Reklama

Geopolityka

USA wzywają Chiny do zaprzestania "prowokujących działań" na Morzu Południowochińskim

Fot. RIMPAC
Fot. RIMPAC

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania „prowokujących działań” na Morzu Południowochińskim. Chiński okręt hydrograficzny miał na tym akwenie przeszkadzać w pracy statkowi malezyjskiego koncernu paliwowego Petronas.

W swoim oświadczeniu Departament Stanu wyraził "zaniepokojenie raportami o powtarzających się prowokacyjnych chińskich działaniach" na Morzu Południowochińskim wobec innych państw roszczących sobie prawa do znajdujących się tam złóż. Wezwano władze w Pekinie do "zaprzestania zastraszania" i "powstrzymania się od prowokowania i destabilizowania". Powołując się na trzy źródła, Reuters donosi, że okręt hydrograficzny ChRL przeszkadzał na Morzu Południowochińskim w pracy statkowi malezyjskiej firmy Petronas.

Kilka dni temu chińska jednostka miała być u wybrzeży Wietnamu, gdzie przed rokiem prowadziła badania nad złożami ropy. Chińskie MSZ zapewniało w tym tygodniu, że to rutynowe działania i oskarżyło władze w Waszyngtonie o próby oczerniania Pekinu. W trakcie pandemii koronawirusa relacje chińsko-amerykańskie są wyjątkowo napięte. U służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych "rośnie przekonanie", że wirus wydostał się z laboratorium w Wuhanie, w środkowych Chinach, ale nie prowadzono tam nad nim badań pod kątem broni biologicznej — pisał portal Fox News.

Prezydent USA Donald Trump ponowił w piątek krytykę Chin. Wyraził pogląd, że podawana przez władze w Pekinie liczba chińskich ofiar śmiertelnych epidemii jest zaniżona. Ocenił też, że w kwestii pochodzenia koronawirusa "dzieje się wiele dziwnych rzeczy" i zapewnił o trwającym śledztwie amerykańskich służb w tej sprawie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. JÓZEK naucza

  Chiny odpowiadają USA hasłem trąbka ..USA wysyła sygnał jaka trąbka ..Chiny u nas padnie na pandemię promil populacji a w USA. procent populacji ....więc kto będzie obsługiwał amerykański sprzęt ja wszystko padnie a my Chiny mamy bardzo duże rezerwy itu jest sedno sprawy gdy Chiny stracą 300 mln obywateli USA i Rosja będą epizodem a może ktoś wie jak wojować lotniskowcem klasy Regan gdy 10% załogi jeszcze funkcjonuje a reszta nieczynna

  1. Ogryzek

   Klik,i flota San Antonio. Klik i klasa Wasp. Klik i marines USA , royal marines i kangury i kilkanascie lotniskowcow z klockiem maszynek. Wszyscy z motywacja.

  2. dfdgfdhfgdhg

   Na pandemię padają głównie ludzie, starzy i schorowani, którzy nie obsługują lotniskowców.

  3. Wszyscy z motywacja. Chorzy na wirusa :)

 2. ...kot

  Mniej wiecej raz w tyodniu na konferencji praswej ministra chinskiej armii wzywaja oni ,,usa do zaprzestania prowokacji na morzu poludniowo chinskim,, dokladnie co tydzie juz nie wiem od kiedy

  1. Davien

   Kotku, ale Chiny nawet nie próbuja prowokowac USA tylko Malezję wiec daruj sobie załosne manipulacje.

 3. Ech

  USa ma 10 lotniskowcow kazdy ma po 100 samoltow. CHiny 2 lotskowce kazdy po 20 samoltow. Atoowki 6000 kontra 200-300. To tak jakby banda lysych skinow z bejzbolami i kalachami oskarzyla jakigos kurdupla z malym scyzorykiem ze ten jest agresywny bo wyszedl 2 metry przed wlasna klatka schodowa. DO tego ta banda wlasnie wrocila z kilku podbojow gdzie obabila kilku sasiadow a ten chlopaczek cale zycie nic nie robil raz dal z plaskacza dla psa sasiadow. Ja mam tak dosc hipokryzji ze mnie nosi:

  1. jkdfgdfsfg

   Piszesz od rzeczy. Artykuł dotyczy tego, że Chińczycy nadużywają siły wobec dużo słabszej Malezji. Ilość lotniskowców i samolotów na lotniskowcach USA niema tu nic do rzeczy.

  2. Davien

   Kolejny co nawet artykułu nei czytał:0 Może zanim znowu wypiszesz jakeiś bajki doczytaj a potem rób z siebei...

 4. No skąd

  USA, wzywają Iran do zaprzestania prowokacji w zatoce Perskiej. USA, wzywają Chiny do zaprzestania prowokacji na morzu Poludniowochinskim. Ale jaja.

  1. Davien

   NO popatrz nawet sie artykułu jak widzę przeczytac nei chciało:)) Chiny nie prowokuja USA ale znacznei słabsżą malezje, która gdzie wg ciebie lezy??

