Reklama

Geopolityka

Prezydent Chin pojedzie do Rosji

Putin Xi Jinping
Od lewej: Xî Jinping (prezydent Chin) i Władimir Putin (prezydent Rosji).
Autor. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

Prezydent Chin Xi Jinping planuje w ciągu najbliższych miesięcy złożyć wizytę w Rosji - poinformował we wtorek ” The Wall Street Journal” (WSJ) powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ustalenia dotyczące wizyty są na wczesnym etapie i termin nie został jeszcze określony - powiedziały źródła amerykańskiego dziennika.

WSJ pisze jednak, że Xi mógłby odwiedzić Rosję w kwietniu lub na początku maja, kiedy Rosja obchodzi zwycięstwo w II wojnie światowej nad Niemcami, wydarzenie, które Kreml wykorzystał w zeszłym roku, aby porównać przywódców Ukrainy do nazistów.

Reklama

Czytaj też

Dziennik przypomina, że Pekin chce odgrywać bardziej aktywną rolę w procesie zakończenia konfliktu na Ukrainie, a osoby zaznajomione z planami podróży Xi powiedziały, że spotkanie z Putinem będzie częścią nacisku na wielostronne rozmowy pokojowe i pozwoli Chinom powtórzyć swoje wezwania do nieużywania broni jądrowej.

W czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która miała miejsce w ubiegły weekend, główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Wang Yi zapowiedział, że Chiny przedstawią swoje stanowisko w sprawie rozwiązania kryzysu w dokumencie, który będzie stwierdzał, że integralność terytorialna wszystkich krajów musi być respektowana.

Czytaj też

WSJ przypomina, że zachodnie stolice wyraziły sceptycyzm wobec chińskiej inicjatywy dyplomatycznej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że nie zna szczegółów planu pokojowego Chin, który Pekin chce przedstawić 24 lutego, dodając, że liczy na poparcie ukraińskiej formuły pokojowej.

"Wydaje mi się, że nasz dokument, nasza formuła pokojowa, która została już poparta przez dużą liczbę państw i oczekujemy dalszego wsparcia dla niej" - powiedział Zełenski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama