Reklama

Geopolityka

Ławrow: doniesienia o Rosjanach zabitych w Syrii próbą wyzyskania wojny

FOT. MID.RU
FOT. MID.RU

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że doniesienia niektórych mediów o setkach rosyjskich najemników zabitych ostatnio w Syrii to próba wyzyskania wojny w tym kraju do własnych celów.

"To, co czytamy o setkach, a może i o tysiącach zabitych (rosyjskich) najemników, to próby frymarczenia wojną, która w Syrii, niestety, wciąż trwa" - powiedział Ławrow dziennikarzom w kuluarach konferencji zorganizowanbej przez Klub Wałdajski.

"Te próby uważam za co najmniej niestosowne - powiedział szef rosyjskiego MSZ. Jego zdaniem publikowane są "wysmażone wiadomości" bez "przytaczania konkretnych faktów". "Dochodzenie trwa, proszę się uzbroić w cierpliwość" - poradził Ławrow dziennikarzom.

Agencja TASS przypomina, że w lutym amerykańska telewizja CBS informowała, że obywatele Rosji wchodzili w skład syryjskich sił prorządowych, które 7 lutego w okolicach miejscowości Hiszam w prowincji Dajr az-Zaur miały zaatakować wspierane przez USA siły opozycyjne. Wówczas w następstwie nalotu sił koalicyjnych pod wodzą USA na syryjskie cele mieli zginąć rosyjscy najemnicy. Niektóre doniesienia medialne mówiły o kilkudziesięciu zabitych Rosjanach.

Rosyjski dziennik "Wiedomosti" napisał w ubiegłym tygodniu, że w ataku z 7 lutego zginęło co najmniej pięciu Rosjan, najprawdopodobniej z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej Wagner. Według gazety najemnicy z grupy Wagnera wraz z syryjskimi wojskami rządowymi próbowali odbić pole naftowe, kontrolowane przez sprzymierzoną z USA arabsko-kurdyjską milicję pod nazwą Syryjskie Siły Demokratyczne.

Media zachodnie i rosyjskie wielokrotnie pisały o grupie Wagnera, informując, iż formacja ta walczy w Syrii. Podawano, że ta prywatna firma najemnicza prowadziła też działania zbrojne na wschodzie Ukrainy.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa potwierdziła w minionym tygodniu, że w ostrzale w prowincji Dajr az-Zaur zginęło prawdopodobnie pięć osób będących obywatelami Federacji Rosyjskiej, przy czym zaznaczyła, że nie chodzi o rosyjskich żołnierzy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie może wykluczyć obecności w Syrii rosyjskich cywilów, zapewnił jednak, że nie mają oni związków z rosyjskimi siłami zbrojnymi.

Rosyjskie prawo zabrania zatrudniania najemników wojskowych. Tymczasem według różnych informacji pojawiających się w mediach zachodnich, w Syrii zginęło od kilkudziesięciu do nawet kilkuset Rosjan - najemników z grupy Wagnera.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. turpin

  `Te próby uważam za co najmniej niestosowne` - powiedział Min. Ławrow. `Jedyne stosowne wykorzystywanie tej wojny do własnych celów, to jej wykorzystywanie przez Związek Sowiecki, tfu, federację Rosyjską` - kontynuował Minister.

  1. Adam S.

   Ale co ciekawe - nie zaprzeczył. Jeśli jakiejś informacji nie da się już zaprzeczyć, zawsze można odwołać się do dobrego smaku europejskich polityków i przekonywać ich, że mówienie o niewygodnych faktach jest \"niestosowne\".

 2. Redrum

  Siergiej Wiktorowicz użył w swej wypowiedzi tak precyzyjnych sformułowań, że wszelkie wątpliwości dotyczące Wagnerowców, można uznać za rozwiane. Zaiste mistrz świata w sztuce dyplomacji.

