Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Defence24.pl.

Kownacki dla [Defence24.pl TV]: Polska zmodernizuje posowiecki sprzęt na eksport

Jest ogrom technologii, chociażby postsowieckiej, która jest dzisiaj jeszcze wykorzystywana (…) To jest ogromny potencjał dla polskiego rynku, którego należy szukać - mówi w rozmowie z Defence24.pl Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. Minister zapewnił, że do Jordanii trafią zmodernizowane przez polski przemysł czołgi T-72, natomiast demonstrator pojazdu PT-16, przygotowany przez polski przemysł i demonstrowany w Kielcach, został opracowany z myślą o rynkach eksportowych.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Warto zauważyć, ze jest ogromny segment rynku, z którego Polacy, czy polski przemysł, nie korzystał albo nie korzystał w takim zakresie jakby mógł - podkreślił w rozmowie z Defence24.pl Bartosz Kownacki. Wiceminister spotkał się z przedstawicielami mediów biorącymi udział w organizowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową konferencji. Jej celem było m.in. udzielenie odpowiedzi na głosy opozycji krytykujące działania obecnych władz resortu obrony oraz PGZ. 

Bartosz Kownacki zwrócił jednak uwagę na potencjał, z którego nie korzysta polski przemysł zbrojeniowy. Jak podkreślił: "jest ogrom technologii, chociażby postsowieckiej, która jest jeszcze dzisiaj wykorzystywana". "Ta technika jest wykorzystywana w wielu państwach na świecie i to jest ogromny potencjał dla polskiego rynku, którego należy szukać" - naciskał Sekretarz Stanu MON.

Polityk za przykład podał tu kontrakt jordański, w ramach którego sprzedawane mają być modernizowane czołgi typu T-72 wycofane wcześniej z polskich sił zbrojnych. Jak zauważył, "do tej pory było tak, że np. Czesi czy Słowacy kupowali stare polskiego czołgi z Agencji Mienia Wojskowego, remontowali i sprzedawali je". Kownacki stwierdził, że taką samą taktykę mogłyby realizować polskie zakłady, nie rezygnując z korzyści na rzecz - w tym przypadku - sąsiadów. 

Pytany o projekty modernizacji czołgów T-72/PT-91, przygotowywane przez gliwicki, w tym czołg PT-16 demonstrowany po raz pierwszy w Kielcach sekretarz stanu odpowiedział, że są one przeznaczone na eksport. Pojazd PT-16 stanowi koncepcję rozwiązań, które miałyby się przyczynić do znacznego podwyższenia wartości bojowej czołgów rodziny T-72/PT-91, między innymi poprzez instalację uzbrojenia głównego zgodnego ze standardami NATO - kalibru 120 mm, wzmocnienie opancerzenia czy układu napędowego.

"Tu jest ogromny potencjał i tego rodzaju prezentacje mają to pokazać, że rzeczywiście są ważni partnerzy europejscy, ważni partnerzy NATO-wscy, ale nie można zapominać o całym świecie, który naprawdę stoi dla nas otworem" - podsumował Bartosz Kownacki. Dodał jednak, że do wykorzystania tego potencjału niezbędne są: rzetelne wykonywanie dotychczasowych kontraktów i posiadanie dobrej oferty. 

Jak zauważył sekretarz stanu w MON, trzeba "oczywiście" pamiętać o tym, że istnieje jednak bardzo wysoko technologia, którą Polska po prostu nie dysponuje lub ma zbyt ograniczone możliwości produkcyjne. Oznacza to, że całe moce wytwórcze mogą być kierowane tylko i wyłącznie na potrzeby polskiej armii.

Więcej pieniędzy na modernizację

"Środki na modernizację polskiej armii powinny być zwiększone, zasadniczo zwiększone" - podkreślił Sekretarz Stanu MON. Jak dodał, problemem Programu Modernizacji Technicznej jest "fakt, że zadania, które są nałożone w ramach tego programu są dużo większe aniżeli możliwości finansowe polskiego państwa".

