Reklama

Geopolityka

Libia: rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy

Fot. Javier Blas/GNU 1.2.
Fot. Javier Blas/GNU 1.2.

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek, że najemnicy z Rosji i innych krajów wkroczyli w czwartek na pole naftowe El Szarara na południowym zachodzie, aby uniemożliwić wznowienie eksportu ropy po trwającej miesiąc blokadzie przez siły generała Haftara.

NOC podała, że konwój pojazdów z najemnikami wjechał na teren Szarara i że spotkali się oni z przedstawicielami Petroleum Facilities Guard (PFG), sił ustanowionych w celu utrzymania bezpieczeństwa na polach naftowych. W oświadczeniu prezes NOC Mustafa Sanalla stwierdził, że "niektóre (kraje) cynicznie wyrażają ubolewanie z powodu ciągłej niezdolności Libii do wydobycia ropy, podczas gdy cały czas wspierają siły blokujące (pola naftowe)".

Większość głównych pól naftowych i infrastruktury eksportowej w Libii znajduje się na terytorium kontrolowanym przez samozwańczą Libijską Armię Narodową (ANL) gen. Chalify Haftara, która według ONZ walczy razem z rosyjskimi najemnikami przeciwko libijskim siłom rządowym. NOC, która w czerwcu próbowała wznowić produkcję w Szarara po przesunięciu się linii frontu, ma siedzibę w Trypolisie na północnym zachodzie, gdzie władzę sprawuje uznawany na arenie międzynarodowej rząd jedności narodowej (GNA).

Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, ma siedzibę w Bengazi na północnym wschodzie Libii. Kraj ten podzielony jest de facto od 2015 roku. Zgodnie z umową międzynarodową ropa naftowa może być eksportowana tylko przez NOC z Trypolisu; płatności trafiają tam do libijskiego banku centralnego — podaje Reuters.

W czerwcu ANL utraciła znaczną część terytorium wokół Trypolisu i na północnym zachodzie na rzecz GNA, wspieranego militarnie przez Turcję. W styczniu eksport ropy został zatrzymany przez siły Haftara, co odcięło główne źródło dochodów Libii. Gdy w czerwcu GNA odbił tereny z rąk ANL, spółka NOC próbowała wznowić produkcję w Szarara i na innym polu naftowym El Fil. Na tych polach w normalnych okolicznościach wydobywa się ok. 400 tys. baryłek ropy dziennie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni linie frontu w Libii ustabilizowały się na zachód od Syrty, miasta położonego na środkowym odcinku libijskiego wybrzeża na północy kraju. Syrta leży najbliżej głównych terminali eksportowych ropy naftowej. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (13)

 1. Adam adao

  Redaktor bardzo łatwo szafuje określenie watażka, reżim... Natomiast przemilcza fakt, że Haftar ma poparcie zdecydowanej większości społeczeństwa libijskiego. Natomiast Ci uznawani przez ONZ takim poarciem się nie cieszą. Zatem kto tutaj jest watażka?!

  1. Autor widmo

   Adam adao, to przy takim poparciu jak twierdzisz, nie potrzebne byłoby wsparcie najemników Wagnera i pomoc Egiptu, o którą prosi. Kto mógłby się cieszyć poparciem większości, mogłyby zdecydować wybory. Szansy na to nie ma. Inne twierdzenie o poparciu jest tylko zwykłym domniemaniem.

  2. Eee

   Kadafi miał popracie 1,5 miliona ktore bylo w trypolisie na wiecu. FIlmy na youtube sa Rewolucja w Bengazii jednorazowao miała wielkosć 200 tysiecy jakbys sie mocno uparł. Poparcie spłeczne nie ma żaadnego znaczenia jak widać kiedy wieksze kraje chca zdecydowac o przyszlosci na danym terenie.

 2. Robert

  Turcja okupuje dwie duże Syryjskie prowincje,Afrin i Idlib,a teraz chce zagarnąć kawałek Libi,gdzie są międzynarodowe sankcje na Turcje,...

 3. Jan BZ

  Warto pamiętać i nie pomijać informacji że Francja i Włochy popierają przeciwne sobie strony w wojnie domowej w Libii. Nie jest więc dla wszystkich w Europie czy NATO jednoznaczne, kto tam jest watażką a kto władzą reprezentująca interes państwa.

