), broń strzelecka , amunicja , środki i narzędzia do odbudowy zniszczonych miast no i od 2014 to około 8 mld na wsparcie Ukrainy. To ze Ukraina jest zżarta korupcja to chyba każdy zdaje sobie sprawę ( tylko 10 miejsc lepiej niż kacapy na rankingu ). Tu chyba bardziej Ukraina może mieć pretensje do swoich polityków iż nie należycie wykorzystali pomoc.

 16. Markus

  Straszne. Nasz drugi w kolejności wróg chce znacznie wzmocnić swoje siły zbrojne. Miejmy nadzieję że im się to z jakiś powodów nie uda. Im słabsze Niemcy i Rosja, tym lepiej dla nas.

  1. Jameson

   Nie nasz tylko Twój. Żyjesz w urojonym świecie, ten niby wróg za uszy wciągnął nas do NATO i EU, jest tu największym inwestorem od lat i największym klientem naszego eksportu. Jeżeli czegoś dalej nie rozumiesz to miej proszę pretensję do polskiego systemu edukacji, który produkuje takie właśnie cuda, które nie rozumieją ani ekonomii, ani historii ani podstaw logiki. Nie pozdrawiam.

  2. Janka74

   Jeszcze Czesi , Słowacja i ta Szwecja ! Wróg od 600 lat skrycie knuje za kolejnym potopem, bo gdyby nie knuła dała by nam okręty podwodne za darmo! Puknij się w czoło kolego. Mgła smolenska ci się rzuciła.

  3. Bodek

   @Jameson. Niemcy nie "wciągały nas za uszy do NATO" jak napisałeś bzdurę. Wystapiliśmy o członkostwo w NATO na początku lat 90-tych i decyzdujący głos miały USA, a Niemcy nie zaprotestowały. Obowiązuje nas dozgonna wdzięczność.... Jesli chodzi o wejście do UE też przez lata akacesji Polska sama zabiegała o wstapienie. Nie ma tu mowy o "wciąganiu za uszy". Niemcom zależało na naszym stapieniu i tu zgoda, bo można powiedzieć, że były rzecznikiem przyjęcia. Ale okreslenie wciagania za uszy jest nacechowane niezrozumiała dla mnie pogardą dla samodzielności nasdzego kraju i służalczością względem Niemiec.

 17. Bodek

  @Valdore. Coraz zabawniejsza jest Twoja obrona skompromitowanej polityki Niemiec. "... nei dostarczaja na razie cięzkiego sprzętu bo gepardy nie mająamunicji( ban Szwajcarii) i PzH2000 bo szkolenie nei ukończone" JASNE! WYTYPOWALI DO PRZEKAZANIA GEPARDY, DO KTÓRYCH BRAK AMUNICJI, A PzH2000 PRZEKAŻĄ W GRUDNIU . Aha szkolatez Ukraińskich zołnierzy. Niemcy leo2A4 mają jeszcze sporo ale te czołgi ma Rheinmetall i KMW a nei armia. JASNE! NIE SĄ W STANIE POZROZUMIEĆ SIĘ (ODKUPIĆ) Z Rheinmetall i KMW. NO POPOSTU NIE DA SIĘ....

 18. TymonP

  To jest proste wbrew pozorom. Niemcy coś przekażą jak dodatkowo będą mogli na tym zarobić vide Słowacja gdzie przekazali kilkanaście starych Leo 2, a Słowacy zamówią nowe czyli dadzą zarobić Niemcom i ich przemysłowi. W tym wypadku trudno mi sobie wyobrazić żeby coś dali Polsce z prostego powodu: Polska nie powinna z nimi robić interesów ponieważ nie są godnym zaufania sojusznikiem czy partnerem biznesowym, polska jest w tym momencie nakierowana w zakupach na anglosasów i jak widać także za chwilę będzie robić interesy z KP.

  1. Janka74

   Obawiam się że Niemcy nie mogą dać Słowacji na teraz 2a7 bo ich nie mają nawet dla siebie. Dają co mają. I to nie armia a zbrojeniówka.

 19. ja!

  Prawdę mówiąc to podziękował bym Mu z odpowiednim komentarzem. Niemcy jak zwykle, ale bez zdziwienia za to także poważnie.

 20. stary Polak

  i pomyśleć że dziadek Piłsudski już miałby rozrysowany na mapach atak wyprzedzajacy na Niemcy.

