Geopolityka

Rosyjski okręt zakłócił amerykańsko-ukraińskie manewry

Niszczyciel Proj. 61. Fot. US Navy
Niszczyciel Proj. 61. Fot. US Navy

Okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego, na którym odbywają się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2019 – poinformowała w środę marynarka wojenna Ukrainy, określając incydent jako „prowokowanie nadzwyczajnej sytuacji”.

Rosyjski niszczyciel rakietowy Smietliwyj (Projekt 61, ostatnia taka jednostka w służbie rosyjskiej) naruszył przestrzeń manewrów mimo zawiadomień, iż jest ona zamknięta dla żeglugi. Do zdarzenia doszło w środę o godzinie 8.00 czasu lokalnego (godz. 7.00 w Polsce) w czasie, gdy uczestnicy manewrów ćwiczyli prowadzenie ognia artyleryjskiego.

Ukraińska marynarka wojenna oświadczyła, że jej fregata Hetman Sahajdaczny próbowała połączyć się z Rosjanami przez radio, jednak ci „udawali, że mają +problemy+ z łącznością”.

Marynarka wojenna Ukrainy podkreśliła, że Rosja po raz kolejny udowadnia, iż jej działania są nieprzewidywalne, a łamanie prawa morskiego w regionie Morza Czarnego staje się dla niej normą.

Sea Breeze 2019 z udziałem państw NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, odbywają się w południowych obwodach Ukrainy, w tym na wodach Morza Czarnego, w bezpośrednim sąsiedztwie zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Uczestniczy w nich 28 okrętów oraz 27 samolotów i śmigłowców. Są na nich obecni wojskowi m.in. z Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji, Polski, Rumunii, Mołdawii i Gruzji.

Źródło:
PAP

Komentarze (18)

 1. Szach mat w jednym ruchu.

  Ciekawe co by się stało gdyby tak przypadkiem oberwał. A tak na poważnie to tak jak z samolotami,które latają bez włączonych transponderów. W końcu doprowadzi to do tragedi.

  1. Davien

   Juz doprowadziło ale to akurat przez głupote Rosjan że kodów IFF nei przekazali Syryjczykom. Ił-20M.

 2. Rzeszow

  wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego --- Smietliwyj ... w czasie misji jaką jest "realizacja kompleksu przedsięwzięć na rzecz kontrolowania działań okrętów NATO ...wszyscy tak robią

  1. Davien

   Nie panie rzeszow. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wpływa ani nie wlatuje na obszar zamknięty podczas manewrów z ostrą amunicja bo to prosta droga do odwiedzenia rybek na dnie.

 3. Marek

  A nie mógł się tam ktoś "pomylić" tak, jak nasi marynarze podczas ćwiczeń "pomylili" się swego czasu?

  1. majas

   Ciekawe, jak sie Rosjanie pomyla, a moga, kiedyś nie będa ostrzegać i zrobią to co maja zrobić.

  2. Marek

   Owszem mogą. Tylko, że wtedy cała ich przestarzała flota zrobi bulbulbulbul.

  3. Davien

   Majas, a gdzie po czyms takim Rosja znajdzie nowe bazy i okrety dla Floty czarnomorskiej:)

 4. Jerry

  Stary nie stary ale w 8 groznych rakiet Kh 35 uzbrojony jest..

  1. Davien

   Jerry, pociski Ch-35 Uran to odpowiednik Harpoona z 1978r:)

 5. Hanys

  Może USA nie uznaje Krymu za rosyjski, ale ich samoloty i okręty trzymają się z dala od Krymu na przepisowe 12 mil, inaczej mogłyby skończyć tak jak ten dron w Iranie.

  1. Davien

   Hanys, tyle ze po czyms takim Rosjanie z Krymu by sie na tym moście stratowali zwiewając z powrotem do Rosji.

 6. ad

  Rosja testuje na ile może sobie pozwolić, trzeba było "omyłkowo" ostrzelać ruskich skoro przez "problemy z łącznością" wpłynęli tam gdzie nie powinni, Turcy zestrzelili Ruskim samolot i Rosja jakoś nie zareagowała, dziś są z Turcją wielcy koledzy i jakoś już "omyłkowo" nie wlatują na tureckie niebo

  1. Młam

   Nie kłam. Rosja zareagowała.

  2. asad

   Jak?

  3. lkjkljkjkjh

   Od takich spraw sa wypracowane procedury prawne i dyplomatyczne, a nie głupie strzelanie rakietami na gdzie popadnie. Rakiety to nie jest zabawka dla dzieci.

 7. Fanklub Daviena

  Co USA ma do szukania na Morzu Czarnym? Niech sobie weźmie Ukraińców i poćwiczą w Zatoce Delaware! :)

  1. rED

   A co ma Rosja do szukania na Krymie? Niech sobie jadą na Sachalin.

  2. Davien

   Funku, to raczej czego tam szuka Rosja, ? Wiekszośc M.Czarnego to wybrzeża NATO, wiec niech Rosja sobie po kaspijskim pływa:)

  3. say69mat

   ??? Od kiedy to akwen M. Czarnego jest wewnętrznym morzem Federacji Rosyjskiej???

 8. Stirlitz

  Wybrali się na zlot parowców ale pomylili kierunki, bo nie Zachód nie chce im sprzedać komponentów do satelitów glonass i muszą nawigować przy pomocy sekstantu.

 9. Heniu

  ...nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi... Tzw. Zachód jest wobec ruskiego stylu kompletnie bezradny. Ma lepsze samoloty, okręty, systemy, etc. A Ruskie zajęli Krym, pływają po akwenie manewrów Sea Breeze i pewnie jeszcze nie jedną akcję wywiną. No i co?

  1. fog

   Wsadzili trochę nowej elektroniki i zapisywali charakterystyki okrętów... Ciekawe na czyje zlecenie... Chiny...? A jak wpadnie zbłąkana rakieta czy pocisk to i tak łódka niedługo do złomowania za to korzyści propagandowe były by ogromne... Rosja...

  2. Marek

   To, że w końcu któryś z nich przez "pomyłkę" zaliczy pocisk przeciw okrętowy lub torpedę.

  3. Mssga

   tak jak z płaszczem....wszystko do czasu... Nad Turcją też tak się zachowywali...

 10. vkdm

  trzeba jak Turcja - przywalić porządnie bo inaczej nie dotrze

  1. fog

   Turcja jest ze wschodu... Wiedzą jak "TO" działa... ;]

 11. Jurek

  No i bardzo dobrze bo to już zaczyna się robić śmieszne USA zamyka akwen wodny w pobliżu granic Rosji to może w odwecie Rosja zamknie akwen wodny w pobliżu granic USA bo chce sobie poćwiczyć z dajmy na to Kubą lub Wenezuelą

  1. rED

   Ten okręt ma 53 lata !!! :D Jest starszy od najstarszego OHP !!! :D

  2. Davien

   Jurek, najpierw to Rosjanie musieliby tam dopłynąc, a tylu holowników chyba nei maja, a potem jakos przekonać Kubańczyków by ich od razu nie wygonili. A w Wenezueli dawno już głodni ludzie( dzięki Maduro i Rosji) okrety sprzedali na złom. Aha Wiekszośc morza Czarnego to tereny NATO:)

  3. fog

   Oczywiście może...Uprzedzająć w odpowiednim terminie. Pytanie tylko czy mają techniczne możliwości wysłania i powrotu zespołu okrętów. No i kto za to zapłaci... ;] My płacąc za ropę i gaz...

 12. wildcard

  projekt 61? śpiewająca fregata, przecież to antyk z lat 60, bliźniak naszej ORP Warszawy która już dawno została zezłomowana

  1. Kminek

   Wysłali okręt do odżałowania jakby co, a że stary to i "problem z łącznością" wiarygodniejszy

  2. Davien

   Wildcard, a jak sądzisz czemu sie Rosja tam pchała? I na złomowaniu by zaoszczedili i popsioczyć na NATO by mogli:))

 13. Steve

  Można byłoby im zrobić show of force. Przelot na niskiej wysokości z dopalaczem.

 14. beee

  Przez idiotyczne prowokacje rosja chce pokazać jaka jest ……. śmieszna.

 15. Vvv

  A jakby tak dać przypadkowa salwę rakiet w ten „niezidentyfikowany” okręt? :)

 16. Grredo

  Taki niszczyciel to łatwo może wpaść na niemiecką drugowojenną minę.

 17. W

  a 2 pociski dla polepszenia łacznosci radiowej nie pomogłyby ???

 18. Davien

  Jak widac Rosja chyba próbowała oszczedzic na złomowaniu:) bo innego wytłumaczenia dla tak idiotycznego kroku to chyba nie ma.