  1. Historyk

   O tym cisza, nie pisz bo amerykofilom namieszasz w logice...

  2. Ciekawski

   A ty to zasadniczo uznajesz ONZ, czy tylko "od czasu do czasu", jak Ci wygodniej?

  3. Autor widmo

   Historyk, powiedz mi co ty masz do Amerykanów. Jakoś zawsze w historii obu ostatnich światowych wojen, ratowali tyłek Europie. Jest chyba sprawą oczywistą, że są mocarstwem gospodarczym i militarnym i że układają tym samym ład na świecie. Wolałbyś może wschodni porządek świata, takie marzenie dawnego proletariatu ?

 4. dom

  Jednak Rosjanie szybko uczą się od Stanów Zjednoczonych który okupują syryjskie instalacje naftowe.

  1. Co ty wiesz o Iraku?

   Tak okupują, że Irak odbudowuje się na potęgę, kupuje na prawo i lewo broń, inwestycje idą pełną parą. A te ogromne pieniądze na to wszystko, to pewnie wg ciebie wykupują z piasku, a nie czerpią ze sprzedaży własnej ropy?? Buuuu....

  2. Ech

   A to nie bylo ostatio zamieszek w Iraku bo ludzie nie maja pracy...a nawet brak wody pitnej? Dlugo ostatio wytrzmales bez wody?

  3. R

   Po tym jak US doprowadzilo do ruiny a teraz tam sprzedaje wszystko co sie da to rzeczywiscie sukces.

 5. gnago

  Czytaj blokuje kradzież własności społeczeńśtwa libijskiego

  1. Jestes tragiczny, bo nawet nie śmieszny

   A, Putin uwolnił Krym od okupacji. A Rosja obroniła demokrację najpierw na Węgrzech, potem Afganistanie, Czeczenii, Gruzji, w Donbasie, Syrii a teraz jeszcze Libii. I chce bronić pokoju ćwicząc ataki atomowe na Warszawę.

  2. Autor widmo

   A ile społeczeństwo libijskie ma z tej własności od Haftara ?

 6. Ech

  Wlasnie czytam ksiazke "Histrie Polski" W 1457 podczas wojny 13 -letniej, nie udalo sie Polakom zdobyc wielu zamkow (Pospolite Ruszenie bylo nie zdyscyplinowane) ale "udalo sie wykupic Malbork od zalogi najemnikow bedacej na usugach krzyzakow". Poprstu zaoferowali "kto da wiecej". Kazimierz Jagielonczyk odzyskla wtedy Gdans i Elblag a za pienadze pozskane od tych miast zaciagnal "wojska zaciezne" (najemne) ktore okazly sie duzo lepsze niz "krobrne pospolite rusznie". (ciekwstka trszke na temat) (Jerzy Wyrozumski Histria Polski do 1505)

 7. Anty 50 C-cali przed 500+

  A haha Tu ich "boli"!? Niedopuszczanie do wzrostu podaży - bo to pachnie spadkiem cen ropy!!! Przy "problemach" z gazem na ich podwórku Bałtyku, gazem pognali z Trypolisu w wiadomym kierunku

 8. Niuniu

  Pola naftowe kontroluje LNA aby blokować eksport ropy przez GNA i tym samym finansowanie rządu z Tripoli. Wojna to kasa. A w Libii po obu stronach frontu walczą nie libijczycy tylko najemnicy. Przede wszystkim z całej afryki a ostatnio z Syryjskiego Idlibu kontrolowanego przez Turcję. Ruskich wszyscy tam widzą ale brak na to jakich kolwiek dowodów.

  1. Żałosny jesteś

   I oczywiście jako wiarygodny komentator pamiętasz, że wg słów samego Putina nie było żadnych rosyjskich żołnierzy na Krymie? Ha ha ha, taki ich nie było, że nawet wywiad Putina nie wykrył rosyjskich żołnierzy na Krymie?

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   Spoko. To taki niuniu który pojawia się gdy tylko np. Defence podaje o kolejnym rajdzie pary Tu-160 dookoła ...Wysp Brytyjskich. I wtedy; " no co się stało że rajdowali nad wodami międzynarodowymi"....w odległości 70 kilku kilometrów od brzegu wyspy. Na której przypadkowo jest giełda do handlu ropą brent. W dolarach

  3. Anty 50 C-cali przed 500+

   Czy osmolony pokieraszowany Pantsir- na podwoziu napewno nie MAN-a, taszczony na lawecie na twitterze do dowód czy niet?