 3. xd1

  czterech mędrców się zebralo ( poniżej) trzech zacytowało \"wywiady\" z rosyjskiego oddziału wolnej europy ( znanej z prawdomówności) a ostatni napisał wyjątkową mądrość przypomnę broń chemiczną w iraku a ty co przypomnisz

  1. Oczki

   Bądź poważny! Wszak wg Rosji przez 5 dni \"nie było\" katastrofy w Czarnobylu! Wszak przez 4 dni NIE zatonął im żaden \"Kursk \"!!! Wszak najpierw wg Putina NIE było na Krymie wojsk rosyjskich a potem w TV onże sam potwierdził ze wojska rosyjskie tam jednak były! Do dziś też oficjalnie Rosja twierdzi że polskich oficerów z rosyjskich obozów jenieckich zastrzelili..Niemcy! Ławrow czy Pieskow powie prawdę??? Hahahaha

  2. Janusz

   @ Oczki \" .. Do dziś też oficjalnie Rosja twierdzi że polskich oficerów z rosyjskich obozów jenieckich zastrzelili..Niemcy! ...\" Ale Prezydent Jelcyn przekazał Dokumenty (listę) Katyńskie, ale \"Katyń\" w Rosyjskiej telewizji emitowali ?!?! A więc delikatnie mówiąc, mijasz się z ....

  3. Leader

   @Wszak wg Rosji przez 5 dni \\\"nie było\\\" katastrofy w Czarnobylu - w 1986 r. to nawet Rosji nie było, a co dopiero katastrofy haha!

 4. Wagner

  A tymczasem pochowano kolejnego „wagnerowca” Mitina Aleksieja. Rodziny większości zabitych wagnerowców nie mają żadnych informacji o żołnierzach. Jak podają rosyjskie media niezależne w Syrii pracuje mobilne krematorium, więc rodziny poległych pewnie nigdy nie bedą miały pewności co do losu swoich bliskich. Tak o to rosja dba o swoich żołnierzy.

  1. Ziutek

   @Wagner Z czy rodziny pracowników PMC BlackWater, obecnie Academi mają info o poległych pracownikach tej \"korporacji\" .. Zaciekawiłeś mnie stwierdzeniem o \"rosyjskich mediach niezależnych pracujących w Syrii\", czy mógłbyś przybliżyć temat ? Czy pracownik PMC Academi jest Amerykańskim żołnierzem ? Bo skoro pracownik PMC \"Wagner\" jest Rosyjskim żołnierzem to poprzez analogię: emeryt Brytyjskiej Armii, Ghurka, taki góral z Nepalu, zatrudniony w PMC Academi jest żołnierzem USA ?!?!?!

  2. Władysław

   To jakże ważkie pytania dociekliwego. Dziękujemy ci za wysiłek intelektualny i analizę. Tak, różne kraje w różny sposób załatwiają swoje interesy, unikając odpowiedzialności jaką normalnie ponosi oficjalna armia. Ale co by nie pisać, najważniejsze że to ruscy dostali wciery.

  3. zyg

   pracownicy PMC nie są przyjmowani w Białym Domu ani przez inne rządy aby odbierać wojenne odznaczenia. Żaden rząd nie przyznaje się do nich ani nie gloryfikuje jako \"bohaterów walczących za rodinę\" Są po prostu doskonale płatnymi prywatnymi ochroniarzami. W Rosji kontraktorzy uważani byli za \"bohaterów Krymu Donbasu i Syrii\" i stąd szok Rosjan że Kreml \"ich opuścił i się do nich nie przyznaje\". Natomiast \"wagnerowcy\" (nie wiem czy nazwa nie pochodzi od G. Wagnera który dowodził strażnikami Sobiboru zrekrutowanymi spośród jeńców sowieckich) mieli określone miejsce w rosyjskiej wojnie hybrydowej. Po \"dokonaniach\" na Ukrainie w Syrii uzyskali od Assada prawa do 25% procent dochodów z każdego pola naftowego które zajmą. Fundusze te m.in finansują zarządzaną przez zwierzchnika Utkina Progozina \"fabrykę trolli\" czyli opłacają kilka osób których twórczość mamy okazję \"podziwiać\" m.in. na tym forum. I chęć przejęcia pola naftowego oraz rafinerii Coneco skłoniła ich do przekroczenia Eufratu, pewnie sądzili że Kurdowie zajęci są na froncie tureckim a Amerykanie nie zareagują. Ale jak mawiał prezydent Bush \"they f...d wrong guy\".

