Reklama

Geopolityka

Litwa wysyła wojsko na granicę z Białorusią. Będzie bariera

Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Flickr, CC BY 2.0
Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Flickr, CC BY 2.0

Aby powstrzymać nielegalną migrację, Litwa w najbliższym czasie wyśle wojsko na granicę z Białorusią. Zostanie tu też wzniesiona wojskowa bariera – poinformowała premier Ingrida Szimonyte po środowym posiedzeniu rządu.

Szefowa rządu zaznaczyła, że nie będzie to „murowana, czy żelazna ściana”. „Mówimy tu o barierze harmonijkowej, jaką wykorzystuje w swych celach wojsko” – powiedziała Szimonyte. Podkreśliła, że ma to być wyraźny sygnał dla organizatorów nielegalnej migracji.

Zaznaczyła, że narastający proces nielegalnej migracji Wilno „postrzega jako hybrydową agresję (Białorusi) skierowaną nie tylko przeciwko Litwie, ale całej Unii Europejskiej” i że jest to reakcja na pryncypialne stanowisko, jakie zajęła UE, w tym Litwa, po sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i represjach wobec społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.

„Warunki do przekroczenia granicy są tworzone świadomie (…) w celu wyrządzenia szkody naszemu państwu, destabilizacji sytuacji” – podkreśliła.

W ocenie premier, sytuacja staje się szczególnie wrażliwa w obliczu zbliżających się rosyjskich manewrów wojskowych Zapad. „Jest to dodatkowy kontekst, o którym należy pamiętać” – wskazała szefowa litewskiego rządu.

Premier zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu uda się do Grecji, by zapoznać się z greckimi doświadczeniami panowania nad przepływem migrantów.

W tym roku na Litwę z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się ponad 1 400 osób. Liczba ta jest prawie 18-krotnie wyższa niż w całym 2020 roku. W ubiegłym roku zatrzymano 81 nielegalnych migrantów.

Wśród zatrzymanych są też obywatele Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Gwinei, Turcji, Si Lanki oraz krajów Afryki.

W związku z powyższym minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis w środę poprosił szefa MSZ Turcji Mevluta Cavusoglu o pomoc w identyfikacji nielegalnych migrantów przybywających licznie z Białousi - poinformowała Agencja Reutera.

Reklama
Reklama

"Duża liczba osób przedostających się na Litwę z Białorusi przybywa właśnie z Turcji państwowymi liniami lotniczymi (Turkish Airlines). Wierzymy, że Turcja wie, jak ich zidentyfikować" - mówił Landsbergis na konferencji prasowej w Wilnie.

W środę szef litewskiego MSZ napomniał pełniącego obowiązki ambasadora Białorusi, by Mińsk zaprzestał przysyłania nielegalnych migrantów na wspólną granicę.

Problem nasilił się w ostatnich miesiącach. Władze Litwy niejednokrotnie wyrażały opinię, że jest to zorganizowany biznes, w który zamieszani są białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Luk

  Białoruś nie jest w UE electrolux tam powinny być dalej utrzymane wojsko urząd celny ochrona granicy. Nazwa raczej nie nasz Rząd rozwalił armie teraz gospodarkę edukację szpitale i z premedytacją pcha nas w konflikt aby nie zbrojny

 2. HUNTER

  Pas z polem minowym i wieże z automatycznymi modułami bojowymi ...tylko tak można zatrzymać kohorty multikulti

  1. dibu

   to nic nie da, wiadomo że tacy wyślą dzieci na te pola minowe, a potem wszędzie będą filmiki z płaczem matek, które wysłały dzieci na miny czy pod karabiny, taka to kultura

  2. Chyżwar dawniej Marek

   Słusznie prawisz. Niektórzy z nich swego czasu, kiedy wysyłali dzieciaki na pola minowe wieszali im na szyjach plastikowe kluczyki, które miały otwierać drzwi do raju.

  3. dim

   Nieprawda. Wystarczy 6-metrowa ścina z dobrej, profilowanej blachy z częstymi przejściami/przejazdami dla aut patrolowych, kamery - czujniki, cywil tego nie zlikwiduje, duża grupa tego nie pokona, a jest już po greckiej stronie granicy - Tureccy mundurowi wejść nie mają prawa, byłaby to mundurowa agresja. Z takąż odpowiedzią.

 3. dim

  I Polska też winna mieć już gotów projekt i środki na realizację barier. Tym bardziej, że jesteśmy naczyniami połączonymi... Grecka bariera ta nowa, właśnie zbudowana w Evros, jest znacznie lepsza od niegdysiejszego muru berlińskiego. Choć bez samostrzałów. Wcześniejsze bariery, wobec złej woli strony tureckiej, nie okazywały się dość skuteczne, jeśli bez masowej obsady ekstra wyposażonymi mundurowymi. Obecnie do ochrony wystarczą znacznie mniejsze siły, a uszkodzenie mogłoby nastąpić wyłącznie przez interwencję wojska, czyli i z wojskową odpowiedzią. Podsumuję, że Polska winna to mieć już wszystko zebrane, przeanalizowane - porównane - kosztorysowane i rozpracowanym szybkim wykonawstwem. Problem migracji będzie narastał, nie malał. KONIECZNOŚĆ PRAKTYCZNA, jedyna skuteczna, to metoda bułgarska. Sorry, ale nakopać do czterech liter (mówi się, że także częściowo obrabować) i z powrotem migranta za wielki płot graniczny. I Bułgaria jakoś nie ma przez to wielkiego kłopotu w Unii, a jej granica jest już omijana. Azyl ? Pobyt legalny ? Tak, ale przez konsulaty. Zaznaczę, że mam na myśli przybyszy z innych kontynentów, nie o trudnej sytuacji faktycznie rodziny - naszych białoruskich sąsiadów.

  1. Nie inż.

   Granica Bułgarii jest omijana.W jaki sposób morzem czy przez teleportacja? Hahahaha. To chyba nie byłeś po tureckiej stronie na tej granicy.

 4. Ryszard 56

  i zaminowac a kiedy My??

 5. Spory SZ

  Trzeba przyznać, reżim na Białorusi jest wyjątkowo pomysłowy. Litwa nie uznała wyników tamtejszych wyborów to oni w rewanżu znieśli obowiązek wizowy dla obywateli krajów bliskiego wschodu i właśnie zalewają ich lekarzami i inżynierami.

  1. fcub

   skopiowali pomysł Erdogana, zapewne Łuki liczy na to, że UE będzie mu płacić za nie podsyłanie imigrantów

 6. Chyżwar dawniej Marek

  I dobrze. Widać, że Litwini nie zamierzają bawić się tak, jak niektórzy inni.

Reklama