Geopolityka

Niemiecka prasa: brak funduszy na nowe czołgi dla Bundeswehry

Fot. KMW/Bundeswehr.
Fot. KMW/Bundeswehr.

Ze względu na brak środków w budżecie Bundeswehra musi zrezygnować z zakupu nowego sprzętu, w tym czołgów Leopard 2, potrzebnych niemieckiej armii z uwagi na napiętą sytuację na Ukrainie - podaje niemiecki dziennik "Bild". 

Z poufnego raportu ekspertów finansowych ministerstwa obrony, na który powołuje się "Bild", wynika, że zarówno zakup nowych Leopardów, jak i zainstalowanie nowego taktycznego systemu obrony przeciwlotniczej TLVS, nie będzie na razie możliwe.

"Zwrot w polityce inwestycyjnej na razie nie nastąpi" - cytuje "Bild" opinię ekspertów.

Minister obrony Ursula von der Leyen zamierzała - w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - zwiększyć o sto liczbę czołgów. 

Wydatki na wojsko mają co prawda wzrosnąć w 2017 roku o 1,7 mld euro, jednak niemal połowa tej sumy (750 mln euro) zostanie przeznaczona na podwyżki wynagrodzeń.

Niemcy nie zrealizują celu wyznaczonego na ostatnim szczycie NATO w 2014 roku w Walii - zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB oraz podniesienia do 20 proc. udziału inwestycji na sprzęt w wydatkach wojskowych.

Czytaj też: Bundeswehra na dnie. Resort obrony przedstawia plan naprawczy.

Obecnie Niemcy wydają na wojsko 1,1 proc. PKB.

Rząd Angeli Merkel ustalił w marcu założenia budżetowe na najbliższe lata. Budżet ministerstwa obrony ma wzrosnąć z 34,3 mld euro do 39,2 mld euro w roku 2020.

Von der Leyen zapowiedziała niedawno zwiększenie stanu osobowego Bundeswehry o 14,3 tys. wojskowych i 4,4 tys. pracowników cywilnych. Pierwszy etap reformy przewiduje stworzenie 7 tys. nowych etatów wojskowych. Cały proces zwiększania stanu osobowego armii ma potrwać siedem lat. To pierwsza decyzja o zwiększeniu liczby żołnierzy od końca zimnej wojny.

Czytaj też: Berlin zwiększy liczebność Bundeswehry. "Cofnięcie reformy".

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Bundeswehra liczyła niemal 600 tys. żołnierzy; obecnie w niemieckiej armii służy 177 tys. wojskowych.

Bundeswehra bierze obecnie udział w 16 misjach zagranicznych. Wykorzystywana jest też do pomocy uchodźcom. Otrzymała ponadto nowe zadania w związku ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO. Rozważana jest możliwość przejęcia przez Bundeswehrę odpowiedzialności za międzynarodowy batalion, który będzie stacjonował na Litwie.

PAP - mini

 

Komentarze (21)

 1. Plush*

  Po co im czolgi jak miliony potecjalnych terrorystów do Europy zapraszają. Że do siebie to OK. Ale że nam wciskają? Tu trzeba rozwijać jednostki specjalne i wywiad panowie.

 2. SAS

  57% Niemców przeciwnych niemieckiej pomocy zaatakowanym krajom Nato na wschodniej flance. Sondaż Fundacji Bertelsmanna. I wszystko na temat.

  1. Jata

   A jaki procent Polaków był by przeciwny pomocy zaatakowanym krajom NATO powiedzmy na południu ? I wszystko na ten temat.

 3. allan

  Sprawa jest prosta: Do realizacji swoich celów Niemcy nie potrzebują już NATO,a więc czołgów .Strumień pieniędzy został skierowany na inny kierunek. Masa. ludzi tam przybywająca nie chce czołgów.Chcą godne zasiłki socjalne,szybkie samochody,wygodne klimatyzowane mieszkania.itd....

