Reklama

Geopolityka

Mike Pompeo odwiedzi Tajwan

Autor. Mike Pompeo/Twitter

Były sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi w przyszłym tygodniu Tajwan i spotka się z prezydent Tsai Ing-wen – informuje agencja Reuters.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Mike Pompeo- były sekretarz stanu za prezydentury Donalda Trumpa- odwiedzi w przyszłym tygodniu Tajwan i spotka się z prezydent Tsai Ing-wen. Tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Pompeo i jego żona odwiedzą Tajwan w dniach 2-5 marca. W planach wizyty jest również spotkanie się z ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu i wygłoszenie przemówienia w think-tanku.

Czytaj też

Jak napisano w komunikacie MSZ Tajwanu

Reklama

"Były Sekretarz Stanu Pompeo jest wieloletnim i oddanym przyjacielem Tajwanu i wniósł wybitny wkład w promowanie stosunków między Tajwanem a USA podczas pełnienia swojego urzędu". Jego wizyta pokazuje obustronne, "solidne jak skała" wsparcie USA dla Tajwanu i bliską przyjaźń tajwańsko-amerykańską" - .

Czytaj też

W czasie sprawowania urzędu przez Donalda Trumpa Tajwan otrzymał silne wparcie mimo braku formalnych więzi dyplomatycznych. Administracja Trumpa sprzedawała broń Tajwanowi jak i odbywały się wizyty dyplomatyczne najwyższych urzędników amerykańskich w Tajpej.

Przypomnijmy, że Mike Pompeo tuż przed zakończeniem swojej funkcji jako sekretarz stanu został objęty sankcjami przez Chiny podobnie jaki 27 innych wysokich urzędników administracji Trumpa, gdy prezydent Joe Biden objął urząd w styczniu 2021 roku – pisze agencja.

Czytaj też

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że Pompeo został objęty sankcjami przez Chiny ze względu na jego "antychińskie działania". Jak powiedział dziennikarzom rzecznik, Tajwan "tylko się sparzy" na próbach uzyskania poparcia Stanów Zjednoczonych dla swojej niepodległości.

Wang ogłosił również sankcje wobec amerykańskich firm Lockheed Martin Corp (LMT.N) i Raytheon Technologies Corp (RTX.N) w związku ze sprzedażą broni na Tajwan, co jest już co najmniej trzecim przypadkiem nałożenia kar na te firmy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. x95

    Praktycznie na Zachodzie, w tym w USA (nie licząc Korei) został jeden jedyny producent zaawansowanych procesorów - Intel. Reszta tych wszystkich super-firm ma produkcję na Tajwanie. Tak nie było jeszcze jakichś 5 lat temu.

Reklama