Geopolityka

Pompeo jedzie na Białoruś, rozmowy dyplomatów NATO

Alaksandr Łukaszenko, prezydent Białorusi / For. kremlin.ru
Alaksandr Łukaszenko, prezydent Białorusi / For. kremlin.ru

Manewry NATO Defender Europe 2020 były jednym z tematów spotkania sekretarza Rady Bezpieczeństwa Białorusi Andreja Raukoua z charge d’affaires ambasady USA Jenifer Moore i dyplomatami wojskowymi z USA, Polski i Niemiec. 1 lutego Mińsk odwiedzi sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

O spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy strony amerykańskiej, poinformowała agencja BiełTA, powołując się na Radę Bezpieczeństwa Białorusi. Tematem rozmów były kwestie dotyczące współpracy Mińska i Waszyngtonu, a także „bezpieczeństwo regionalne w kontekście planów przeprowadzenia wielkich manewrów wojskowych NATO Defender Europe 2020”, największych od 25 lat europejskich ćwiczeń z udziałem amerykańskich jednostek bazujących na co dzień w USA.

Partnerzy zagraniczni szczegółowo poinformowali o przygotowaniach do przerzucenia i rozmieszczenia zaangażowanych w manewry jednostek wojskowych (...) (Przedstawiciele państw NATO- przyp. PAP) potwierdzili gotowość do zademonstrowania pełnej przejrzystości w sprawie manewrów

Komunikat agencji BiełTA

W ramach ćwiczeń Defender Europe 2020 Stany Zjednoczone wyślą do Europy, m.in. do Polski i krajów bałtyckich 20 tys. swoich żołnierzy. O planowanych manewrach krytycznie wypowiadał się Alaksandr Łukaszenka oraz inni przedstawiciele białoruskich władz.

Wizyta Mike'a Pompeo w Mińsku będzie pierwszą w historii Białorusi wizytą szefa amerykańskiej dyplomacji w tym kraju. Sekretarz stanu USA miał się tam udać na początku stycznia, jednak po zaostrzeniu sytuacji na Bliskim Wschodzie zdecydowano się na odłożenie wizyty. 

PAP/Defence24.pl.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.