 5. Fanklub Daviena

  Kiedyś ChRL wydawała 1001 "ostatnie ostrzeżenia" przeciw amerykańskim prowokacjom. Czasy szczęśliwie się zmieniły i teraz niech USA wydają 1000 "ostatnich ostrzeżeń" przeciw Chinom. Już to było, gdy Buszman junior groził Chinom, że wyśle amerykańskie niszczyciele do eskortowania amerykańskich okrętów szpiegowskich, którym Chińczycy odcinali sonary. Niepotrzebnie tym groził, bo jak te niszczyciele wysłał, to Chiny dalej odcinały sonary, nic sobie z niszczycieli nie robiąc i teraz nie ma amerykańskich okrętów szpiegowskich z sonarami w chińskim EEZ, mimo iż USA utrzymuje (wbrew ONZ i reszcie świata), że szpiegowanie w EEZ jest legalne... :)

  1. Davien

   Funku, naprawdę ci sie te bajki nie znudziły?? Ale zawsze znajdziesz jakis sposób by wszystkich rozbawić:)

  2. Fanklub Bilionera

   Bilioner to 'mistrz dowcipu' jest ... ciekawe jest to że on chyba naprawdę myśli że ktoś w to wierzy ... ale czego się spodziewać po kimś kto nie odróżnia miliardów od bilionów ??

  3. Orthodox

   Daj człowiekowi w spokoju zarabiać na chleb.

 6. Chinol

  Widać ze KPCH żąda renegocjacji kontraktów z Petronas I CAŁA prawda

 7. Bosmanz Pucka

  Petronas juz wszystko tam znalazł I moze sprzedać rope chinom Reszta to propaganda komuchy

 8. Bosmanz Pucka

  HYDROLOGICZNE kutry z Chin i Wietnamu to raczej hydrograficzne

 9. Pentagram

  Fix nareszcie sie obudził Niby NIC konkrernegp Ale widać ze dostali CYNK

 10. Orthodox

  Stany wyartykułowały standardową formułkę zapewne w trosce o interesy sojusznika. Spontanicznie i bezinteresownie. Takie Malezje są potrzebne do wypełnienia szachownicy pionkami. Analogicznie jest w naszej części świata.

 11. zyg

  Komuniści chińscy nie przestają bruździć pomimo światowej pandemii. W HKG wczoraj aresztowano przywódców ruchów obywatelskich, to smutne gdyż jeszcze 25 lat temu to terytorium słynęło z praworządności, minimalnej przestępczości a Hong Kong Police była jedną z trzech najlepszych elitarnych sił policyjnych świata. US obcięło dotacje na WHO i b. słusznie. Obecny szef organizacji wybrany dzięki finansowemu poparciu ChRL, która jednak jest na 16 miejscu jeśli chodzi o kontrybucje finansowe (za m.in. Szwecją, Norwegią, Australią czy Kanadą). Budżet organizacji to USD 2.16mld z czego USA pokrywa z budżetu federalnego USD 120mln kontrybucji obowiązkowej dla członków plus USD 300mln dotacji federalnych. Oprócz tego dotacje prywatne z USA w tym fundacja Gates'ów USD 210 mln czyli łącznie niemal 30 % budżetu organizacji. Dla porównania ChRL płaci łącznie USD 47 milionów (2,2%) , a cieszy się nieproporcjonalnymi wpływami. Stąd laurki wystawiane w siedzibie WHO w Genewie dla rządu ChRL za sposób walki z chińskim wirusem, ale przede wszystkim podobnie jak komuniści chińscy bagatelizowanie pierwszych objawów, cenzura na publikowanie pierwszych ostrzeżeń płynących z Tajwanu (na wskutek presji Pekinu WHO odmawia Tajwanowi prawa członkostwa) oraz nie publikowanie tajwańskich raportów odn metod walki z wirusem które jak do tej pory okazały się najbardziej skuteczne na świecie. Reasumując należy wstrzymać finansowanie tej de facto delegatury KPCh, trolle na tym forum niejednokrotnie podkreślają że wg PKB PPP "ChRL jest NAJWIĘKSZĄ gospodarką świata" (młodszym forumowiczom wyjaśnienie: PKB PPP metodologia statystyki uwielbiana przez komunistów, m.in. wg niej gospodarka Perelu była w gronie Top 10 na świecie, a było to już gdy papier toaletowy był artykułem reglamentowanym/luksusowym ) tak że dwie opcje: albo WHO się oczyszcza i reformuje albo niech ich utrzymuje Pekin, zwłaszcza że to z ChRL pochodzi większość zaraz ostatnich 20 lat (obecnie znów pojawiła się tam ptasia grypa).

 12. tagore

  Nowe bazy Chin będą istnieć do pierwszego silnego tajfunu w regionie.

  1. WiększeNiżPearlHarbor

   Bo nie wiesz jak wielkie są :) Tajfuny już były, wyspy są.

Reklama