Reklama

Geopolityka

Rogozin skarży się Francji. Został ranny od pocisku francuskiej haubicy

Autor. kremlin.ru

Były wicepremier i szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin poinformował czym ostrzelano jego urodzinowe przyjęcie w Doniecku. W grudniu media obiegły informacje, że wpływowy rosyjski polityki urządził imprezę urodzinową w Doniecku. Okazuje się, że obiekt ostrzelano prawdopodobnie z udziałem francuskich Caesarów, a sam Rogozin został ranny w ramię, plecy oraz pośladek.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W trakcie operacji Rogozinowi wyciągnięto odłamki. Stwierdził on, że są częścią pocisku wystrzelonego z francuskiej samobieżnej haubicoarmaty Ceasar. W tej sprawie napisał, pełen oburzenia, list do francuskiego ambasadora - „Zostałem ranny w prawe ramię (...) kilka milimetrów dalej a stałbym się inwalidą. (....) Pocisk ten zabił moich dwóch młodych przyjaciół. Ich żony zostały wdowami (...) Teraz zostali zabici przez broń, którą Zachód dostarcza Ukrainie". Stwierdził, że z jego ciała wyciągnięto „odłamek z francuskiego 155-milimetrowego Caesara". W liście tym nie wspomniał o byciu ranionym w pośladek, co stało się obiektem kpin w Internecie.

Czytaj też

Dmitrij Rogozin urządził imprezę urodzinową w okupowanym od 2014 roku Doniecku. Na miejsce wybrano luksusową restaurację Szesz-Besz w kompleksie hotelowym, który na kwaterę upatrzyły sobie para-państwowe władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. W ataku ranni zostali także wysoko postawieni przedstawiciele okupacyjno-separatystycznych władz.

Reklama

Rogozin przed ostrzałem wypowiadał się w bardzo agresywny sposób o Ukraińcach. Mówił wprost, że Rosja prowadzi „wojnę", a jej celem jest „zabijanie ukraińskich żołnierzy i poborowych w liczbie do tysiąca dziennie". „Co do tego, jak to się wszystko skończy, jestem głęboko przekonany, że zdobędziemy Kijów, a nie wyzwolimy. Wyzwolimy Donbas. Zabierzemy wszystko inne, tak jak zdobyliśmy Wiedeń, Berlin i Budapeszt" – powiedział przed ostrzałem Rogozin w rosyjskiej propagandowej telewizji.

Czytaj też

Oprócz listu do francuskiej ambasady miał przesłać także odłamek. Nazwał Francję „jednym z najbardziej krwiożerczych państw świata" oraz porównał rząd w Paryżu do kolaboracyjnego wobec III Rzeszy rządu Vichy.

Reklama

Komentarze (9)

 1. martinoff

  Ten kacap wcale nie jest głupi. On myśli ze Zachód tak jest zepsuty i słaby ze się przestraszy jego listu. I myślę że w przypadku Francji wcale nie musi się mylić.

 2. ACAN

  Wyrażam szczery żal z powodu że nie były to Polski Krab. Ci ludzie tak bardzo oderwali się od rzeczywistości że śmiało można powiedzieć o nich że tworzą ANTYCYWILIZACJĘ. Tylko całkowite pobicie armii FR może spowodować zmianę. Należy doprowadzić do oderwania od Rosji kolejnych republik (tak jak w latach 90-tych) aby przez następne dekady zajmowali się wewnętrznym bałaganem (w kolejce stoi Dagestan Czeczenia i Kaliningrad) a ich arsenał nuklearny popadał w ruinę i był stopniowo redukowany. FR jest na etapie schyłkowym rozpad to proces nieunikniony a działania Putina tylko to przyspieszają. Potrwa to może kolejne dekady ale się stanie.

 3. easyrider

  To jakaś aberracja. Kpina z honoru, godności i zdrowego rozsądku. Agresor skarży się, że napadnięty broni się i zadaje mu straty. Ta wypowiedź powinna być publicznie, na forum międzynarodowym wyśmiana, zaś ambasador w ogóle nie powinien udzielać jakiejkolwiek odpowiedzi.

 4. WolnyPowolny

  W Polsce juz jest taka Rusofobia (mniej wiecej na poziminie nienawiesci do Zydow w Niemczech w 1938) - wlacznie z konfiskowaniem majatkow za bycie Rosjaninem (nawet jelsi ktos jest przeciwko Purinowi - np ABramowicz w UK) ze taki "atak medialny" tego nie zmieni. Znaczy nie wiem jak we Francji - moze tam kogos to ruszy, ale u nas nie.

 5. bc

  Ale on się żali czy chwali?

  1. WolnyPowolny

   Mysle ze to czesc wojny propagandowej.

 6. Shelby

  Na drugi raz niech organizuje swoje urodziny w kraju a nie za granica.

 7. Pirat

  Vive la France!

 8. gregoz68

  Dobrze, że pod Borodino nie poległ:)

  1. farfozel

   albo pod Kałką .

 9. papa lebel

  Pono ambasada już przesłała odłamek do fabryki gdzie wyprodukowano pocisk ;)

Reklama