 9. Asd

  Redaktor bardzo łatwo szafuje określenie watażka, reżim... Natomiast przemilcza fakt, że Haftar ma poparcie zdecydowanej większości społeczeństwa libijskiego. Natomiast Ci uznawani przez ONZ takim poarciem się nie cieszą. Zatem kto tutaj jest watażka?!

  1. Kacapsky Anti Ru-Bot

   Haftar nie ma żadnego poparcia Libijczyków. Świadczy o tym fakt że okopał się w jednej Tarhunie niczym w twierdzy.

  2. ja

   Toz miasto za miastem przechdzilo na jego strone

  3. żaba

   Najnowsze wieści. Prosto z Przemyśla.

 10. Blackwater

  Rusek zrozumie tylko pokaz sily. Moze byc dyskretny jak w Syrii.

  1. złośliwy

   Albo na Krymie.

  2. torreador z kielc

   Na krymie był dyskretny???? Był tak bezczelny  że bardziej się już nie da

  3. Palmel

   „Rosja zaanektowała Krym w 2014 rok” - nie zaanektowała tylko Krym powrócił do Rosji, nigdy nie był Ukraiński w 1772 roku Prusaczka Katarzyna Wielka odbiła go Turcji i przyłączyła do Rosji, nie mieszkali tam Ukraińcy tylko Tatarzy Krymscy którzy nie mieli nic wspólnego z Ukraińcami gdyby ktoś podnosił głos w sprawie Tatarów to tylko Turcja ale ona nic na ten temat nie mówi,to Chruszczow w 1954 roku przyłączył Krym do Ukrainy a język ukraiński to jest wypadkowa białoruskiego i ruskiego i powstał dopiero na początku XX wieku, w XIII wieku na te tereny w Rzeczypospolitej mówiło się "u krańca ziemi" i nie było tam żadnych Ukraińców tylko Rusini, na świadectwach w II RP był to język Ruski nie rosyjski czy ukraiński

 11. Ech

  Sa 2 moziwosci. ALBO z tozkazu Haftat (dla niego pracuja i sa tam najwmnicy z toznych krajow) albo nie dostali wyplaty i to forma nacisku. Raczej z Rosja nie ma to wsplnego. Nigdy nie wiadomo ale mysle ze raczej te 2 opcje

  1. chehłacz

   naprawdę uważasz że jakikolwiek wagnerowiec pozwoli sobie na działanie nieuzgodnione z Moskwą???? aaaaa rozumiem, ani w sputniku, ani w izwiestii o tym nie wspominali... no ok, masz rację :)

  2. y

   Ech ... Brak słów dla twojego sposobu myślenia. Wagnerowcy robią coś bez rozkazu Moskwy? Raczej to Rosja walczy z konkurencją.

  3. Davien

   Dziecko, wagnerowiec nie wykonujacy co do joty rozkazów z Moskwy kończy w pierdlu w Rosji jako grozny przestepca( tym sa wg rosyjskeigo prawa)m wiec skończ opowiadac bajki.

 12. Abdul

  No ale jak to? Przecież to USA walczy ponoć o ropę a Rosjanie tylko i wyłącznie o pokój...

  1. BUBA

   No wlasnie bo Rosja niesie wszytkim Narodom wolnosc dobrobyt i bezpieczenstwo ...

  2. czytelnik D24

   Niech najpierw zapewni dobrobyt na własnym podwórku.

  3. y

   I tak od wielu, wielu lat. Niektórym to ten dobrobyt bokiem i tyłem wyszedł...

 13. Fanklub Daviena

  Jakie to oburzające, że Rosjanie zachowują się jak... USA w Syrii! Nic tak nie oburza tajemniczej "społeczności międzynarodowej" niż gdy Rosja lub Chiny zachowują się identycznie jak USA lub Izrael! :)

  1. vvv

   a od kiedy to USA blokuje pola naftowe? na dodatek to USA z kurdami pokonaly isis w Iraku i Syrii a nie Assad

  2. czytelnik D24

   Od kiedy to USA blokuje pola naftowe w Syrii?

  3. Davien

   Doprawdy?? No popatzr jakoś wydobycie ropy na na polach naftowych których USA pilnuje pzrez terrorystami w Syrii ciągle trwa:)

Reklama