Reklama

Geopolityka

Rozpoznawcze Reapery trafią do Hiszpanii

Fot. Senior Airman Michael Quiboloy/Air National Guard
Fot. Senior Airman Michael Quiboloy/Air National Guard
Autor. Senior Airman Michael Quiboloy/Air National Guard

Hiszpania będzie kolejnym, piątym w Europie użytkownikiem dronów MQ-9 Reaper. Amerykański Departament Stanu zaakceptował sprzedaż dla Madrytu czterech bezzałogowców w wersji Block 5, które wraz ze systemami nawigacyjnymi, naziemnymi stacjami kontroli, systemami optoelektronicznymi, radarami i odpowiednim pakietem mają kosztować 243 mln USD. Maszyny będą służyć do rozpoznania i instalacja uzbrojenia nie jest na nich planowana.

Hiszpania dołączy do grona europejskich użytkowników dronów MQ-9 Reaper. Zgodnie z komunikatem amerykańskiej agencji współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency), Departament Stanu zaakceptował sprzedaż dla Madrytu czterech bezzałogowców w wersji Block 5. Wraz z dronami do Hiszpanii trafi 20 systemów nawigacji satelitarnej i inercyjnej, dwie mobilne naziemne stacje sterowania, pięć systemów elektrooptycznych AN/DAS-1 MTS-B i pięć radarów klasy SAR typu Lynx AN/APY-8. Całkowity koszt kontraktu wraz z dodatkowym pakietem szkoleniowym, logistycznym, częściami zamiennymi i wsparciem technicznym przez okres dwóch lat ma wynieść 243 mln USD.

Głównym kontraktorem będzie General Atomics Aeronautical Systems, Inc. z San Diego w Kalifornii, a w realizacji zamówienia mają także wziąć udział Raytheon Company z McKinney w Teksasie i L-3 Communications Systems z Salt Lake City w Utah. Kontrakt przewiduje także offset, ale jego warunki zostaną dopiero określone w toku negocjacji z amerykańskimi firmami zbrojeniowymi zaangażowanymi w projekt.

Hiszpania będzie piątym w Europie użytkownikiem amerykańskich bezzałogowych systemów latających MQ-9 Reaper, oferowanych obecnie także Polsce w postępowaniu o kryptonimie „Zefir”. Maszyny MQ-9 znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch, a w 2016 roku mają trafić także do Holandii. Europejskie samoloty bezzałogowe były używane w misjach rozpoznawczych i bojowych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Francuskie Reapery wzięły udział w operacji Serval w Mali, włoskie w działaniach w Kosowie, Libii i Afganistanie, a brytyjskie prowadzą pobecnie ataki na pozycje bojowników Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie.

Głównym konkurentem MQ-9 Reaper w hiszpańskim przetargu na drony klasy MALE były izraelskie bezzałogowce IAI Heron TP. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama