Reklama

Geopolityka

Rosja nie informuje USA o ćwiczeniach swoich sił nuklearnych

Fot. mil.ru

Władze Federacji Rosyjskiej nie poinformowały do tej pory USA o ćwiczeniach jej sił nuklearnych. Waszyngton spodziewa się, że Moskwa przeprowadzi je wkrótce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Stany Zjednoczone uważają, że Rosja prawdopodobnie przeprowadzi próbne odpalenia rakiet podczas swoich corocznych ćwiczeń "Grom" swoich strategicznych sił jądrowych, prawdopodobnie już za kilka dni - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, cytując wysokiego urzędnika wojskowego USA.

Zgodnie z traktatem New START, Rosja jest zobowiązana do wcześniejszego powiadomienia o startach tego typu rakiet. "Nie otrzymaliśmy żadnego rodzaju oficjalnego powiadomienia" - powiedział amerykański urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

Reklama

Czytaj też

Spodziewamy się, że jeszcze w październiku Rosja odbędzie swoje coroczne ćwiczenia sił jądrowych "Grom" - powiedział w ubiegły czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Wcześniej podobne manewry ogłosiło NATO.

Jak powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej, Stany Zjednoczone wezmą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem "Steadfast Noon", m.in. wysyłając swoje bombowce B-52. Zaznaczył jednocześnie, że manewry są rutynowe, nie będą obejmowały broni jądrowej i były zaplanowane jeszcze przed rosyjską inwazją.

Ćwiczenia rosyjskich sił nuklearnych stanowią kolejne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, ponieważ prezydent Władimir Putin otwarcie grozi użyciem broni jądrowej w obronie Rosji w sytuacji nieudanej inwazji na Ukrainę - przypomnia Reuters.

Czytaj też

Mimo to - jak zaznacza Reuters - zachodni urzędnicy wyrazili przekonanie, że są w stanie odróżnić rosyjskie ćwiczenia od jakichkolwiek posunięć Putina, zmierzających do spełnienia jego gróźb.

Według ocen wywiadowczych USA prawdopodobieństwo ataku jądrowego wciąż uważane jest za niskie, jednak przyciśnięty do ściany ukraińską kontrofensywą Putin może zdecydować się na wszystko.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Ma_XX

    tereny wokół Nowej Ziemi są znowu niedostępne - znaczy się na dniach będzie próba nuklearna

  2. Valdi

    The Washington post donosi że Pentagonu nie da się zaskoczyć Wszystkie silosy ruskiej cywilizacji na Uralu pod obserwacją a X37B krąży nad nimi Cuda😱😱😱

  3. Jaszczur

    Straszą i będą straszyć nie ma się co bać ich broni atomowej. Chinom chodzi o podbuj świata nie o jego niszczenie . Putin dostając wpierdziel ma za sobą Chiny więc nie użyje tej broni , po prostu poczekaja na atak w lepszym momencie albo konwencjonalnie zrobią wszystko by nie dopuścić do wygranej Ukrainy.

Reklama