Reklama

Geopolityka

Pompeo do Ławrowa: rozmowy w sprawie kontroli zbrojeń muszą objąć Chiny

Fot. Tyg728/CC BY-SA 4.0
Fot. Tyg728/CC BY-SA 4.0

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej w piątek z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem powiedział, że wszelkie rozmowy ws. kontroli zbrojeń muszą skupić się na propozycji USA o umowie w tej sprawie, obejmującej oprócz Rosji także Chiny.

„(Pompeo) podkreślił, że przyszłe rozmowy w sprawie kontroli zbrojeń muszą opierać się na wizji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie trójstronnego porozumienia o kontroli zbrojeń, które obejmie zarówno Rosję, jak i Chiny” - napisała w oświadczeniu rzeczniczka prasowa Departamentu Stanu Morgan Ortagus. Chiny odrzuciły możliwość takich rozmów — przypomina Reuters.

Trump zaproponował w ubiegłym roku, aby USA, Rosja i Chiny rozpoczęły negocjacje o nowym pakcie, który zastąpi układ New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych), podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa.

Układ wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada on znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. Układ wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. Józek

  A co Ławrowa obchodzą stosunki USA vel Chiny ....ciekawa mentalność podobno szeryfa świata USA ???? Czy coś przegapiłem to jakbym z teściową uzgadniał kiedy z żoneczką idziemy na spacer ! Fajne są te USA - tak morowo się robi na serduszku ?

  1. andys

   "...to jakbym z teściową uzgadniał kiedy z żoneczką idziemy na spacer .." Wydaje mi się, że trzeba ustalać termin spaceru z żoneczką, trzeba bowiem wyjaśnić , kto zaopiekuje się dzieckiem/dziećmi oraz kiedy będzie gotowy obiad. W sprawie Chin - jeśli na osiedlu urodzi sie chlopak, który staje się zdrowym osiłkiem, w dodatku wyćwiczonym na treningach karate, to chyba warto wyjaśnic mu reguly zachowania się na osiedlu. Może dobrze byłoby również, zainteresować go zajeciami z muzyki albo szachów w osiedlowym Domu Kultury. Chiny będą się zbroić proporcjonalnie do zdefiniowanych przez siebie potrzeb obronnych albo działań agresywnych (to ostatnie jest raczej wątpliwe, ale lekceważenie przez Europę zbrojeń Niemiec przed II WŚ pokazuje , że i o tym należy myśleć). Sposób wejscia Chin na miejsce hegemona swiatowego musi byc kontrolowane , miedzy innymi różnymi ograniczeniowymi umowami, powszechnymi i lokalnymi . Dobrze byłoby , aby został przyjety uklad o niezmienności granic, jak to ma miejsce w Europie (układ KBWE).

 2. Orthodox

  Propozycją dla Chin powinno być ograniczenie arsenałów atomowych do jej poziomu, ewentualnie większych, ale relatywnie niskich. Z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązanie idealne dla wszystkich stron. Rosja i Stany znacząco redukują koszty, a Chiny nie muszą nadrabiać dużego dystansu. I pracujcie sobie na tych, powiedzmy pięciuset głowicach, wspólnie monitorując mniejszych graczy. Świat idealny.

  1. Davien

   A wyobraża pan sobie ze Rosja na to pójdzie?? Bo USA tez raczej nie , zwyczajnie im sie to nie opłaca.

  2. Wkurzony

   Orthodox. Rosja wydaje na zbrojenia mniej niż Francja, 15x mniej niż USA. Rosja to 60 mln ofiar rewolucji. To 27 mln zabitych i 70 mln rannych w 2 w.ś. a USA nie wie co to komuna i wojna. I ty oczekujesz, by umęczona Rosja rywalizowała z USA? Już to czego dokonała zakrawa na CUD.

 3. Jan z Krakowa

  Porozumienie w sprawie kontroli czy redukcji zbrojeń, żeby miało jaki taki sens, musi obejmować wszystkie kraje które mają potencjał właśnie w dziedzinie tych zbrojeń. Chiny taki potencjał mają. W dodatku mogą wpaść na pomysł -- gdyby nie podpisały podobnych porozumień -- dogadać się z Rosją (oczywiście w krótkim czasie, zbroić i przyszantażować Stany, które takim traktatem byłyby ograniczone). Jak mówią w Rosji, nawet jeż by to zrozumiał. Prezydent Trump postępuje racjonalnie. Jest to jeden z lepszych prezydentów USA.