Otóż wpisano w ten program szereg punktów, szereg priorytetów - bardzo ważnych nie ulega wątpliwości - ale które wymagałyby zwiększenia nakładów na obronność do trzech, albo może nawet więcej, proc. PKB. My chcemy, żeby te dwa proc. PKB zostało utrzymane i w perspektywie zwiększone, ale musimy przez to urealnić przez to Program Modernizacji Technicznej, bo najgorsza sytuacja to doświadczenie z lat ubiegłych, gdyby brakowało pieniędzy na poszczególne programy, bo one wtedy dużo drożej kosztują.

Sekretarz Stanu MON Bartosz Kownacki

Jak tłumaczył przedstawiciel resortu obrony, trwający dłużej program jest w ostatecznym rachunku droższy - pewne koszty stałe muszą być bowiem utrzymywane, a program nie jest realizowany. M.in. ze względu na to, celem ministerstwa jest obecnie doprowadzenie samego programu do "realiów, jakie są związane z prognozami budżetowymi (...)". "To są naturalne działania, za które odpowiada Ministerstwo Finansów" - dodał Kownacki.

Bartosz Kownacki zapewnił również, że nikt nie zakładał jakiegokolwiek zmniejszenia nakładów na polską obronność, ale środki na modernizację muszą być wydatkowane w sposób rozsądny i racjonalny. 

Wręcz przeciwnie, zwiększenie nakładów na polską obronność, bo rzeczywiście zadania są ogromne, potrzeby są ogromne, możliwości finansowe polskiego państwa no są, takie jakie są - i tak uważam, że te 2 proc. PKB to jest znaczny skok. Mam nadzieję, że to w następnych latach będzie więcej.

Sekretarz Stanu MON Bartosz Kownacki

Jak zaznaczył Kownacki, jeżeli nowy PMT zostanie zaakceptowany do 15 września, to można go "realizować niemalże od początku". Zapewnił jednak, że resort obrony nie zamierza "ucinać wszystkiego". "Nie, to jest zdrowa kontynuacja i realizowanie zadań, które były stawiane wcześniej, tylko w sposób, który pozwoli na ich zrealizowanie, więc nie ma czegoś takiego, że zamykamy jeden program i wchodzimy w nowy. To jest po prostu jego dostosowanie do tych realiów, które są dzisiaj w Polsce" - tłumaczył Bartosz Kownacki.

"Jeszcze raz chciałem tylko podkreślić, każdy z tych programów jest bardzo ważny. Na każdy z tych programów potrzeba pieniędzy, a tak naprawdę dużo więcej niż to, co do tej pory było zapowiadane" - zakończył Sekretarz Stanu MON Bartosz Kownacki.

Czytaj też: Informacje z MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Reklama

Komentarze (26)

  1. Wojciech

    Panie Kownacki Polski nie stać na niemodernizowanie swoich pt91 t72 do standardu pt16 nie modernizując stajemy się słabsi przeprowadzając tą modernizację zyskamy znacznie większy potencjał pancerny obecne czołgi pt91 i t72 nadają się tylko na ruchome cele nie nadają się do walki modernizacja do standardu pt16 to priorytet ! Rosjanie modernizują swoje starsze wersje, na nowe Leopardy nas nie stać. Kto zamówi modernizację pt16 skoro kraj który opracował ją i posiada wiele czołgów z tej rodziny sam nie modernizuje ?

  2. starzec44

    Panowie,przeczytajcie jeszcze raz ostatnią część tego artykułu, bo ona mówi,że czołgi pt-16 będą dostarczane Polsce, więc nie znaczy,że wszystkie czołgi pójdą za granicę myślę,że jakaś większa lub mniejsza partia czołgów zostanie dostaczona naszej polskiej armii.

