Reklama

Geopolityka

Ponowne walki o Debalczewo. Kontrofensywa separatystów?

Trwają ponowne walki o Debalczewo. Fot. www.rnbo.gov.ua
Trwają ponowne walki o Debalczewo. Fot. www.rnbo.gov.ua

Strona ukraińska opublikowała dziś nową mapę aktualnej sytuacji na froncie operacji antyterrorystycznej prowadzonej w Donbasie (stan na 12 sierpnia). Zaznaczono na niej Debalczewo, kluczowy obok miejscowości Krasnyj Łucz węzeł komunikacyjny pomiędzy Donieckiem i Ługańskiem, jako strefę walk.  

Powyższa informacja to solidna podstawa do naszkicowania dwóch scenariuszy:

 1. Może oznaczać, że siły tzw. separatystów przeszły do kontrofensywy, która ma odblokować szlak transportowy biegnący z Doniecka przez Debalczewo w kierunku Ługańska. To prawdopodobne w kontekście wykorzystania lwiej części sił ukraińskich w walkach o Krasnyj Łucz- drugi najważniejszy w kontekście dostaw rosyjskiej broni do Doniecka węzeł komunikacyjny.
 2. Trzeba jednak także wziąć pod uwagę to, że może to być jedynie próba przebicia się oddziałów tzw. separatystów z Doniecka w kierunku Ługańska. Wzrastający nacisk sił rządowych powoduje bowiem, że obszar doniecki jest już niemal odizolowany, co w dalszej perspektywie oznacza jego zdobycie przez siły operacji antyterrorystycznej jeżeli Rosja nie zdecyduje się na otwartą konfrontację.
Reklama

Komentarze (6)

 1. Are

  Raczej "lwia część" wojsk ATO nie jest zaangażowana pod Krasnym Łuczem, ale w "obleganie" czy też "wyzwalanie" Doniecka. I to chyba nie walki w Diebalcewie ale bardziej na zachód położonej mniejszej miejscowści Wugliegirsk. Jeżeli ktoś miałby się przebijać, to raczej stosunkowo nieduże grupy tzw. separatystów. Zdaje się, że ich strategia zakłada "obronę" stacjonarną dużych miast, byleby długo. Nie mają tyle sprzętu by przerzucać większe grupy.

 2. podbipieta

  bij Moskale.Bij psubraty.

 3. uruk

  raczej 1a ale czytałem dziś na espreso tv o postępach armji Ukraińskiej i to mnie cieszy ale podejrzewam że PUTLERA nie

 4. batazow

  Prawda jest bardziej brutalna to kontratak który ma zamknąć w kotle 2 ukraińskie brygady. Poza tym chłopcy wychodząc z płd kotła zostawili całą masę sprzętu. Ze stanu trzeba spisać ze dwie setki btr,bwp i czołgów.

 5. jang

  możliwe ,że to pomoc humanitarna nadciąga

 6. chrisik

  Wybieram scenariusz nr 2

Reklama