Reklama

Geopolityka

Rosja oskarżona o zatajanie prawdy ws. syryjskiej broni chemicznej

Żołnierze rosyjscy w Aleppo Fot. mil.ru
Żołnierze rosyjscy w Aleppo Fot. mil.ru

Rosja zablokowała wszelkie próby pociągnięcia Syrii do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej - oświadczyła w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, przeprowadzonego w formie wideokonferencji.

"Wszyscy wiemy, że reżim Baszara el-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej. Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności?" - pytała amerykańska dyplomatka.

"Odpowiedź jest niestety prosta. Reżim Asada próbował uniknąć odpowiedzialności, utrudniając niezależne śledztwa i podważając rolę i pracę Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" - dodała ambasador.

Jej zdaniem "sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, również starali się zablokować wszelkie wysiłki, by pociągnąć reżim Baszara al-Asada do odpowiedzialności".

"Rosja broniła reżimu Asada pomimo ataków bronią chemiczną, torpedowała prace OPCW i podważyła wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Asada do odpowiedzialności za użycie przez niego broni chemicznej i wiele innych okrucieństw” - podkreśliła Thomas-Greenfield

Jej rosyjski odpowiednik Wasilij Nebenzia zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewniał, że "Za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW i pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

Reklama
Reklama

Według ONZ, która w przeszłości oskarżała Syrię o ataki chemiczne, Damaszek nadal nie odpowiedział na 19 pytań, zadawanych od lat na temat obiektów, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub składowania broni chemicznej. Syria, twierdząc, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym, odrzuciła wszystkie oskarżenia wysuwane przez Zachód.

Opublikowany w 2019 roku końcowy raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie w 2018 roku stwierdził, że na miasto to zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby. Wcześniej, według ONZ, syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. alakyr1

    Zdaje się, że Carla del Ponte wyjaśniła, że za największym atakiem chemicznym na obóz w Ghucie stali rebelianci a nie Asad, a ostatni niby atak chemiczny w Dumie był mistyfikacją Białych hełmów czego dowiodła misja OPCW.

    1. Davien

      Alakyr, juz to ciebie przywiało:)) Ale daruj sobie te kłamstwa bo własnie w Doumie i Ghucie udowodniono na 100% ze zrobił to Asad co wywołało napad sciekłosci u Putina:)

Reklama