Reklama

Geopolityka

Międzynarodowe spotkania prezydenta ws. Ukrainy

Autor. Marek Borawski/KPRP/Twitter

Prezydent Andrzej Duda już po powrocie z Pekinu jest w drodze do Brukseli na spotkania z szefową KE, przewodniczącym Rady Europejskiej i sekretarzem generalnym NATO - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. W sytuacji zagrożenia ze wschodu Zachód musi zachować jedność - dodał.

Reklama

Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka - Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Prezydent Andrzej Duda już po powrocie z Pekinu i w drodze do Brukseli na spotkania z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W sytuacji zagrożenia ze wschodu Zachód musi zachować jedność. Prezydent Andrzej Duda zrelacjonuje również swoje rozmowy w Pekinie i Tbilisi" - napisała Kumoch w poniedziałek rano na Twitterze.

Czytaj też

Zgodnie z harmonogramem wizyty w Brukseli, prezydent Duda o godz. 11 spotka się w siedzibie KE z Ursulą von der Leyen, a o godz. 13 będzie rozmawiał z Charles'em Michelem. Na godz. 13.50 zaplanowano wypowiedź Andrzeja Dudy dla mediów. O godz. 15.15 prezydent spotka się z Jensem Stoltenbergiem, po rozmowie o godz. 15.45 w kwaterze głównej NATO przewidziane jest spotkanie Dudy i Stoltenberga z mediami.

Reklama

Poniedziałkowe rozmowy prezydenta będą dotyczyły bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Czytaj też

Rozmowy w Brukseli poprzedzą zaplanowane na wtorek spotkanie Andrzeja Dudy w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Andrzej Duda od piątku do niedzieli przebywał z wizytą w Chinach, gdzie wziął udział w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich rozmawiał też m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z prezydentami Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem. Głównymi tematami rozmów - według Kancelarii Prezydenta - było bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy. Prezydent RP w Pekinie spotkał się także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Czytaj też

W miniony czwartek w drodze do Chin prezydent Duda wylądował w Tbilisi, gdzie rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Rozmowa dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania. Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. yaro

  Po dziejszej rozmowie Marcina i Putina można stwierdzić "Dziś WWP przedstawił swoje stanowisko na tyle jasno na ile się da. Nie ma najmniejszej ochoty na wojnę i widać, że nigdy się na nią nie zdecyduje, jest gotowy na wielomiesięczne a może i wieloletnie bicie piany z Zachodem, czyli tzw. „negocjacje”. Z kolei USA będą non-stop grzać temat „inwazji” bo jest to w ich interesie, może nawet i do kolejnych wyborów prezydenckich. I tyle. Koniec i kropka.'

  1. fifi

   W żywotnym interesie Ukrainy jest zablokowanie NS2.Jak to ujął ich prezydent,to dla nich być, albo nie być. Więc, zwazywszy na ilość przekazywanej Ukrainie broni,wszystko jest możliwe.

 2. Antonioo

  Który na zdjęciu to prezydent?

 3. ruski trol

  Specjalny wysłannik do Chin zdaje relację - Chiny nie są zainteresowane konfliktem Rosja-Ukraina

Reklama