Reklama

Geopolityka

Chiny są zaniepokojone działaniami Rosji?

Autor. mil.ru

Premier Chin Li Keqiang podkreślił na szczycie Azji Wschodniej, że groźby użycia broni jądrowej są „nieodpowiedzialne”, co sugeruje, że Pekin jest zaniepokojony nuklearną retoryką Moskwy – podała agencja Reutera, powołując się na wysokiej rangi urzędnika z USA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Li uczestniczył w niedzielę w Kambodży w szczycie Azji Wschodniej, w którym brał udział również prezydent USA Joe Biden. Premier ChRL „dość obszernie mówił o polityce Chin wobec Ukrainy" – powiedział urzędnik, który udzielał dziennikarzom informacji w sprawie zaplanowanego na poniedziałek spotkania Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Czytaj też

Premier Chin „położył wyraźny nacisk na suwerenność oraz na nieodpowiedzialność gróźb nuklearnych i potrzebę zapewnienia, że broń jądrowa nie zostanie użyta w sposób, jaki niektórzy sugerowali" – przekazał urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

Reklama

Według tego źródła „w Pekinie niezaprzeczalnie jest pewne zaniepokojenie" z powodu „lekkomyślnej retoryki i działalności Rosji", mimo że oba kraje łączy strategiczne partnerstwo. „Myślę, że niezaprzeczalne jest również to, że Chiny są prawdopodobnie zaskoczone, a nawet trochę zażenowane prowadzeniem przez Rosję operacji wojskowych" – dodał urzędnik.

Czytaj też

Rosja czyniła zawoalowane groźby użycia broni jądrowej od rozpoczęcia przez siebie w lutym inwazji na Ukrainę. Moskwa oskarżała natomiast Zachód o „prowokacyjną" retorykę nuklearną – przypomina Reuters.

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Szef chińskiego MSZ Wang Yi oświadczył niedawno, że Chiny będą popierały „Rosję pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina" w osiąganiu jej „strategicznych celów rozwojowych" i umacnianiu „mocarstwowej pozycji".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jaszczur

    To jest show i tyle .... Tu gadają że nie odpowiednie a ich kim za ich zgodą grozi na około atomem i jakoś nie jest źle.... Chiny udają by nie denerwować zachodu i tyle a w prywatnych rozmowach sami pewnie ruskim podpowiadają.... Ruskie co by nie zrobimy to Chiny i Indie będą walczyć o ich względy z całych sił dla chin Rosja to szansa bycia Hegemonem a dla Indii równoważnym przeciwnikiem dla chin

Reklama