Reklama

Geopolityka

Prezydent Chin planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy

Xî jinping
Fot. GovernmentZA/Flickr/CC BY-ND 2.0

Prezydent ChRL Xi Jinping planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co byłoby pierwszym spotkaniem obu przywódców od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku - poinformował w poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal" za anonimowymi źródłami.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Do spotkania dojdzie prawdopodobnie po wizycie Xi w Moskwie, która może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Xi ma rozmawiać w rosyjskiej stolicy z Władimirem Putinem. Do dyskusji z Zełenskim ma dojść za pośrednictwem łącza internetowego.

Xi rozważa także wizytę w innych europejskich krajach, jednak dokładny plan podróży przywódcy Chin musi zostać jeszcze potwierdzony.

Czytaj też

W ocenie dziennika, rozmowa Xi z Zełenskim oznaczałaby ważny krok w staraniach Pekinu o odgrywanie roli rozjemcy między Moskwą a Kijowem.

"WSJ" podkreśla, że umowa w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Arabią Saudyjską a Iranem, podpisana w Pekinie, pokazuje wzrost ambicji Chin w zakresie odgrywania roli mediatora w globalnych konfliktach. Jednocześnie jednak, "osiągnięcie przełomu na Ukrainie byłoby trudniejszym zadaniem niż umowa saudyjsko-irańska, zwłaszcza, że obie strony Rosja i Ukraina) uważają, że jest jeszcze zbyt wiele kwestii, które należy rozstrzygnąć na polu bitwy".

Czytaj też

Xi nie rozmawiał z Zełenskim od wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku, jednak chiński przywódca kilkukrotnie kontaktował się z Putinem. We wrześniu 2022 r. obaj przywódcy spotkali się w Uzbekistanie. Była to pierwsza zagraniczna podróż Xi od 2020 roku, początku pandemii Covid-19.

Przed inwazją Rosji, Chiny były największym partnerem handlowym Ukrainy; Pekin importował prawie 30 proc. ukraińskiej kukurydzy. Chiny inwestowały także w projekty infrastrukturalne na Ukrainie.

Czytaj też

W 2022 roku wymiana handlowa między Chinami a Ukrainą wyniosła 7,6 mld dolarów, czyli spadła o 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tymczasem w 2022 r. wymiana między Rosją a ChRL wzrosła o ok. 29 proc. w porównaniu z 2021 r., do 190 mld dolarów, jak wynika z oficjalnych chińskich statystyk. Ze względu na to, że spadła sprzedaż rosyjskiej ropy i gazu do Europy, w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, Chiny stały się ważnym nabywcą tych surowców. Rosja zaczęła również częściej korzystać z chińskiej waluty, juana.

Źródło:
PAP

Komentarze (4)

 1. Chinol

  Po sukcesie Pokojowym miedzy Iranem i Arabia Saudyjska (po 4 dniach zmudnych negocjacji w Pekini) Chiny ida dalej i chca zawsze pokoj na Ukrainie. W Odrozniniu od USa ktorego celem jest wojna i z Iranem i Chinami, i Jemenie, i na Uktrainie - Chinanom naprawde zalezy na POkoju. Wlasnie dlatego bedzmeiy swiadkami dezinfrmacji na kazda propzycje Pokoju Podjeta pzrez Chiny. Jednym slowem mamy blok dazacy do Wojny **USA NATO _ 11 lotniskowocow, i wojna to to to tam od irakiu po Afgansian - i Kraj ktory nie ma ani jednego zolnierza z doswdczniem Bojowum probojacy to powstrzmac.

 2. wert

  ale byłoby zaskoczenie gdyby Xi został akuszerem pokoju. Dobry lewar dla Zełeńskiego na jankesów, miejmy nadzieję że go wykorzysta. Chiny usiłują wyrwać parszywieńkich z jankeskiego bloku i zmontować swój układ stąd wizyty w Paryżu czy berlinie jego ministra. Dla nas to też szansa na wzięcie udziału w grze, stajemy się cenniejsi dla jankesów. Ciekawe co Xi oferuje

 3. Byrrbyć

  Wygląda trochę jak Breżniew.

  1. papa lebel

   Pozory mylą. Nie ważne jak wygląda, ważne jak działa.

 4. rwd

  To jest dobry kierunek, żadna ze stron nie osiągnęła przewagi nad przeciwnikiem więc rozmowy polityków powinny zakończyć tę wojnę.