Reklama

Geopolityka

Minister Rau: Polacy wśród zakładników Hamasu

Autor. Sebastian Indra/MSZ/Twitter

Wśród zakładników palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas przetrzymywanych w Strefie Gazy są Polacy – poinformował w czwartek Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z dziennikarzami w Paryżu. Komunikat wydano po konferencji na temat pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.

Reklama

Minister odmówił podania szczegółów, w tym dotyczących liczby zakładników, „z uwagi na dobro tych osób” oraz ze względu na „wysiłki dyplomatyczne” podejmowane przez Polskę w celu uwolnienia przetrzymywanych obywateli. Szef MSZ nie odniósł się do wypowiedzi ambasadora Izraela w Polsce Jakowa Liwne, który zasugerował, by kwestie dotyczące ewakuacji Polaków z Gazy negocjować z Hamasem.

Reklama

Prezydent Francji Emmanuel Macron organizuje w tym czasie konferencję w sprawie koordynacji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. We francuskiej stolicy mają zjawić się delegacje z 80 krajów. Paradoksalnie na konferencję nie została zaproszona delegacja z Izraela, podczas gdy mają być obecni przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej. To powrót do formatu szczytu w Kairze, gdzie także wykluczono przedstawicieli Izraela. Macron zapewnił, że Izrael będzie na bieżąco informowany o przebiegu wydarzenia.

Czytaj też

W konferencji wezmą udział kluczowe delegacje: Egiptu oraz Jordanii. Wspomniane państwa są najbliższymi sąsiadami Izraela, a zarazem rządy te są prozachodnie, co wobec stanowiska Syrii oraz Hezbollahu w Libanie sytuuje je jako jedynych regionalnych partnerów Tel Awiwu w rozmowach o pokoju. Kair i Amman są żywo zainteresowane uspokojeniem sytuacji, ponieważ wojna może rozlać się na ich terytorium z uwagi na silną palestyńską diasporę.

Reklama

Rosja jest jedynym krajem G20, który nie będzie uczestniczył w konferencji. Powodów absencji nie trzeba nawet wyjaśniać, Moskwa jest odpowiedzialna za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Ponadto zaproszono międzynarodowe organizacje humanitarne, m.in. Lekarzy bez Granic. Polskę będzie reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

Czytaj też

Głównym celem Macrona ma być odblokowanie morskiego szlaku zaopatrzenia do Strefy Gazy, którym mogłaby napłynąć do palestyńskiej enklawy pomoc humanitarna. Celem konferencji ma być także takie zorganizowanie wsparcia humanitarnego, by nie przejął go Hamas, który jako partia polityczna rządził Gazą, zanim doszło do walk. Z uwagi na to, że Siły Obronne Izraela przejęły znaczący pas wybrzeża Strefy w północnym sektorze, istnieje możliwość, że izraelskie dowództwo zgodzi się na transport pomocy humanitarnej, ale pod warunkiem, że zostanie ona dostarczona za pośrednictwem Cahalu. Tematami konferencji mają być także: dostawy paliwa do Gazy, wody oraz energii elektrycznej.

Izraelczycy oczekują po konferencji, że przybliży ona możliwość uwolnienia 241 zakładników uwięzionych przez Hamas. „W tym niemowląt, dzieci, kobiet i osób starszych” – zaznaczył jeden z izraelskich urzędników w rozmowie z Agencją Reutera.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (8)

 1. Cziko

  tak!!! Duda wydał rekordowe ilości paszportów dla obywateli Izraela to teraz Polacy ???? mam nadzieje, ze dołożą się do 444 -

 2. Dudley

  Co polscy obywatele robili na terenach okupowanych przez Izrael? Zostali porwani przez żydów i osadzeni w obozach pracy czy więzieniu? Jeśli przebywali tam z własnej woli, to na dlasne ryzyko, i Polska nie jest im nic winna. Jak się kolaboruje z okupantami, lub jest się okupantem, to należy się spodziewać ataku zawsze i wszędzie.

 3. KrzysiekS

  Pytanie Polacy czy żydzi którzy dostali polskie obywatelstwo?

  1. Hmmm.

   Zapewne. Pewnie słowa po polsku nie znają. Jak Rosja atakuje infrastrukturę cywilną, to źle, a jak Izrael, to dobrze.

 4. Ar Tur

  Izrael tzn. Netanjahu (ktory musialby siedziec w wiezienu, gdyby nie ta wojna i sciga go izraelski system sadowy) nie jest zainteresowany tym o czym ciagle gada: ratowaniem zakladnikow. Gdyby byl tym zainteresowany nie rzuczalby tonowych bomb na Hamas w miejscach, gdzie ci zakladnicy moga byc ukryci. Na koncu pewnie Izrael sam zabije swoich zakladnikow. A bedzie opowiadac bajki, ze to hamas.

  1. Hmmm.

   Też tak uważam. Odwracanie kota ogonem.

 5. Hmmm.

  To taka informacja, na uwrażliwienie Polaków na krzywdę strony izraelskiej. Ciekawe, na ile to wiarygodne? I tak nie uzasadnia to mordowania palestyńskich cywilów na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej.

 6. KrzysiekS

  Z drugiej strony wojna nie wybiera obywateli giną wszyscy którzy są w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej godzinie.

 7. Tani2

  Panie minister masz Pan C-130 Hercules weź Pan zròb palety i zrzuć na spadochronie. Jordania tak zrobiła i nikt ich Herculesa nie zestrzelił. Można można tylko trzeba chcieć. Najlepiej to się gada i opowiada co by się zrobiło. Ruscy też dostarczają i nikt armii Izraela sie nie pyta. Oni sami wiedzą...

  1. Facetoface

   Ewakuacja przebiagała 12-14..X C130 i B737. Warto przypomnieć sobie Libię 2011 "Dziennik Gazeta Prawna", która 21 lutego 2011 r. napisała - powołując się na MSZ - że ewakuacja Polaków z Libii jest zbędna, ponieważ "w dalszym ciągu działają połączenia rejsowe"."dwa dni później ta sama gazeta donosiła, że ,,sytuacja Polaków przebywających w Libii »komplikuje się«, a samoloty nie mogą tam lądować. 24 lutego MSZ podawało, że Polacy będą ewakuowani z Libii samolotami innych krajów,, "tego dnia ze względów bezpieczeństwa zakończono dyżur polskiego konsula na lotnisku w Trypolisie.

 8. szczebelek

  Porwali Polaków by Polska nie użyła tych swoich lotniskowców i gwiazdy śmierci?

Reklama