  1. Marek

   Mniejsza o czołgi. Rzecz w tym, że Niemcy i nie tylko oni w UE postępując w ten sposób stacza się po równi pochyłej. Im więcej "godnego socjalu" i im więcej ochotników do niego tym szybciej. Import chętnych na niego tylko rzecz przyśpiesza. Przykładowo. Uważałem, że niewiele rzeczy może mnie zdziwić, ale będąc w gościnie w UK, przecierałem oczy ze zdumienia. Otóż tamtejszemu nierobowi, który żadną pracą w życiu się nie zhańbił, pracownik socjalny przycinał trawnik przed domem. Nie mnie uczyć miejscowych, u których byłem w gościach. Ale co sobie pomyślałem na ten temat, to moje.

 4. Figo

  No i bardzo mądrze (dla nich) robią. Po co im masa czołgów na dzień dzisiejszy. Jakby co to ruscy przyjdą do polski najpierw co da im trochę czasu na jakiś backroom deal żeby się zatrzymali na odrze. Chyba nikt rozsądny jeszcze się nie złudza że oni by przyszli nam z jakąś pomocą. Potupali by głośno i pare razy walnęli pięścią w stół by wyrazić swój protest i to wszystko. Tak jak było z Ukrainą.

 5. marius

  Kiedy czytam że Niemcy - najpotężniejsza gospodarka europy i czwarta na świecie nie ma pieniędzy na czołgi widzę jeden wielki blef, gospodarka która wytwarza prawie 4 bln dol, dla porównania polska ma ponad 1.050 mld (więc nieco ponad 1 bln) według parytetu siły nabywczej waluty krajowej. To jest jedna wielka manipulacja, tym argumentem można szafować zawsze, bo tak jest łatwiej. Łatwiej wytłumaczyć niechęć do zbrojenia się i nie brania odpowiedzialności za NATO jako jeden z najbogatszych jego członków. Za koniec świata bym uznał podobny argument wydany przez rząd Stanów Zjednoczonych, że ich gospodarki nie stać na ileś tam setek czy tysięcy czołgów - gospodarki wytwarzającej rocznie ponad 18 bln dol. To kpina ze społeczności międzynarodowej i własnych obywateli godzące w inteligencję ludzi ogółem.

  1. kobuz#

   dla porównania polska ma ponad 1.050 mld Nie wiem skąd masz takie dane odnośnie Polski. Polska ma PKB (BIP) prawie 600 mrd €. Przed Polska są jeszcze w UE (oprócz Niemiec, Francji, UK), Holandia, Szwecja, Hiszpania. Nawet nie należąca do UE Szwajcaria ma BIP powyżej 600 mrd €. Wszystkie dane i więcej podaje Eurostat. Urząd statystyczny UE. W ubiegłym tygodniu PAP donosiła o zbliżaniu się wartości polskiej gospodarki i usług do Portugalii, a co dopiero mówić o krajach Benelux`u, czy Hiszpanii. Uważam również i tu zgodzę się z Toba, ze Niemcy nie pozwolą na zaniedbanie Bundeswehr`y i stać ich na znacznie większy potencjał militarny.

 6. Uwe

  Niemcy kłamią, mają gigantyczną nadwyżkę budżetową. Czego jak czego ale pieniędzy tam nie brakuje.

  1. Piotr34

   Tylko w tym roku tzw.imigranci beda ich kosztowac 100 miliardow euro.I tak rok po roku-myslisz ze dlaczego chca ich wcisnac nam na sile?

 7. Luck

  Ale jaja w Niemczech,chyba sankcje im bardziej szkodzą niż Federacji, bo tymczasem w Rosji: pierwsze 20 „Armat” T14 już na wyposażeniu armii Federacji. Kolejna setka jest gotowa i przechodzi testy.

 8. Gość

  Czytam właśnie, ż e w ciagu kilku następnych lat Niemcy wydadzą na integrację "uchodźców" astronomiczną liczbę ok. 250 mld euro....No to na wojsko musi zabraknąć.

  1. dim

   90 mld.

