Reklama

Geopolityka

Minister Błaszczak spotka się z szefem resortu obrony Turcji

Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Fot. Leszek Chemperek/CO MON

W piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak spotka się z ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem - poinformowało PAP MON. Tematem rozmów będą dwustronne relacje wojskowe, współpraca w ramach NATO, współpraca zbrojeniowa oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem migracji.

Spotkania ministrów obrony zaplanowano na piątek na godz. 10.00.

"Rozmowy ministrów obrony obejmą m.in. dwustronne relacje wojskowe oraz współpracę w ramach NATO. Poruszone zostaną również tematy z obszaru modernizacji technicznej i współpracy zbrojeniowej. Omówiona zostanie także sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem kwestii przepływu migracyjnego" - poinformował w komunikacie MON.

Przypomniano, że Wojsko Polskie w tym roku rozpoczęło nową misję w Turcji. Polski Kontyngent Wojskowy działa w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji. Prowadzi tam działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.

Jednocześnie, jak podkreślono, WP współdziała z zespołami morskimi NATO. Głównymi zadaniami kontyngentu jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO oraz reagowanie na wszelkie zakłócenia ze strony przeciwnika. Trzon kontyngentu tworzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Reklama
Reklama

Jak zaznaczono w komunikacie MON, w maju podpisana została umowa, której przedmiotem jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych klasy MALE Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi sześć uzbrojonych dronów Bayraktar TB2.

Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama