Reklama

Geopolityka

Rosyjski Mi-24 zestrzelony nad Dnieprem [WIDEO]

MI-24P Rosja
Autor. Igor Dvurekov/CC BY-SA 3.0

Serwis informacyjny Nexta opublikował nagranie rosyjskiej formacji kilkunastu śmigłowców Mi-8 i Mi-24/35 lecących nad wodami Dniepru w stronę Kijowa. Stały się one celem skutecznego ostrzału pociskami przeciwlotniczymi Stinger.

Reklama

Jak wynika z nagrania w formacji leciało łącznie co najmniej 17 śmigłowców. Były to transportowe Mi-8MTW-5 w eskorcie szturmowych Mi-24 lub Mi-35M. Maszyny trafiły pod ogień ukraińskich żołnierzy wyposażonych w wyrzutnie MANPADS, prawdopodobnie typu FIM-92 Stinger. Na nagraniu widać, że maszyny zeszły nad wodę tak nisko, że jedna uderzyła kadłubem o jej powierzchnię. Śmigłowce odpalają również flary aby zmylić naprowadzaną na podczerwień głowicę pocisku. Mimo to jednak z eskortowych maszyn została trafiona pociskiem i runęła do wody. Cała trzyosobowa załoga prawdopodobnie zginęła, podobnie jak desant jeżeli był przez tą maszynę przenoszony.

Reklama
Reklama

Ukraina utrzymuje Mariupol i Wołnowachę. Francja wysłała wojska do Rumunii - NA ŻYWO

Z informacji zamieszczonych przez portal informacyjny wynika, że łącznie strącono co najmniej dwa śmigłowce należące do tej formacji. Miało to miejsce na północ od Kijowa, prawdopodobnie nad szerokim rozlewiskiem nazywanym Morzem Kijowskim. Nad tym obszarem śmigłowce mogą przemieszczać się poniżej horyzontu radiolokacyjnego, unikając wykrycia przez większość systemów OPL. Jednocześnie jednak maszyny nad wodą nie mają możliwości ucieczki jeśli znajdą się w zasięgu systemów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu takich jak wyrzutnie MANPADS i systemy lufowe.

Ukraina Otrzymała znaczną liczbę wyrzutni i pocisków Stinger m. in. od krajów bałtyckich, Holandii, Niemiec i Szwecji. Polska przekazała natomiast znacznie nowoczesniejsze MANPADS typu Piorun.

Reklama

Komentarze (9)

 1. nyx

  Stinger ma pułap rażenia od 180m w górę, a Piorun od 10m w górę dlatego przy tak nisko lecących helikopterach stawiałbym jednak na Pioruna....

 2. Sidematic

  Zastanawia mnie na jakiej podstawie autor wysnuwa takie wnioski jak to, że były to prawdopodobnie typu FIM-92 Stinger??? Wojsko Ukrainy dysponuje dość szerokim wachlarzem różnych MANPADS-ów. Skąd więc podejrzenie że to akurat Stingery? Podobnie ze śmiercią załogi (i/lub desantu). Skąd przypuszczenie, że WSZYSCY zginęli? Jakieś informacje o których nie wiemy?

  1. Valdore

   Proste, rosyjskei Strieły i Igły maja za duzy pułap minimalny i sa bardzo wrazliwe na srodki przeciwdziałąnia, w przeciwieństwie do Stingerów z nowoczesnymi głowicami programowalnymi:)

  2. Sidematic

   Valdore poczytaj trochę. Stinger też ma minimalny pułap 180 metrów.

  3. Amator

   Nowoczesnymi. LOL Pewnie dlatego amerykanie kupują od nas Pioruny bo Stingery są nowoczesne.

 3. Ech

  Szokiem jest ze Rosjanie nie maja nawet pzrewagui w powietrzu. Licze na to ze kiedys ktos to zbada (jakis histyryk wojskowsci) i oprcz proagadny pro ukarinskiej bedzie jakies obiektwna opdiwiedz i metrtrczna jak to sie wogle dzieje.

 4. Sidematic

  Stinger ma minimalny pułap ataku 180 metrów, dlatego Ruscy starają się tak nisko latać. Pioruny atakują już od 10 metrów.

  1. Valdore

   Sidematic, skad ci sie wziął ten minimalny pułap Stingera to nawet twój oficer prowadzący nie wie:))

 5. AVHfromPOL

  Nasze gromy w Gruzji też dawały radę

 6. Daniel S.

  Ciekaw jestem czy i ile udało się ich zestrzelić przy użyciu naszych Piorunów.

  1. P40

   Gdzieś było że ten kątowe na początku był ubity piorunem.

  2. P40

   kamow miało być.

 7. Holub

  Pełne panowanie w powietrzu jak widać ;)

  1. jkwal

   W powietrzu i pod wodą

 8. Mielonek13

  Jak tak nisko leciały to raczej nie Stingerem go zdjeli, moze naszym piorunem 😉

 9. Paweł P.

  Ktoś wie ile mają flar do użycia, chyba nie ma nolimit?

  1. Ivan nie pisz bzdur

   Śmigłowiec Mi-24 wyposażono także w system ochrony przed pociskami naprowadzanymi za pomocą podczerwieni. Układ ten składa się m.in. z promiennika mikrofalowego Ł -166W-1 AE „Ispanka” oraz wyrzutnika flar termicznych ASO-2W (cztery kasety po 32 naboje każda).Informacja nie potwierdzona

  2. Rydz_Aka_Rudy

   Z tego co obadalem ASO-2W ma cztery kasety, 32 naboje każda

  3. Gnom

   Starsze miały 4x32 w ASO-2W, potem było 6x32 w ASO-2W, a ostatnio na Mi-8/17 i na Mi-24/35 pojawiły się nowe wyrzutnie osadzane w oknach i wtedy mają nawet po ponad 100 na stronę jednocześnie posiadające wcześniejsze ASO-2W.. Dla porównania taki Mi-26 ma obecne nawet ponad 250 na stronę. Trochę zatem jest, ale i tak liczy się skuteczność. Jak flary są równie stare jak racje żywnościowe to niekoniecznie pocisk (szczególnie nowszy) w ogóle tego nie zauważy i wtedy ilość nie ma większego znaczenia..

Reklama