Geopolityka

Realna hiszpańska pomoc wojskowa dla Ukrainy daleko mniejsza niż deklaracje

Fot. ejercito.defensa.gob.es

Rząd Hiszpanii, mimo deklarowanej chęci zaangażowania się we wsparcie Ukrainy, blisko pół roku od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji znajduje się na odległym 21. miejscu w rankingu państw wspierających Kijów uzbrojeniem - wynika z danych niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej, na które we wtorek powołał się hiszpański dziennik „El Confidencial". Polska jest po USA na drugim miejscu, jeśli chodzi o pomoc wojskową udzielaną Ukrainie przez kraje zachodnie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według gazety konflikt ukraiński ulega stagnacji i nie wzbudza już większego zainteresowania wśród obywateli Europy, a zwłaszcza Hiszpanów. Teraz ich głównym zmartwieniem stają się inflacja i nadchodząca zima wobec rosnących kosztów żywności i surowców energetycznych - twierdzi.

„Mówiono, że trzeba poświęcić nasz dobrobyt, by walczyć przeciwko Putinowi, w obronie zachodnich wartości, ale minęło już pół roku i opinia publiczna nie chce słyszeć o wojnie, a (nałożone na Rosję) sankcje Unii Europejskiej są boleśniejsze dla niej samej niż dla Rosji" - napisał "El Confidencial", dodając, że "wcześniejsze deklaracje rządu w Madrycie o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy nie znajdują pokrycia w rzeczywistości".

Według Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii w rankingu pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie w okresie od końca stycznia do 1 lipca Hiszpania znajduje się na 21. miejscu. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które zadeklarowały wsparcie o wartości 6,37 mld euro i przekazały dotąd 2,44 mld euro - informuje niemiecki think tank. Na drugim miejscu jest Polska, która zadeklarowała i przekazała pomoc wojskową o wartości 1,8 mld euro. Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania - która zadeklarowała 1,11 mld euro i przekazała 1 mld euro. Dalej, poniżej tej sumy, są: Kanada, Norwegia i Niemcy. Hiszpania zadeklarowała 0,04 mld euro i przekazała 0,03 mld euro.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

W rankingu pomocy finansowej dla Ukrainy Madryt także znajduje się na dalekim miejscu, za ponad 20 krajami. Zgodnie z danymi Instytutu Gospodarki Światowej największe wsparcie finansowe znajduje Ukraina m.in. w Stanach Zjednoczonych, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Oprócz pomocy wojskowej i finansowej Ukraina otrzymuje od krajów zachodnich wsparcie humanitarne.

Źródło:
PAP

Komentarze (4)

 1. stary Polak

  dlatego Rosja w przyszłości powinna mieć alternatywe - walka z silną armią polską, albo swobodne korzystanie z A4 i A2 w kierunku tłustych i leciwych kotów starej UE. A pralek i wc tam mnóstwo!

 2. rwd

  Przegrana Rosji w tej wojnie nie jest w interesie wielu państw NATO. Dla nich porażka Putina z ekonomicznego punktu widzenia po prostu się nie opłaca, dlatego oficjalnie popierają Ukrainę ale po cichu, po za zasięgiem mediów, wspierają Rosję.

 3. youkai20

  "Wsparcie" warte 30 milionów w pół roku z jednej strony co najmniej żenuje, ale z drugiej - nie powinno dziwić. Żyjących po przeciwległej stronie Europy Hiszpanom wojna gdzieś na wschodzie "jakiejś tam Ukrainy", z którą Hiszpanii po prostu nic nie łączy, interesuje pewnie równie tyle, co Polaków niedawna wojna w Górskim Karabachu, czy w Libii.

  1. szczebelek

   Te dane są przedawnione i to mocno, a Niemieckie ośrodki badawcze nie są dla mnie źródłem.

  2. Chyżwar

   @szczebelek Niemniej jednak Hiszpanie podchodzą do tej wojny inaczej niż my. I trudno się dziwić. Oni nie znają rusków tak dobrze jak Polacy.

 4. kertog

  Planując wakacje w tym i kolejnych latach warto wybrac kraje które pomagaja Ukrainie lub cierpią z powodu bliskości wojny - jak Bułgaria, Rumunia zamiast Włoch czy Hiszpanii. Na codzień też warto o tym pamiętac i kupowac rzeczy z krajów nam bliskich - Litwy, łotwy czy Estoni - oczywiście po made in Poland i Ukraińskich....