    1. Parodia

      Tak dostaniemy modernizacje pod czas konfliktu zbrojnego hahah

  3. Łukasz

    bełkot, co możemy oferować skoro sami zlikwidowaliśmy fabrykę silników do czołgów, ciągników, pojazdów technicznych teraz możemy pomalować stare wozy i udawać że je "zmodernizowaliśmy"

  4. CB 13pz

    Pobożne życzenia, już problem z Newami pokazał, że ruscy nie dadzą się i będą żądać grantów za modernizację ich sprzętu na innych rynkach po za Polską.

  5. andrzej.wesoly

    Modernizacja T-72 / PT - 91 zupełnie nieperspektywiczna. Jedyne, co można poprawić, to napędy pionowe (z Ukrainy), SKO (nasze) i ewent. armatę a46 - w nowszej wersji (Słowacja lub Ukraina), ze znacznie lepszymi parametrami balistycznymi (1 szt. koszt ponad 1 mln. zł) - zatem nawet modernizacja tylko 9 brygady z Braniewa to kilkaset mln. zł. Modernizacja lub wymiana wieży, wstawienie armaty 120 i wymiana napędu na powerpack (a co z systemem przekładni?) powoduje, że przedsięwzięcie staje się kompletnie nieopłacalne...

  6. kacper

    Było do przewidzenia, dla MON & PGZ postsowiecki sprzęt jest jeszcze godnym uwagi tematem i wart modernizacji.. mam wrażenia że rozpoczeła się "piękna" katastrofa.. szkoda tylko że to mój kraj.

    1. Gość

      Jest wart modernizacji i są na niego kupcy w wielu krajach.

    2. kryty

      A gdzie masz baranie napisane, że to dla Polskiej armii? Przecież WYRAŹNIE masz napisane, że te T-72 są na eksport. Wcześniej na naszym post-sowieckim złomie zarabiali Czesi i Słowacy. Teraz będziemy to robić my. Nie doczytałeś?

  7. adleR

    co z okrętami Panie ministrze ?

  8. vvv

    PMT poszedl do kosza. w tym roku bedzie mniej na zakup sprzetu glownie z powodu drenazu srodkow na mudzachedinow AM zwanych OT. PIS planuje wykupienie swidnik bez jakichkolwiek gwarancji na przeniesie linii produkcyjnych i jednoczenie zakup taksowki aw-149. aw-149 ma najgorsze silniki, male gabaryty, niski udzwig, niska predkosc wzoszenia i przelotu a z max wyposazeniem i dopancerzeniem bedzie mogla zabrac max 4 osoby desantu. AM wykupi zaklad ktory nic nie produkuje i nie zadnego potencjalu, Caracal pomimo iz byl najlepszy zostal uwalony bo byl za PO wiec teraz zaplacimy 3x drozej za 2x gorszy smiglowiec. #dobrazmiana. ta informacja o tym ze bedziemy moderniozowac stary sprzet czyli t-72m1 to tez nie do konca jest prawda bo aby cos przedac najpierw nalezy miec kilka operacyjnych sztuk, a obecnie na rynku mamy t-90ms, t-84oplot m, mbt 3000, oraz biedo moderki na podwoziu t-72b oraz ukrainskie modyfikacje.

    1. aaaa

      jesli wezma razem z aw149 smiglowce bojowe a moze nawet czolg to bedzie git a czolgi mamy wiec jest co modernizowac

  9. NAVY

    ...fajnie wygląda ten PT-16 :) Dość ciekawa alternatywa dla wojsk pancernych zanim podejmiemy produkcję nowych czołgów .

    1. Mike

      Chyba jednak nie. Po pierwsze właśnie powiedział, że to nie dla nas tylko na eksport. Po drugie nie podejmiemy produkcji żadnych nowych czołgów. Po trzecie bataliony czołgów np. z Morąga czy z Żurawicy dalej będą wyposażone w T 72, które będą jeździć aż się rozsypią.