 9. aghrra34

  Służby RFN mają układ z islamistami podobny do tego który istniał w Belgii i dlatego mimo tylu wszelkiej maści radykałów w Niemczech nie doszło jeszcze do zamachu który by Niemców przebudził dzięki czemu nawet zwykli kolorowi przestępcy mogą czuć się bezkarnie Generalnie 70 lat prania Niemcom umysłów doprowadziło do zaniku instynktu samozachowawczego u większości społeczeństwa które nawet nie potrafi się bronić przed nieuzbrojonymi bandami a co dopiero zmierzyć się w boju z prawdziwą armią Czołgi są im więc niepotrzebne bo w społeczeństwie w którym gloryfikowani są zdrajcy oraz dekownicy panuje powszechna opinia że zamiast walczyć lepiej jest się poddać

  1. Krzysiek

   Przecież 50% społeczeństwa to są Niemieccy Turcy

 10. citizen

  Może T-72 z nadwyżek Sił Zbrojnych?

 11. racjonalność

  Nie robić "kolorowych rewolucji" to nie będzie "napięcia" i czołgi nie będą potrzebne.

  1. Zenio

   Nie bedzie ? A jaka to kolorowa rewolucja spowodowala rosyjska inwazje na Gruzjei zwiazane z tym napiecie ?

 12. Kamil

  Słabe militarnie Niemcy to bezpieczniejsza Polska. Im więcej złych informacji na temat stanu ich armii tym lepiej dla nas. Tylko nie mówcie mi proszę, że by nas obronili przed agresją zza wschodniej granicy... Żaden Niemiec za Polaka nie umrze, a jest duże prawdopodobieństwo że nie wbiją nam noża w plecy.

  1. Rioletto

   Niemcy to nasz sojusznuk. Posiadanie słabych militarnie sojuszników nijak nie zwieksza naszego bezpieczenstwa.

 13. Lord

  może to i dobrze, nie dostaniemy ciosu w plecy.....

 14. yu

  I bardzo dobrze. Niech sobie zaproszą kolejny milion uchodźców i na nich wydadzą te miliardy. Dla Polski to tylko korzyść.

  1. prawdziwy Polak

   1 mln potencjalnych żołnierzy nie zmiękczonych dobrobytem, nie zniewieściałych

 15. wiking

  Nam podobno oferowali Leopardy za 1 zł, a sami nie mają pieniędzy na zakup .Gdzie jest prawda? Zapewne nigdzie.

  1. logik

   Uwzględnij rodzaje Leo, o których mowa, to czy były już wytworzone, czy dopiero trzeba je wyprodukować oraz czas obu sytuacji. "Gdzie jest prawda? Zapewne nigdzie." Zabawniejszego bezsensu zapewne nigdzie nie znajdziemy.

  2. as

   Oferowali leo 2a4 które mamy na stanie nie stać ich na produkcję nowych drogich leo 2a7.

  3. licznik od trabanta

   "Nam podobno oferowali Leopardy za 1 zł, a sami nie mają pieniędzy na zakup .Gdzie jest prawda? Zapewne nigdzie." Nam oferowali używane LEO generacji 4/5, w trakcie redukcji sił bundeswehry. Po zadymie ukraińskiej, wskazano na potrzebę wzmocnienia wojsk pancernych i wzięto pod uwagę zakup nowych LEO7. Co w tym skomplikowanego i niezrozumiałego?

 16. Kamil

  Jeżeli już mowa o czołgach: Mamy zamiar wyzbyć się 300 szt. czołgów T72 bodajże do Jordanii o czym poinformowała Agencja Mienia Wojskowego. Teraz pytanie: Czym je zastąpimy? Kiedyś ludzie pisali tutaj, że sporo T72 pojechało na Ukrainę, mówiono o 200-300 sztukach tego sprzętu. To skrajnie nieodpowiedzialne.

  1. Edmund

   Kamil dobre pytanie. Ja bym proponował zastąpienie T-72 nowymi czołgami, które nie są tak dobre jak najnowsze Leopardy ale za to tańsze, np. tureckie Altay'e. Można by je produkować w kraju na licencji. Zaawansowanie technologiczne tego czołgu odpowiada Leopardowi w wersji A6. Będzie też rozwijany dalej.

