Reklama

Geopolityka

"Kompaktowy" wykrywacz min trafi w ręce czeskich saperów

  • Fot. Flickr Dirk Vorderstraße CC BY 2.0
    Fot. Flickr Dirk Vorderstraße CC BY 2.0

Czeskie siły zbrojne zakupiły 100 sztuk mini wykrywaczy min MIMID, produkowanych przez niemiecką firmę Schiebel. Używany jest on do wykrywania min z minimalną zawartością metalu.

14 lipca czeskie ministerstwo obrony narodowej podpisało umowę na zakup lekkich i składanych mini wykrywaczy Schiebel MIMID. Jest on używany w akcjach rozminowywania na całym świecie zarówno w czasie działań na lądzie, jak i pod wodą. Jak podaje oficjalny komunikat, celem zakupu jest zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED).

Czytaj także: Czechy podwoją wydatki obronne. "Modernizacja, zwiększenie liczebności armii, nowe jednostki"

Ze względu na jego zdolność wykrywania min z minimalną zawartością metalu oraz małe gabaryty idealnie nadaje się do prowadzenia wojskowych operacji specjalnych, albowiem po złożeniu może zostać przypięty do plecaka.

MIMID wyposażony jest w gniazdo słuchawkowe oraz wewnętrzny głośnik, który automatycznie wycisza się po podłączeniu zewnętrznych słuchawek. Ponadto wykrywacz posiada wyświetlacz LED zapewniający stały odczyt siły sygnału. Zasilany jest czterema bateriami AA, które pozwalają na 4-7 godzin ciągłej pracy.

Wykrywacze min MIMID są również używane w Wojsku Polskim.

Reklama

Komentarze

    Reklama