Reklama

Geopolityka

Prezydent Duda: "Bardzo duży potencjał drzemiący w polsko-jordańskiej współpracy przemysłu obronnego"

Fot. Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta

Dostrzegam bardzo duży potencjał drzemiący w polsko-jordańskiej współpracy przemysłu obronnego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia seminarium na temat współpracy przemysłów zbrojeniowych w Ammanie.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda z małżonką przybyli w sobotę do Ammanu. W programie podróży do Jordanii przewidziano między innymi spotkanie z królem Abdullahem II i z hierarchami Kościołów oraz wizytę w zakładach zbrojeniowych KADDB pod Ammanem. 

Dostrzegam bardzo duży potencjał drzemiący w polsko-jordańskiej współpracy przemysłu obronnego (...) Szczególnie dzisiaj, gdy odradza się rywalizacja geopolityczna między wielkimi mocarstwami, która skutkuje coraz to nowymi ogniskami zapalnymi na świecie. Kwestia zapewnienia obywatelom i państwom bezpieczeństwa ma charakter podstawowy

prezydent RP Andrzej Duda

W trakcie otwarcia seminarium dotyczącego współpracy przemysłów obronnych Polski i Jordanii prezydent stwierdził między innymi, że kwestia zapewnienia bezpieczeństwa ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji międzynarodowej. Zaznaczył też, że dostrzega "bardzo duży potencjał" w kooperacji przemysłów zbrojeniowych obu państw.

Czytaj więcej: Kownacki: Polska zmodernizuje posowiecki sprzęt na eksport. Finansowanie zakupów dla armii zabezpieczone

Z prezydentem przyjechali m.in. prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko i przedstawiciele innych polskich przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego. W wizycie towarzyszy prezydentowi m.in. szef BBN Paweł Soloch. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. Sailor

  Również dostrzegam wielki potencjał drzemiący we współpracy polskiego i jordańskiego przemysłu obronnego jak również we współpracy z Togo, Ugandą, Benin, Rwandą i Burundi. Chciałbym aby to był tylko zły sen. Zamiast wchodzić w kooperację z partnerami europejskimi, np. w projekt nowego czołgu zainicjowany przez Francję i Niemcy to zrażamy do siebie wszystkich sąsiadów i sojuszników, a pchamy się do takiej Jordanii. Oczywiście każdy rynek jest ważny ale na boga powinny być jakieś priorytety.

  1. Boczek

   "Również dostrzegam wielki potencjał drzemiący we współpracy polskiego i jordańskiego przemysłu obronnego jak również we współpracy z Togo, Ugandą, Benin, Rwandą i Burundi." Wiedza Polaków o gospodarce i polityce jest porażająca... W ramach szkolenia politycznego proszę zapoznać się tu - King Abdullah Design and Development Bureau. i to nie tylko Temsah. I co...? Trochę inaczej niż sadziłeś?

  2. XYZ

   Zęby bolą jak się czyta takie wypowiedzi... kolego, Niemcy, Francuzi i "wszyscy sąsiedzi" dawno mają już obsadzone wszystkie takie Jordanie, Toga, Ugandy itd... tylko nam się wciska ciemnotę, co Ty chcesz Niemcom sprzedawać, jak oni wszystko sami mogą sobie wyprodukować? A Jordania chętnie kupi różne rzeczy od nas, bo równie dobre i tańsze. A co do współpracy z sąsiadami w ramach projektów high-tech to pełna zgoda, ale to jest zupełnie inny segment działalności, bo przecież nie chodzi o to byśmy z Jordanią budowali nowego bwp, lecz byśmy im sprzedali to co potrafimy już dziś wyprodukować, naucz się czytać między wierszami.

 2. KrzysiekS

  Tutaj akurat są duże możliwości zarobkowe dla polskiego przemysłu który posiada wiedzę i doświadczenie w przerabianiu poradzieckiego sprzętu dodając nowoczesne elementy zachodnie.

  1. Boczek

   Wiesz, ale sądzę, że to chyba my będziemy tam jeździć kupować i się uczyć zbrojeniówki.

 3. pentester

  Chcą im coś sprzedać? Czy o co chodzi? T-72 po liftingu pewnie by poszły, tylko szkoda, że nie ma następcy. Jak ruscy dopracują T-14, to wolałbym mieć coś lepszego niż stare Leo (nawet zmodernizowane do wersji PL), tylko coś co będzie miało szanse w bezpośrednim starciu. Po zapuszczeniu marynarki i całkowitej utracie koncepcji jak ma wyglądać, wojska pancerne wyglądają coraz gorzej. Okaże się niedługo, że najlepiej o wojsko dbało SLD, bo za ich czasów kupiono F-16 (mało i drogo), ale jednak. Kupowanie Beryli, Piorunów czy tworzenie OT jest ważne, ale w ostatecznym rozrachunku nie stanowi jakościowego skoku. To miałkie sukcesy. Super, że będą Kraby, ale prawdziwy skok jakościowy stanowią odkładane na świętego nigdy Homary. Pilica jest super, ale kiedy będziemy mieli sensowną tarczę antyrakietową? Letter of Request? Seriously?

 4. SLAW69

  Wiele lat temu Jordańczycy pochwalili się wieżą czołgową. To był szok dla wszystkich!

  1. Podbipięta

   Falcona to zdaje się Szwajcarzy im opracowali.Podobnie było z wieżą Andersa.To samo rozwiązanie,szwajcarska armata.

 5. Kolo

  Jordania produkuje wieżę uniwersalną czołgową Falcon 120mm. W zamian sprzedamy im jabłka i wieprzowinę

  1. Moshe Schwantz

   ...w szczególności wieprzowinę, by funkcjusze bezpieki jordańskiej mogli zawijać w świńską skórę zabitych działaczy organizacji ultra islamistycznych...brakuje tylko księdza ze święconą wodą. :))))

 6. ~reht

  T-72 w wersji 2016 został zaprezentowany właśnie z myślą o Jordanii. Mamy kilkaset tych czołgów i po upgradzie będą doskonały towarem eksportowym. BRAWO!

  1. Zbędny

   Tak, będzie to hit eksportowy. Terroryści w Syrii i Iraku nie mogą się doczekać na dostawy tego sprzętu.

 7. andy

  jestem pozytywnie zaskoczony działaniami prezydenta w promocji polskich wyrobów specjalnych ... - tylko tego rodzaju działalność dyplomacji i całej administracji państwowej może zaowocować dobrymi kontraktami eksportowymi naszego uzbrojenia ,co przekłada się na realny wzrost naszego potencjału obronnego

  1. hurrra

   My towarzysze wszelkich forum łączymy się ze zdaniem! niech żyje nam prawdziwy Polak, katolik i zbawca !

 8. Rg

  Wyprzedawanie naszych czołgów, nawet T-72, w obecnej sytuacji geopolitycznej to błąd

 9. bubu

  pt16 będziemy sprzedawać

 10. bubu

  pt16 będziemy sprzedawać

 11. Kiks

  Widocznie tak musi być, bo w końcu powiedział to Duda, a on zna się na rzeczy i wielu innych sprawach.

 12. tagore

  Dostarczanie broni Syryjskim rebeliantom poprzez Jordanię to bardzo głupi pomysł.Mamy trochę szacunku wobec naszego kraju w tym regionie i lepiej aby tak zostało.

Reklama