  2. Wojtek 39

   Żadne T-72 nie pojechały na Ukrainę a Jordania nie kupi T-72 bo ma lepsze czołgi. Sprzedaż T-72 nie byłaby jednak złym rozwiązaniem. Te czołgi są zupełnie wyeksploatowane i beznadziejnie przestarzałe. Gdyby znalazł się na nie kupiec to nie powinniśmy sie wahać. Trzymanie tylko dla "liczb" przestarzałego sprzętu bez praktycznie jakiejkolwiek warotści bojowej jest tylko marnowaniem pieniędzy. I nie, te czołgi nie nadają się dla naszej OT chyba, że ktoś liczy na cuda. Podobnie jak ich modernizacja nie ma żadnego finansowego uzasadnienia bo nie istnieje ŻADNA opcja taniej i sensownej modernizacji. A na pytanie czym zastąpimy T-72? Prawdopodobnie nie zastąpimy jednak nie jest to powodem do kurczowego trzymania T-72.

  3. SirAdi

   Bezpośredniego, choć to po pierwsze pieśń przyszłości, a po drugie kontrowersyjny projekt WWB może w ogóle nie dojść do skutku. Polsce na dobrą sprawę powinny wystarczyć cztery pełne i sprawne brygady pancerne, więc trochę więcej nlż mamy Leopardów i Twardych. Sprzęt po prostu warto modernizować. Przykładowo, różnica w wartości bojowej polskich L2A4 a zachodnich L2A6/A7 jest ogromna. Podobnie z naszym PT-91 a rosyjskim T-72B3.

 17. Nord

  Po co niemcą czołgi przecież mają NordStream II i ruscy ich nie tkną .

 18. Nemo

  A po co nowe czołgi? Tylko by się Putin zdenerwował. Trzeba dbać o dobry nastrój na Kremlu. Niemcy mogą sobie być najbogatszym krajem w UE i olewać swoje zobowiązania w NATO. I nikt im nie podskoczy. A Polska niech się zbroi za ciężką kasę żeby bronić wschodnią flankę. Najlepiej w Niemczech. I o to chodzi...

 19. Michnik

  No tak, zamiast na modernizację będą musieli przekazać kasę na uchodźców. Skoro ich nie stać na podstawowe ruchy to może skorzystają z wygłoszonej kiedyś przez Kaczyńskiego propozycji złożenia się na rozbudowę naszej armii. Wtedy będą mogli się stać w pełni pacyfistycznym krajem. Patrząc na to, że też nie przejawiają chęci udzielenia nam pomocy to może w taki sposób wszyscy na tym skorzystamy. Dobrze, że chociaż wyrażają wstępną chęć wzięcia udziału w wystawieniu batalionu na Litwie. Co mnie jednak w tym wszystkim martwi to to, że jeżeli do czegokolwiek by w przyszłości doszło to jak NATO sobie poradzi z logistyką? Ta masa różnorodnego sprzętu do którego trzeba miliony części zamiennych itp. Powiedzmy, że amunicję mamy jakoś tam zunifikowaną, ale co z resztą? Czyżby NATO miało zgubić to samo schorzenie, które dobiło III Rzeszę? Kiedy to do jednej uszkodzonej ciężarówki (której brakowało jednej małej śrubki) było trzeba ściągać sprzęt z Francji, Włoch czy Czech...itd.

 20. Łukasz

  Niemcy nie maja pieniędzy ? Dziwne. Na "uchodźców" wydają na prawo i lewo. Dla Turcji lekką ręką 8 mld euro. Planowany koszt goszczenia uchodźców w Niemczech w nadchodzących latach to 80 mld euro.

 21. wizjoner

  JAKA ta Bundeswehra - nie doinwestowana , żołnierze kończą szychtę o 16.30 . Nie ma czołgów - KTO NAS obroni ? O TO JEST KLUCZOWE PYTANIE ?????????????????? Dobrze to już wiemy że na nas nie napadną między 16.30 - a 8.00 rano , możemy spokojnie spać ? A w dzień może mgła nastąpi ?