Geopolityka

Nowy sojusz Wielka Brytania-Polska-Ukraina jeszcze w tym tygodniu?

Autor. Defence of Ukraine/FB

W tym tygodniu może być ogłoszony nowy sojusz łączący Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę - informuje ukraińska redakcja BBC. Strony uzgadniają szczegóły umowy - podaje portal.

W tym tygodniu może pojawić się nowy sojusz w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki, łączący Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Źródła BBC podają, że do Kijowa może przybyć brytyjski premier Borys Johnson. We wtorek w ukraińskiej stolicy wizytę złoży zaś polski premier Mateusz Morawiecki. BBC twierdzi, że może być to związane z ogłoszeniem powstania nowego sojuszu.

"Poważnie pracujemy nad tą opcją, ale rozmowy trwają, uzgadniamy szczegóły" - przekazało źródło w biurze prezydenta Ukrainy.

Głównym zadaniem nowego układu ma być przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu i wspólna praca na rzecz przyszłości europejskiego bezpieczeństwa - pisze BBC. Nowy sojusz tworzony jest na tle zwiększonego zagrożenia na ukraińskich granicach i dostarczania broni na Ukrainę przez Wielką Brytanię - kontynuuje.

Czytaj też

Jako pierwsza o nowym sojuszu mówiła minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss 21 stycznia w Australii - wskazuje serwis. Według BBC Ukraina zainicjowała nowy format współpracy na początku grudnia. Ma być to część strategii małych sojuszy, takich jak np. Trójkąt Lubelski (Polska, Litwa, Ukraina).

Serhij Sołodki z centrum "Nowa Europa" ocenia, że sojusz "wygląda logicznie": Kijów otrzymuje od Londynu jedno z największych wsparć w sektorze wojskowym i bezpieczeństwa, a Polska jest zainteresowana, by Ukraina wzmacniała swój potencjał obronny.

Współpraca między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą może mieć też ważny aspekt współpracy technicznej. Obecnie Wielka Brytania jest posiadaczem wielu nowoczesnych technologii wojskowych, w tym rozwiazań uważanych za światową czołówkę. Brytyjczycy zaangażowali się w budowę ukraińskiej marynarki wojennej, ale ich firmy startują także w wielu ważnych polskich przetargach w tym w programach Narew i Miecznik - na, odpowiednio, systemy obrony powietrznej krotkiego zasięgu i fregaty.

Według eksperta Ołeksandra Krajewa taki sojusz jest częścią brytyjskiej strategii przywrócenia wpływu na świecie i w regionie po brexicie. Londyn, Warszawa i Kijów dodatkowo aktywnie przeciwdziałają rosyjskiemu zagrożeniu - dodaje. Krajew zaznacza, że wszystkie te trzy stolice mają też pewne "pretensje" do UE.

Czytaj też

Eksperci nie wykluczają dołączania do nowego formatu innych krajów wschodniej flanki. "Mapa nowego sojuszu, która przedstawia logistykę dostarczania brytyjskiej broni na Ukrainę, jest pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem jego funkcjonowania" - podkreśla BBC.

Na tle zagrożenia rosyjską agresją Londyn dostarczył do Kijowa wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW. Według mediów brytyjskich loty z uzbrojeniem odbyły się okrężną drogą - przez Morze Północne oraz nad Danią i Polską, gdyż Niemcy nie wyrażają zgody, by broń była transportowana przez ich przestrzeń powietrzną.

PAP, MSz

Komentarze (12)

 1. Sarmata

  Z tego co się czyta to będzie sojusz polityczny nie wojskowy. Nawet PiS nie jest taki głupi aby wysyłać wojsko na ukrainę. Wystarczy by zgineło kilku zołnierzy i już PiS nie ma szans na wygrane wybory.

  1. Valdore

   To jak widać Putin jest głupszy od PiS bo pcha sioe tam na chama.

 2. RadamelFalcao

  To pachnie 2ga wojna światowa. Mam nadzieję że czegoś się już nauczyliśmy na dawnych błędach...

  1. andys_2

   Jakie błędy masz na myśli? Wymień je!

  2. Kysio

   Sojusz z UK - zdradzili nas nie jeden raz . Sojusz z Ukrainą - bezcelowy, blokują transporty kolejowe z Chin, Sojusz o zerowych wartosciach dla Polski (jest szansa że nawet stracimy na nim)

  3. RadamelFalcao

   Pozwolenie na to żeby UK walczyło naszymi rękami. Wiążąc się w sojusz z Ukraina narażamy się na wciągnięcie do ewentualnej wojny w pierwszej kolejności. Zapachnialo mi "Poland first to fight", może jestem przeczulony ale obawiam się że posłużymy jako mięso armatnie Anglosasow.

 3. bc

  Niemcy patrzą daleko przed siebie na fatamorganę od Lizbony do Pekinu a za chwilę przewrócą się o swoje sznurówki.

 4. Waldemar Marszałek

  Wlk. Bryt. jako pierwsza dostarczyła ZSRR silnik odrzutowy. Bez tego MiG-15 powstałby może pod koniec lat 50, a nie 40. Różnica byłaby przynajmniej taka jak w przypadku bomby atomowej. Dziękujemy.

  1. Valdore

   ZSRS nielegalnei skopiowało kupiony z UK silnik RR Nene wiec daruj sobie kiepskie manipulacje. A pierwsze silniki odrzutowe mieli z Niemeic jako zdobyczne.

  2. x95

   polska wikipedia pisze: W 1947 rząd ZSRR zdołał zakupić w Wielkiej Brytanii nowsze mocniejsze silniki Rolls-Royce Derwent V o ciągu 1590 kg i Nene I i II o ciągu 2040 i 2270 kg, które skopiowano następnie jako RD-500, RD-45 i RD-45F. W. Brytania nie musiała sprzedawać tych silników.

  3. Valdore

   x95 ZSRS kupił 40 sztuk i to wszystko, bez żadnych praw do ich produkcji Rosjanie nielegalnie skopiowali te silniki więc prosze ......

 5. Smiley

  Już mamy sojusz z Wielką Brytanią. Ten nowy wydaje się niepotrzebny. Nic nie stoi na przeszkodzie współpracy poza wolą polityczną lub jej brakiem. Ten kraj zawsze grał na osłabianiu kogoś w Europie. Zawsze wojna toczyła się na terytorium kogoś innego. Proxy... Szukają jeleni.

 6. SandF

  Gdyby w takim sojuszu były Szwecja i Finlandia, to miałoby to jakiś jeszcze sens. A tak... niebezpiecznie przypomina 1939 i alianse z Wielką Brytanią.

 7. marian123

  Coś czuję, że na tym sojuszu WB wyjdzie jak Zabłocki na mydle ;)

  1. Sidematic

   WB z całą pewnością wyjdzie na tym dobrze. Gorzej z Polską.

 8. Sidematic

  Sojusz z wrogiem? To ciekawa konstrukcja. Przypomnę tylko, że Ukraina bezprawnie blokuje polskie (i tylko polskie bo nie blokuje rosyjskich) pociągi, popiera kult morderców Polaków Bandery i Szuchewycza a także ma pretensje do Przemyśla i całkiem sporego kawałka Polski. I my z nimi mamy zwierać jakiś pakt???? Bez żartów! Wiecie po co powstał WOT? Żeby zabezpieczyć Polskę przed jakimś ukraińskim "powstaniem".

 9. x95

  Polska lubi egzotyczne sojusze - do kompletu brakuje Gruzji. A najważniejszy dla Polski jest sojusz z UE - to polska racja stanu, której aktualnej władzy wręcz przeszkadza i stąd takie pomysły. Bez UE bylibyśmy w stanie bardzo podobnym do dzisiejszej Ukrainy. Więc warto się zastanowić dokąd nas zaprowadzą takie egzotyczne sojusze.

  1. andys_2

   "Bez UE bylibyśmy w stanie bardzo podobnym do dzisiejszej Ukrainy. " Bez UE bylibyśmy w okolicach Białorusii i Rosji, a to wcale nie taki tragiczny stan w porównaniu do Ukrainy.

 10. rozczochrany

  Jaki to sojusz skoro Ukraina nadal blokuje transport kolejowy przez swoje terytorium czym powoduje straty dla polskich firm i gospodarki. Mam wrażenie że polska jest tu tylko narzędziem i że USA i Wielka Brytania realizują swoją politykę w Europie kosztem Polski i Polaków.

 11. andys_2

  Słusznie rozumujesz, przecież ten sojusz z WB to zamiennik sojuszu z USA!!! USA zleciły WB tę fuchę (to taka praca zlecona) , gdyż same nie maja już siły i chęci babrać się w tych trudnych sprawach europejskich. Wiadomo o tym było już w momencie powstania związku USA, Australii i WB (AUKUS). Pamiętajmy, że WB "siedzi " w naszej części Europy, od zawsze, szczególnie w Rosji, na Kaukazie, w okolicach Morza Kaspijskiego, Afganistanie, Iranie itd. Rumunia, Polska, Czechy to zawsze była domena Francji, ale teraz Francja straciła zainteresowanie aktywnością na tym terenie, a może jednak Macron myśli o tym?? Czy nie zdziwił cię nagły wzrost aktywności WB w Polsce i Ukrainie? Jakieś ćwiczenia, jakaś oferta, podrzucą trochę sprzętu (szczególnie na Ukrainę), paru ludzi, jako instruktorów. A więc podsumowanie , aby teraz coś załatwić należy jeździć do Londynu , nie Waszyngtonu. Cóż, zawsze to mniej paliwa sie straci!

 12. AdSumus

  A gdzie w tym wszystkim USA? Amerykanie uznali, że GB w sojuszu z Polską i Ukrainą z wystarczy na Rosję? USA tylko Pacyfik?

  1. Eckard Cain

   @AdSumus : USA się nie angażuje za bardzo, bo to jest dokładnie to o co chodzi Rosji, która nie chce się pogodzić że jest już tylko mocarstwem regionalnym, a nie światowym. Europa (i to nawet nie cała) jest w stanie poradzić sobie ze swoją stacją benzynową.

  2. sparrow88

   Sojusz bez USA jest na rękę UK, dzięki temu mogą się łudzić że coś jeszcze w świecie znaczą

  3. X

   Oni może jeszcze nie wiedzą o tym ... sojuszu