Reklama

Geopolityka

Nieoficjalnie: Kolumna Grupy Wagnera wjechała na Białoruś

Autor. Telegram/social media Grupy Wagnera

Na Białoruś przybyła kolumna Grupy Wagnera, złożona z około 60 pojazdów; kieruje się w stronę Osipowicz w obwodzie mohylewskim - poinformował w sobotę projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się monitoringiem aktywności wojsk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Projekt ten podał w swoim kanale na Telegramie, że kolumnę aut osobowych i ciężarowych widziano rankiem w sobotę na Białorusi w obwodzie mohylewskim. Pojazdy mają numery rejestracyjne tzw. republik ludowych w Donbasie, wspieranych przez Rosję.

Czytaj też

"Według naszych danych w kolumnie widziano co najmniej 60 aut, wśród których są pick-upy, duże samochody ciężarowe, 'buchanki' (minibusy UAZ), i co najmniej trzy autobusy do transportu ludzi. Kolumnę eskortowała milicja drogowa Białorusi" - podał Biełaruski Hajun.

Reklama

Pierwsze doniesienia o możliwym skierowaniu Grupy Wagnera na Białoruś pojawiły się pod koniec czerwca br. Rosyjskie i białoruskie media niezależne podawały wówczas liczbę 8 tysięcy ludzi i prognozowały, że rosyjscy najemnicy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana, baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych.

Czytaj też

Niespełna 30-tysięczne Osipowicze leżą w obwodzie mohylewskim na skrzyżowaniu tras kolejowych między Mińskiem, Homlem, Mohylewem i Baranowiczami. Od granicy z Ukrainą dzieli je 200 km, od Mińska - 90. W całym rejonie (powiecie) osipowiczowskim pozostało sporo obiektów wojskowych, w tych okolicach stacjonują oddziały artylerii i wojsk rakietowych. 16 km od Osipowicz znajduje się poligon, na którym szkoleni byli już w czasie inwazji na Ukrainę rosyjscy zmobilizowani rezerwiści.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. easyrider

  Jeśli rozpoczną się prowokacje na granicy, typu ostrzeliwanie naszych funkcjonariuszy czy żołnierzy, należy bezwzględnie odpowiedzieć ogniem. Analogicznie jak w sytuacjach gdy afrykańscy i azjatyccy wzbogacacze unijnej kultury usiłują forsować granicę przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów. Ustawa o śpb i broni palnej zezwala na to. Nie bać się strzelać. To nie jest zabawa. To jest ochrona granicy. Jeśli trzeba to umówić się z Żydami na szkolenie naszych SG, policjantów i żołnierzy z zajęciami praktycznymi na ich granicy. Tam nikt się nie patyczkuje.

  1. wert

   z drobną różnicą, muszą być na naszej stronie

  2. easyrider

   @wert Nie ma żadnych drobnych różnic. Zapora w całości jest po naszej stronie. Usiłowanie w prawie karnym jest karane tak samo jak dokonanie. W uzasadnionych sytuacjach nie wolno się wahać bo to ośmiela agresora.

 2. bezreklam

  Nieoficjanie to Putin juz 4 razyzmarl na raka.

  1. Extern.

   Niestety tym razem to już chyba prawda, z kilku Rosyjskich źródeł już wcześniej nadchodziły informacje o autobusach na Białoruskich blachach jadących przez Rosję w stronę Białorusi. Putin nie chce mieć tego elementu u siebie. Odebrali im broń i wyprosili. Niestety najprawdopodobniej na Białoruś pojadą ci najlepiej wyszkoleni, czyli byli członkowie Rosyjskich sił zbrojnych, którzy najdłużej potem służyli w Wagnerze, Co będą robić na Białorusi to Prigożyn jeden wie. Ale pewno nic dobrego ani dla Białorusinów ani dla nas. Chodzą plotki że mają pomóc Łukaszence utrzymać władzę jeśli naród Białoruski spróbował by aktywnie okazać niezadowolenie.

 3. kopacz033

  Czyli szykuja sie na destabilizacje naszej granicy, a NATO dalej wschodniej flanki nie wzmacnia to skonczy sie pogarda i smiercia naszych zolnierzy na granicy bialorusi przez nieumujetne generalskie taktyki. Odwrocenie uwagi od granicy Polsko - Ukrainskiej. Celem ich sa dostawy z Polski. by moc oslabic potencjal Ukrainy .

Reklama