  10. Piotr

    Jordania ma na stanie czołgi Challenger 1, M-60 i Chieftain - łącznie około 900 sztuk - wszystkie zmodernizowane. Pochodzące z Polski T-72 są przeznaczone dla syryjskich rebeliantów walczących z Assadem. Więc wkrótce po tej transakcji zobaczymy filmy z brodatymi wyznawcami religii pokoju krzyczącymi Allah Akbar, a w tle będzie strzelał do Syryjczyków "polski" T-72

  11. pacodegen

    kosmos bzdur i niewiedzy! Zaklinanie rzeczywistości a prywatny przemysł obronny rozkładacie doszczętnie, ot wasze działania! W jakim kraju zyjemy, prywatny jest gorszy, prawda? Trzeba go zniszczyć, by nieudolni w PGZ zyli dostatnio a armia sczezła!

  12. say69mat

    def.24.pl: Jest ogrom technologii, chociażby postsowieckiej, która jest dzisiaj jeszcze wykorzystywana (...) To jest ogromny potencjał dla polskiego rynku, którego należy szukać - mówi w rozmowie z Defence24.pl Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. Minister zapewnił, że do Jordanii trafią zmodernizowane przez polski przemysł czołgi T-72, natomiast demonstrator pojazdu PT-16, przygotowany przez polski przemysł i demonstrowany w Kielcach, został opracowany z myślą o rynkach eksportowych. say69mat: Jak się wydaje chłopaki wolą egzystować w obszarze stanów urojonych. Biorąc pod uwagę konkurencję, wśród firm zbrojeniowych oferujących modernizację postsowieckich konstrukcji. Stąd, bez oparcia o marketing dużych korporacji zbrojeniowych, walka o segment rynku związany z modernizacją postsowieckiego szrotu może być wybitnie utrudniona. A wiadomo, że duże korporacje zbrojeniowe z natury biznesu, są zdecydowanie bardziej zainteresowane promocją własnych produktów. Niż kooperacją z polskim przemysłem zbrojeniowym. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę potrzeby dotychczasowych klientów naszego przemysłu, to tego typu oferta jest wybitnie zagubiona w czasie. W Iraku to Abramsy wypełniły pustkę po okresie bumarowskiego letargu.

  13. zLoad

    Brawo. Pozbyc sie sprzetu nie zaprojektowanego u nas.

  14. Tymczasowy

    Re: "Paziwiom, uwidim" Jako, ze jestesmy w NATO, propnuje uzywanie sformulowania: "Maybe so, Maybe not. We'll see". Tym bardziej, ze za tym stoi sliczna chinska opowiastka o gospodarzu, ktoremu uciekl ogier.

  15. dora

    Nie ufam ludziom,którzy dużo mówią. Gdzie ten kontrakt na śmigłowce?

    1. MRSS

      Dokładnie tam, gdzie najchętniej widziałaby go Federacja Rosyjska.

    2. Tomson

      Dokładnie! Mam takie samo zdanie.

  16. maniek

    Co z Patriotami i Caracalami? broni ppanc mamy dużo, a obrony antyrakietowej wcale!!!

    1. DDt

      Pierwszy ponoć już dostał Stunnera więc w kolejce są jeszcze w pełni "dookólne oczy" a nie protezy. Ten drugi z powodu .. braku odpowiednich hospicjów nie skieruje się na trwałe do nas w większej liczbie.

    2. vvv

      nie mamy duzo broni przeciwpancernej. te 2500 ppk spike to kropla w morzu potrzeb. nie mamy nastepcy rpg-7 ani niczego posredniebo pomiedzy 500m-2500m. do bwp lub apc nie oplaca sie strzelac ze spike

    3. ja

      Dużo? Człowieku WP nic nie ma za dużo!!

  17. Marek1

    Pażiwiom, uwidim panie przystojny. Mamy tylko nadzieję, że od 15 września w końcu wszystko RUSZY do przodu. Widzieliśmy, słyszeliśmy już b. wiele gadających pierdoły głów z IU/MON. Ilość kłamstw, półprawd, przeinaczeń, przemilczeń była odwrotnie proporcjonalna do faktycznych wyników ...

