Reklama

Geopolityka

Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Morza Japońskiego

Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)
Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)

Korea Północna wystrzeliła w sobotę „przynajmniej jeden pocisk w kierunku Morza (Japońskiego)”. Obiekt nie został jeszcze zidentyfikowany, ale jest to „prawdopodobnie rakieta balistyczna” - poinformowały w komunikacie południowokoreańskie siły zbrojne. To już 15. pokaz siły Pjongjangu w tym roku – podaje agencja Yonhap.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O wystrzeleniu rakiety poinformowało kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii, które zakłada, że był to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z okrętu podwodnego (SLBM) – pisze Yonhap.

Czytaj też

Agencja podkreśla, że najnowsza próba rakietowa północnokoreańskiego reżimu odbyła się zaledwie kilka dni przed planowaną oficjalną inauguracją nowego prezydenta-elekta Korei Płd. Jun Suk Jeola.

Reklama

Poprzednia próba rakietowa miała miejsce w środę. Według Yonhap Korea Płn. wystrzeliła wtedy przypuszczalnie międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM). Północnokoreańskie media nie poinformowały jednak o tej próbie, co wywołało spekulacje, że zakończyła się ona niepowodzeniem.

Czytaj też

Departament Stanu USA ostrzegł w piątek, że Korea Płn. może szykować się do wznowienia prób broni jądrowej. Według Waszyngtonu Pjongjang przygotowuje poligon nuklearny Punggje-ri, który „może być gotowy do przeprowadzenia tam testu nawet w tym miesiącu" – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jalina Porter.

Podkreśliła, że opinia ta zgadza się z publicznymi komunikatami Pjongjangu. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un groził już wznowieniem testów jądrowych i zapowiedział, że jego kraj będzie rozwijał swoje zdolności nuklearne i może użyć ich do przeprowadzenia ataku wyprzedzającego.

Czytaj też

Pojawiły się też doniesienia, że Korea Płn. naprawia podziemne tunele na poligonie w Punggje-ri, który zamknięto w 2018 roku, by okazać skłonność do podtrzymania trwających wówczas negocjacji z USA. Na poligonie tym przeprowadzono wszystkie sześć dotychczasowych prób jądrowych Korei Płn., z których ostatnia miała miejsce we wrześniu 2017 roku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Miroo

    Świetnie.. niech strzelają... nikt nie reaguje i się wkurzają.. tak trzeba było wcześniej a tymczasem taki GW Bush reagował jakby nie wiem co się działo bo Kim strzelił jakąś rakietę... afera na całego, strata czasu... rosja mówiła kimowi aby strzelił rakietę zawsze gdy potrzebowała aby ktoś odwrócił uwagę od tego co dla rosji jest naprawdę ważne... pajace...

Reklama