Geopolityka
Państwa europejskie krytykują Izrael za ustawę ws. UNRWA
Coraz więcej państw w Europie krytykuje Izrael za ustawę zakazującą działalności Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) w Izraelu i Wschodniej Jerozolimie. Ustawa godzi w działalność humanitarną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.
Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec potępiło w poniedziałek izraelską ustawę, zakazującą działalności Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) w Izraelu i Wschodniej Jerozolimie. Poważne zaniepokojenie wyraziła też Wielka Brytania, a potępiające oświadczenie wydały wspólnie Irlandia, Norwegia, Słowenia i Hiszpania.
Niemiecka komisarz ds. praw człowieka i pomocy humanitarnej Luise Amtsberg stwierdziła, że decyzja Knesetu „skutecznie uniemożliwi pracę UNRWA w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie (…) i zagrozi niesieniu niezbędnej pomocy humanitarnej dla milionów ludzi”. Amtsberg podkreśliła, że wdrożenie nowego prawa w jego obecnej formie „byłoby fatalnym krokiem” i że „nasze wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie zostałyby utrudnione”.
„Izraelska akcja przeciwko organizacji działającej pod mandatem ONZ, która od 1950 r. wykonuje niezbędne prace, jest niebezpiecznym sygnałem braku szacunku dla Organizacji Narodów Zjednoczonych i współpracy międzynarodowej” – stwierdziła.
Także brytyjski premier Keir Starmer wydał oświadczenie, w którym wyraził „poważne zaniepokojenie” wynikiem głosowania w izraelskim parlamencie. „To ustawodawstwo grozi uniemożliwieniem podstawowej pracy UNRWA na rzecz Palestyńczyków, zagrażając całej międzynarodowej pomocy humanitarnej w Strefie Gazy oraz zapewnieniu podstawowych usług zdrowotnych i edukacyjnych na Zachodnim Brzegu” – potępił. Dodał, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest „po prostu nie do przyjęcia”.
Oburzenie wyraziły także Irlandia, Norwegia, Słowenia i Hiszpania, które wydały wspólne oświadczenie. „Praca agencji jest niezbędna i niezastąpiona dla milionów Palestyńczyków, szczególnie w obecnej sytuacji w Strefie Gazy” – napisały rządy tych czterech krajów.
Izraelski parlament przyjął w poniedziałek wieczorem dwie ustawy. Pierwsza z nich zakazuje UNRWA działania na terytorium Izraela. Druga zrywa formalne więzi z tą organizacją i zakazuje izraelskim urzędnikom i instytucjom współpracy z nią. Wcześniej władze w Tel Awiwie oskarżały organizację o stronniczość i udział jej członków w ataku Hamasu sprzed roku. Strona izraelska nie przedstawiła jednak w tej sprawie żadnych dowodów.
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie