Reklama

Geopolityka

Rosja zaczyna wycofywać się na północy. "Nowa strategia"

Fot. mil.ru

Rosja zaczęła wycofywać część sił spod Kijowa - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie. Waszyngton ocenia, że jest to oznaka zmiany szerszej strategii Rosji.

Reklama

Jak powiedział reporter telewizji Jim Sciutto, powołując się na dwa źródła wywiadowcze, USA zaobserwowały już ruchy rosyjskich jednostek pod Kijowem. Dodał, że w ocenie wywiadu "to nie jest krótkoterminowe dostosowanie sił, by je przegrupować, ale długoterminowy ruch" świadczący o pogodzeniu się przez Rosję z porażką ofensywy na północy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Pentagonu John Kirby, który stwierdził, że w ostatnich dniach Rosjanie zaprzestali prób czynienia postępów pod Kijowem i skoncentrowali swoje wysiłki na wschodzie kraju.

W Stambule, po zakończeniu rozmów z Ukrainą, rosyjski wiceminister obrony Aleksandr Fomin oznajmił, że Rosja ograniczy swoje działania wojskowe na odcinkach pod Kijowem i Czernihowem. Tłumaczył to chęcią "zwiększenia wzajemnego zaufania", potrzebnego do zawarcia porozumienia pokojowego.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Rudy

    Rosjanie prowadzili ofensywę na kierunku Kijowskim? Wszystkie działania sił rosyjskich w tym kierunku są niczym innym jak ograniczeniem części sił zbrojnych Ukrainy, aby zapobiec ich przeniesieniu do głównego teatru działań wojennych na południowym wschodzie Ukrainy. To samo możemy zaobserwować w rejonie Nikołajewa, Czernihowa i Charkowa.