  18. roman

    Aż z ciekawości poszukałem w jakichś Jordan news co to za sukces z tymi naszymi tankami. Dziwne, ale nic o tym się nie chwalą (chyba że jest coś w lokalnym języku a tego nie znam), a u nas odtrąbiono to jak spektakularny sukces. Może to takie poufne i stąd tak jest

  19. Realista

    Brak podatku Vat i akcyzy przy zamowienuach dla mon przy 14 mld zl wewnetrznie dalo by calkiem sporo po 4-8latach beryl bez vat ... naboje 7,62 hurtem sa po 62 grosze bez vatu to 50 groszy przy 2miliardach sztuk to calkiem spora suma

    1. antyrealista

      po to jest praca aby placic podatki z ktorych srodki mozna w pozniejszym czasie przeznaczyc na inne galezie gospodarki i zwiakszyc zatrudnienie.ograniczenie w platnosciach podatkowych ograniczy ta mozliwosc a w dalszym efekcie zmaleje PKB a w jeszcze dalszym spadnie kwota zawierajaca sie w 2% przeznaczonych na wydatki na armie .Tym sposobem zamoiast zwiekszyc naklady znaczaco je pomniejszymy i z kazdym rokiem bedziemy pomniejszac.Zeby wypisywac opinie trzeba najpierw poznac zasady ekonomi i zarzadzania jednostka gospodarcza w dobie kryzysu militarnego krajow osciennych

  20. Tymczasowy

    No to od godz. 11:08 wiemy juz znacznie wiecej na ten temat. "Sprzet sprzedamy za bezcen w barterze np za olej kokosowy albo inne bzdury". Ciekawe co przyniosa kolejne minuty.

  21. Teodor Onucolubny

    Od kiedy mu się odmieniło ?? Ostatnio twierdzili, ze "postsowieckiego" nie będą modernizować itd .. .. a co na to "Davien" "olo" i ".. tak tylko.." nie GRZMIĄ, że "postsowiecki" może będziemy remontować, bo podobno to "złom" ?!?!?!

    1. dropik

      ten złom to dla 3 swiata. my go dla siebie nie bedziemy modernizowac. pt-16 w przedstawionej wersji nikt nie kupi bo cena pewnie bedzie siegac 2/3 leo2 a7

    2. vvv

      bo jest i czytaj ze to nie dla nas ale dla zagrnicznych odbiorcow ktorzy nadal maja t-34 lub m48

  22. matematyk

    Czyli pieniedzy na modernizacje bedzie matematycznie mnie, ale politycznie wiecej. Nowy dzial matematyki nam rosnie.

  23. Tomcat

    Czyli wydamy kasę na modernizache a potem sprzedamy za bezcen w barterze np za olej kokosowy albo inne bzdury a armia nie dostanie kasy na nowy sprzęt no może na kolejne dialogi

  24. Zapowiedzi..

    Nowa władza bardzo lubi używać słowa "dotychczas" więc dotychczas mija rok a PMT ma mniejsze fundusze o 20 mld i wszystko stoi a w przyszłości będzie modernizacja a la polski przemysł. Rozumiem, że samoloty VIP też będą z polskiej fabryki (bryza) w mielcu kupione, bo inaczej nie pozwolimy na wspieranie zachodniego kapitału.

  25. rozczochrany

    Zmodernizowana postsowiecka broń będzie używana przez różne armie jeszcze długo. Szczególnie przez biedniejsze kraje, których nie stać na zachodnie wzory nowoczesnej broni a muszą wyposażyć armię. Istnieje potężny rynek używanej broni. Przykład Słowenii która sprzedaje swoje czołgi i BWP czy Niemiec z Leopardami pokazuje że z używaną bronią jest jak z używanymi samochodami. To co jeden sprzedaje, bo uważa za rupieć dla innego jest szczytem tego na co może sobie pozwolić i zbiera na to kasę i jest zadowolony z zakupu.