Reklama

Geopolityka

Polskie śmigłowce ćwiczą we Francji

Polskie W-3PL Głuszec na lotnisku Cazaux - fot. Wojska Lądowe
Polskie W-3PL Głuszec na lotnisku Cazaux - fot. Wojska Lądowe

We francuskiej Bazie Lotniczej w Cazaux rozpoczęła się kolejna edycja kursu standaryzacyjnego z zakresu odzyskiwania izolowanego personelu - Combined Joint Personnel Recovery Standarisation Course (CJPRSC-2013). Biorą w nim udział także załogi dwóch polskich śmigłowców W-3PL Głuszec, należących do 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu.

Kurs ten, to unikatowe na skalę europejską przedsięwzięcie szkoleniowe. Organizowany jest w cyklu rocznym przez Europejską Grupę Powietrzną - European Air Group (EAG). W bieżącej edycji kursu bierze udział ponad 450 żołnierzy z 14 krajów wraz z 18 statkami powietrznymi.

Głównym celem ćwiczenia jest planowanie i praktyczna realizacja misji Personnel Recovery (PR) w środowisku międzynarodowym w oparciu o obowiązujące procedury i dokumenty normatywne. Kurs składa się z dwóch zasadniczych bloków tematycznych - części teoretycznej (25-27 września) oraz planowania misji i praktycznego wykonywania lotów (27 września – 9 października).

W związku z udziałem w szkoleniu do rejonu ćwiczenia przebazowano drogą powietrzną wydzielone siły i środki. Część żołnierzy wraz z niezbędnym wyposażeniem specjalistycznym przetransportowano samolotem Casa C-295M, natomiast wyznaczone załogi z 56 Bazy Lotniczej wykonały przelot po trasie Inowrocław - Cazaux. Trasa lotu, wynosząca prawie 2 tysiące kilometrów, podzielona została na pięć odcinków z międzylądowaniami na lotniskach niemieckich - Holzdorf (ETSH), Fritzlar (ETHF) oraz francuskich - Nancy Ochey (LFSO), Avord (LFOA), Cazaux (LFBC).

Wojska Lądowe

Reklama

Komentarze

    Reklama