Reklama

Geopolityka

Masowe poparcie ludności Wenezueli dla planów przejęcia części Gujany

Autor. Fuerza Armada Nacional Bolivariana

Władze wyborcze Wenezueli twierdzą, że wyborcy masowo poparli w referendum zorganizowanym przez prezydenta Nicolasa Maduro przejęcie kontroli nad bogatą w ropę i minerały częścią sąsiedniej Gujany.

Reklama

Wenezuelczycy poparli w niedzielę w referendum zarządzonym przez prezydenta Nicolasa Maduro przejęcie kontroli nad bogatą w ropę i minerały częścią terytorium sąsiedniej Gujany, ogłosiły władze wyborcze kraju.

Reklama

W lokalach wyborczych przez cały okres głosowania można było zobaczyć niewielu wyborców, informuje AP, ale Krajowa Rada Wyborcza twierdzi, że głosowało ponad 10,5 mln wyborców.

Wenezuela od dawna utrzymuje, że sporne terytorium zostało skradzione podczas wyznaczania granicy ponad sto lat temu. Jednak Gujana uważa referendum za krok w kierunku aneksji części jej terytorium.

Reklama

Czytaj też

Sporny obszar to gęsto zalesiony region Essequibo, zajmujący około dwóch trzecich terytorium Gujany. Wenezuela od dawna rościła sobie prawa do tej ziemi, która jej zdaniem w hiszpańskim okresie kolonialnym znajdowała się w jej granicach.

Wenezuela odrzuca też orzeczenie międzynarodowych arbitrów z 1899 r., którzy ustalili przebieg granic, kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską. Spór nabrał dodatkowego ciężaru, kiedy niedawno odkryto na wodach Gujany pokłady ropy naftowej - podkreśliła agencja AP.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, który od 2018 roku rozpatruje spór terytorialny między Wenezuelą i Gujaną był przeciwny referendum , jednak Wenezuela nie uznaje jego jurysdykcji w tej sprawie.

Czytaj też

Obserwatorzy referendum i sporu między Wenezuelą i Gujaną są jednak zgodni, że praktyczne i prawne skutki referendum nadal pozostają niejasne.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. PPPM

  Doszliśmy do punktu, w którym dzieją się rzeczy, które wydawały się przeszłością. Jeżeli świat pozwoli putinowi wygrać na Ukrainie, a Wenezueli zająć Gujanę, na świecie wybuchną dziesiątki konfliktów, bo byle watażka będzie czuł się upoważniony do zajmowania słabszych suwerennych państw.

  1. bezreklam

   A ATak USa na Irak wydawal Ci sie pzreszloscia czy przyszloscia? Albo okupacja 20 lat Afgansaniu - takze za pomoca naszych zolnerzy? To przuszlosc?

  2. kukurydza

   Irak sam "zaprosił", bo ZACZĄŁ od inwazji na 2 sąsiadów, najpierw na Iran a potem na Kuwejt, a drugą inwazję "zaprosił" nie dotrzymując warunków rozejmu po pierwszej. To właśnie tą minę rozzbraja Maduro robiąc listek figowy referendum, które napewno powtórzy już po inwazji na sąsiadów, na podbitych terenach - by uzyskać legitymizację. Chociaż działania sugerują, że podstawowa ruSSka strategia, z "ludową partyzantką" której się "udziela bratniej pomocy" i równie bratnio potem anektuje, nie była możliwa....

 2. St. szer.

  Gujana zaczęła się szybko bogacić , tylko zapomnieli tak jak Polacy o armii. Mają całe 3 tysiące żołnierzy i udało im się zachęcić sąsiada do agresji.

 3. pablopic

  Założę się, że poparcie wyniosło 190%, ale żeby nikt się nie czepial, wykażą 99%. Typowa wojna dla odwrócenia uwagi od sytuacji wewnętrznej . Zagranie znane również z naszego podwórka, na szczęście u nas kończyło się to na słowach. o wyimaginowanej wspólnocie.

 4. Odyseus

  może jestem trochę staroświecki ale dla mnie jak chce się zająć jakieś ziemię to się wysyła armie i toczy się o tą ziemie wojnę a nie robi się referendum , no chyba że w Ameryce Południowej jakeś inne mają zwyczaje

  1. bezreklam

   Widocznie Demokracja tam")_

  2. Jeremiasz

   To może by tak spytać co na ten temat powiedzieć by chciała Gojana?

 5. Hmmm.

  Biedni, głupi ludzie. Jak w Polsce.

 6. Czytelnik D24

  Ciekawe ile czasu im zajęło wydrukowanie tej "społecznej aprobaty" dla ataku na Gujanę.

 7. bezreklam

  Z takich ciekawstek gdy USa zajelo Kanal Panamski (oficjanie by bronic obwateli Amerykanskich w Panamie - 34 000 na 4 milny mieszkancow - niecaly 1% ludnosci) to potem wsztskie sady miedznardowe - od Miedznadwego trbnunalu Arbsrzwego po komizje ONZ, czy Sady rozjemcze Ameryki Lacinskiej - nakzwaly i wycofanie sie i wyplate odszkowania dla ofiar (takze cygilnych inwazji) Oczywiscie wsztskie sady zostaly przez USA olane i to doslawnie.

 8. ZawPi

  Mamy oto otwarcie nowego frontu w wojnie ukraińskiej. Wcześniej Gaza, dzięki pomocy ze strony Iranu. Teraz kolejny pomysł Moskwy, żeby uruchomić swojego wasala. Zdolności wojskowe Wenezueli są pewnie zerowe, ale do zrobienia zamętu w regionie wystarczą

 9. Wuc Naczelny

  Będę się śmaił jak mieszkańcy Teksasu zadecydują w głosowaniu o zbombardowaniu Wenezualskich portów. naftowych.

 10. Podszeregowy

  Wenezuelscy komuniści nie potrafią zapewnić ludziom chleba, więc postanowili zafundować im igrzyska.

 11. szczebelek

  To tak jak u nas zrobić referendum za przejęciem Królewca 😂🤣

 12. Stefan1

  By zakusy Wenezueli się spełniły, to jeszcze "tylko" referendum w Esseqibo zrobić. Powtórka z Donbasu?

Reklama