 4. R

  Czyli generalnie US sobie zdalo sprawe z tego, ze nie sa na chwile obecna wygrac wojny z Chninami na Pacyfiku. Zaraz wpadnie Davienek i powie, ze amerykańska marynarka wojenna dysponuje około 280 i zmiecie Chinska MW tylko juz nie dopowie, ze te 280 okretow USN jest rozlowowane na calym swiecie, czesc jest w remontach, przegladach itp itd.

 5. USAFace

  Niech tak będzie, Chiny dołączą i zwiększą swój potencjał jądrowy do poziomu USA i Rosji.

  1. Orthodox

   Powinno być na odwrót.

 6. ...

  Takie agresywne wypowiedzi USa pownny byc powstrzmane.

  1. kkxcvlkclvbkvc

   To nie są agresywne wypowiedzi tylko racjonalne.

  2. No skąd

   Za takie racjonalne wypowiedzi USA nakłada innym sankcje

  3. R

   Racjonalne jak Trump

 7. klaun-szyderca

  Ale Chiny juz są rozbrojone ;)p Mają głowic z grubsza 20x mniej niż Rosja czy USA. To z czego mają się rozbrajać ?

  1. andys

   Kolega klaun, w dodatku szyderca, ma rację. Tylko rozmowy równych w tych sprawach mogą mieć sens. Jednak rozmowy Rosjan z Amerykanami maja sens, ewentualnie mozna włączyć punkt, ze wszystkie ustalenia sa nieaktualne w przypadku uzyskania przez Chiny/WB/Francję okreslonej ilości głowic.

 8. JASIO

  Spotkanie kacykowów które ograniczy się co im podpowią ustawiacze z wywiadów a oni powiedzą larum larum więcej szmalu a wojsko a życie pokazuje że 70% populacji ziemskiej jest za dużo ,pandemia załatwi 5-7%populacji a co z resztą szybka chemiczno-biologiczna wojna i ziemia się kręci

  1. Chinol

   Grypa z wuhan juz załatwiła resztę planety

 9. michalspajder

  A co moze Rosja zrobic,jesli Chiny odmowia przystapienia do jakiegokolwiek ukladu?Jak maja ich zmusic?I czy w ogole Rosji zalezy na dzialaniu w interesie USA?

  1. zyg

   Rosja ma poważne problemy, na rynku ropy wywołała wojnę cenową z AS, na dziś ropa Ural po USD 23.05/brl a WTI USD 18.27, jednak agencje piszą że na rynku spotowym pośrednicy sprzedają Ural od USD 10/brl. Putin oświadczył dziś że "wirus pod kontrolą" oficjalnie 42 853 zarażonych (jeśli "oficjalne" liczby podawane przez Kreml mają jakąś wartość) jednak zastanawia niska oficjalna liczba zgonów 361 biorąc pod uwagę średnią zgonów do zarażonych w innych krajach (na tej samej podstawie budzą wątpliwości oficjalne liczby podawane przez ChRL) Chyba że chodzi tu o jakieś predyspozycje genetyczne wspólne dla Rosjan i Chińczyków lub potwierdza że najlepszą bronią na wirusa jest samogon (teoria Łukaszenki, samogon plus traktor) Już na samym początku pandemii w rosyjskich sklepach wykupiono tanie alkohole wysokoprocentowe niezależnie od kraju pochodzenia.

  2. Kot nr 398

   Rosja ma swoje powody by trochę Chiny osłabić. USA mają bardzo dużo takich powodów. W pewnym momencie pojawi się pytanie: o co więc się kłócimy? O zbankrutowaną Ukrainę i to bez Krymu? O przegraną sprawę w Syrii?

  3. Kot nr 398

   Rosja spadek ceny ropy ma od dawna wkalkulowany. Wytrzyma o wiele dłużej niż Arabia Saudyjska, nie mówiąc o USA - zarówno "łupkowych" producentach ropy i gazu, jak i ogólnej sytuacji w tym kraju. Obecnie sytuacja jest inna niż pod koniec ZSRR który to miał ogromne długi - a Rosja ich nie ma. Jest dużym eksporterem pszenicy, w latach 80-tych było inaczej.

 10. Davien

  Chiny mają legalną broń jądrową. Ciekawe kiedy skontrolują broń jądrową w Palestynie.

  1. Robert

   Davien, nie ma takiej potrzeby. Palestyńczycy nie posiadają broni jądrowej!

  2. Davien

   Jakby ta moja podróbka panie Robert to chociaz wiedziała:)

  3. Marek

   Legalność w przypadku broni jądrowej to czysty Eufemizm dyktowany prawem pięści.

 11. Kapitan Nemo

  Trump gra swoje Wybory a potem parę innych rzeczy START TO NIE PRIORYTET

Reklama