Reklama

Geopolityka

MSZ o wyjściu USA z Open Skies

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do decyzji USA o wystąpieniu z Traktatu o Otwartych Przestworzach.

MSZ wyraziło ubolewanie, że dotychczasowe wysiłki państw sojuszniczych zmierzające do powrotu Federacji Rosyjskiej do pełnej implementacji Traktatu nie przyniosły rezultatu. Podkreślono, iż efektywna kontrola zbrojeń konwencjonalnych jest możliwa tylko pod warunkiem pełnego przestrzegania przez państwa zobowiązań w zakresie środków transparencji i weryfikacji.

Polska była na bieżąco informowana przez Stany Zjednoczone o prowadzonym przeglądzie implementacji Traktatu o Otwartych Przestworzach i o możliwej decyzji w sprawie wypowiedzenia tego dokumentu. Obecnie wraz z sojusznikami i najbliższymi partnerami Polski podejmowane są działania na rzecz wypracowania wspólnych rozwiązań, ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa.

Wypowiedzenie Traktatu przez państwo-stronę staje się obowiązujące 6 miesięcy po formalnym notyfikowaniu decyzji. Na mocy Traktatu, jego depozytariusze (Kanada i Węgry), powinni zwołać konferencję państw-stron w okresie od 30 do 60 dni po otrzymaniu notyfikacji.

Traktat o Otwartych Przestworzach został zawarty 24 marca 1992 r. w Helsinkach, a wszedł w życie w 2002 r. Stronami umowy są 34 państwa, głównie europejskie, ale także Rosja, USA i Kanada. Głównym elementem porozumienia jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony. Roczne plany określają liczbę lotów obserwacyjnych, które każde państwo ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć na własnym terytorium. Od początku obowiązywania Traktatu wykonano ponad 1,5 tys. lotów obserwacyjnych.

MSZ
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. ccc

    A jak sądzicie po co po orbicie wykonuje długotrwałe loty i tam manewruje X-37 ? Czy jest tylko jeden czy jest ich więcej ? Podpowiadam to jest następca U-2 tylko kolejnej generacji.

    1. DSA

      USA mają tyle satelitów przeznaczonych do obserwacji, że X-37 może spokojnie wykorzystywać do innych zadań. Są dwa X-37.

  2. Ech

    Chyba bylo tak ze na kazdy lot Rosjan nad USa przadko 3 loty Amerykanow. A dodac sojusnzikow Europejskich to pewnie 1 do 4

    1. Gal

      Przykro nam że was nie stać na samoloty ;)

  3. BUBA

    Francja i Niemcy beda po stronie Rosjan

  4. Orthodox

    Mnogość alternatywnych sposobów obserwacji czyni ten projekt w obecnej formie lekko mówiąc niezbyt sensowny. Tego typu loty, zaplanowane skrupulatnie dla obu stron, można generalnie nazwać kurtuazyjnymi.

  5. www

    Próby państwowe atomowego okrętu podwodnego proj. 955A „Kniaź Władymir” zakończone. Podpisanie aktu przekazania ma odbyć się 25 maja, przyjecie do służby w połowie czerwca 2020.

    1. Davien

      Wow , wkońcu go skończyli:) Bo próby miały byc zakończone dawno temu:)

    2. Fjodor

      Ojoj, zainteresuj się lepiej tym kto ci naprawi ORP orła, tego nawet nie umiecie zrobić... Ale tobie to pewnie Amerykanie pomogą...

    3. Wania

      Zobaczymy kiedy wejdzie. W USA już w tym roku wszedł do służby jeden atomowy op, a na przestrzeni ostatnich 4 lat wprowadzili do służby 5 okrętów. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wprowadzili do służby 13 atomowych okrętów podwodnych. W budowie mają kolejne 5.

Reklama