  1. Janka74

   Piłsudski ten od zamachu stanu? Gdy zginęło ponad 400 Polaków w tym 200 wojskowych? Miałbyś sanacje to byś tyrał u Pana a nie głupoty wypisywal ? Wyprzedzający atak miał jego Rydz Śmigły w kierunku na Rumunię i Szwajcarię/Francję...tylko beingow mu brakowalo

  2. Robert00000

   Piłsudski przydał by się na obecną targowicę, Za to co robią,walą na swój kraj,do nie dawna przyjaciele Putina i Merkel Teraz zostali sierotami,myślę że taki Piłsudski by załatwił szybko taka róże bon,Tuska,Trzaskowskiego,Millera,budkę, kopertę,itp

 21. Chyżwar

  @Janka74 Jak rozumiem koleżanka z bajki "nie matura lecz chęć szczera"? Film Pułkownik Kwiatkowski. Bardzo ładnie pokazuje takie towarzystwo. A Piłsudski zrobił co powinien był zrobić. Szkoda tylko, że zeszło mu się przedwcześnie.

 22. Bart patriota

  jednorazowy fundusz w wysokości 100mld EUR nie aż tak dużo zmieni. Zaległosci są strukturalne. "Największą armią konwencjonalną w Europie"... Turcja jest największą i najpoteżniejszą armią w Europie i 100mld EUR w budżecie Bundeswery niewiele zmieni w tym zakresie. Miną lata albo co najmniej dekada zanim Niemcy osiągną znaczną poprawę sytuacji. Zwiększenie liczby żołnierzy, nasycenie sprzetem, przeszkolenie to wszystko wymaga dużo czasu i konsekwencji. Więc Scholz niech nie pitoli

  1. Valdore

   @bart, Turcja ma może najwieksza liczebnei armie ale co do potegi to ejszcze sporo im brakuje.

  2. Jerzy

   Niemcy są potęgą przemysłową i finansową, brakuje im jedynie woli politycznej, a jeżeli ta wola się znajdzie, to są w stanie szybko nadrobić zaległości, w każdym razie szybciej niż jakiekolwiek inne państwo w Europie.

  3. Jameson

   Oczywiście, do tej pory Niemcy żyły sobie w bańce pacyfizmu, napędzanego amerykańskim parasolem i układami z Rosją. Teraz to się wszystko posypało, ale to właśnie ten kraj ma potencjał finansowy i przemysłowy, żeby w kilka lat nadrobić braki i zostać liderem w Europie w zakresie uzbrojenia, a taka Turcja, to się musi dużo uczyć. Przypominam, że średnio połowa technologii NATO wciąż opiera się na niemieckich patentach i technologii.

 23. Buka

  Problemem są niemcy ich próba podporządkowania sobie eurokolchozu i blokowanie Polsce funduszy z kpo za brak odporzadkowania czołgi od Niemiec zobaczymy jak świnia niebo.. Niemcy są sojusznikiem Rosji i Chin a nie polski USA i NATO

  1. Niedzielny żołnierzyk, ale nie z WOT

   +1000 IQ BYQ

  2. Bobo

   Patrz z innymi się dogadali tylko z naszym pierwszym sekretarzem znowu nie,cały świat zwariował tylko nasi normalni i nieomylny,reszta to zdrajcy,jak w tv u putina

  3. wert

   [email protected] mylisz dogadanie z zastraszaniem a zwariowanie z interesami. To że rozbieżnymi nie jesteś w stanie ogarnąć. Norma u POstogłowych

 24. xdx

  Firma BTD w Rockensußra - po lewej stronie , tam stoją głównie Marder czy inne które miały być demilityryzowanwe - firma należy do KMW obecnie (tez jako źródło części). Co do 100 miliardów, to kwota z zeszłego roku którą wykazała Bundeswehr jako minimum aby doprowadzić do normalnego stanu - na 20 miliardów euro Bundeswehr ma samych braków w amunicji. Do tego dochodzą modernizacje, wymiana starych tornado do 35. Scholz nie ma pojęcia o temacie ale chce błysnąć - Aha te 100 mld „ specjalnego funduszu” jest po to aby oficjalnie nie przekraczać deficytu. Nazbierało się po prostu po latach zatrzymania armii i kierowania kasy na inne cele… Co ciekawe SPD w koalicji z CDU torpedowała wszystkie próby inwestycyjne - teraz robi się na uzdrowiciela (przez siebie zrobionych problemów).

 25. Żelazny

  Z pustego i Salomon nie naleje, taka prawda. PiS to wiedział i bezlitośnie wykorzystał dla propagandy. Poza tym te 100mld to nie jest zbyt wiele, kupią trochę nowoczesnego sprzętu i koniec forsy, nawet nie zbliżą się do tego co mieli w latach 80-tych..