 5. tak tylko...

  Powyższe oświadczenie Ławrowa dobitnie pokazuje, że Rosja to słaby kraj i nieprzygotowany do wojny. Rosjanie cały czas żyją mitem \"wojny ojczyźnianej\" kiedy ich państwo potrafiło dźwigać ciężar milionowych straty swych żołnierzy w toczonych bitwach. Obecnie to już zupełnie inne państwo i społeczeństwo. Przyjmując słowa pani Zacharowej i Ławrowa za prawdę pod Dajr az-Zaur zginęło tylko 5 rosyjskich żołnierzy. Proszę się teraz przyjrzeć jaką burzę od Moskwy po Władywostok wywołała śmierć tych 5 żołnierzy. Rosja jest w szoku. Rosyjskie społeczeństwo nie jest obecnie gotowe na śmierć swych obywateli. Śmierć tych 5 żołnierzy spowodowała szok na Kremlu, a Putin zniknął chowając się przed Rosjanami w najdalszych zakamarkach Kremla. Aż strach pomyśleć, co by się stało gdyby Rosjan zginęło nie 5 tylko 15...

  1. rob ercik

   tak tylko, to ze Rosja nie jest gotowa do wojny to nie jest nowina dla praktykujacych myslenie, po co i o co ta niby wojna z zachodem? Ta \" medialna burza\" to ona tylko w Poilsce ... Za to co mnie bardzo martwi to czemu wlasnie u nas takie parcie do konfliktu ... biliardowe kredyty?

  2. Bredzisław_K

   Rosja JESZCZE nie jest gotowa do wojny ale mimo to zajęła KRYM? Napadła na Gruzję! Posłała potężne wsparcie Assadowi bez którego Syria na 100% miałaby już spokój? Strach co to będzie jak ogłosi, że jest gotowa >>zacząć się \"bronić np. przed agresją tak ekspansywnych i zaborczych państw jak Litwa , Estonia czy Łotwa<<!!! Co cie martwi? Nasze \"parcie do konfliktu\"???? Bo co, może to my przećwiczyliśmy atak atomowy na Moskwę? Bo to może my złamaliśmy traktat INF??

  3. Bredzisław_K

   Rosja JESZCZE nie jest gotowa do wojny ale mimo to zajęła KRYM? Napadła na Gruzję! Posłała potężne wsparcie Assadowi bez którego Syria na 100% miałaby już spokój? Strach co to będzie jak ogłosi, że jest gotowa >>zacząć się \"bronić np. przed agresją tak ekspansywnych i zaborczych państw jak Litwa , Estonia czy Łotwa<<!!! Co cie martwi? Nasze \"parcie do konfliktu\"???? Bo co, może to my przećwiczyliśmy atak atomowy na Moskwę? Bo to może my złamaliśmy traktat INF??

 6. nano

  boja sie odowiedziec i mowia ze to nie rosjanie. typowe u nich.

 7. hsdhjnkk

  Mołotow

 8. xawer

  Rosjanin Sriełkow(znany z aneksji Krymu) stwierdził, że w tej potyczce było ponad 600 rosyjskich ofiar(ja w to nie ierzę). Czy to znaczy, że Striełkow jest zachodnim dziennikarzem?:-D

 9. Orsza 1514

  Łganie w żywe oczy to jedno z kluczowych zagadnień rosyjskiej polityki. Trzeba podkreślić ,że w tym nikt im do pięt nie do rasta. Tak jest od zawsze.

Reklama