Geopolityka

Karabinki Legionistów Mannlicher M.95 dla muzeum w Krakowie

Fot. mg.gov.pl
Fot. mg.gov.pl

– Kolekcjonerzy wspierający polskie muzea zasługują na szczególne uznanie, bo pokazują jak dobre i szlachetne podejście można mieć do nieodpłatnego przekazywania zabytków – powiedział podsekretarz stanu Bogusław Winid, przekazując na ręce kierownika Działu Militariów Muzeum Narodowego w Krakowie Michała Dziewulskiego dwa karabinki Mannlicher M.95, podarowane przez Adama Lubasa.

Karabinki Mannlicher M.95 były podstawową bronią palną armii austro-węgierskiej w czasie I wojny światowej. Byli w nie wyposażeni również legioniści Józefa Piłsudskiego wyruszający w sierpniu 1914 roku z krakowskich Oleandrów na front. Po rozpadzie CK Monarchii karabinki M.95 trafiły na wyposażenie armii państw powstałych po 1918 roku, w tym również do Wojska Polskiego. Z czasem zastępowane nowszymi konstrukcjami, w drugiej połowie lat 30-tych karabiny Mannlicher zostały wyeksportowane w znacznej liczbie do Hiszpanii, skąd następnie trafiły m.in. do USA.

Tym sposobem broń znalazła się w rękach Adama Lubasa, kolekcjonera z Kalifornii, który podarował dwa egzemplarze karabinów Mannlicher M.95 krakowskiemu muzeum. Przekazywane modele są bezpośrednio związane z Krakowem. Pierwszy, z 1898 r., znajdował się na wyposażeniu austriackiego 2 Pułku Artylerii Fortecznej, o czym świadczy oznaczenie pułkowe znajdujące się na stopce karabinka. Drugi, wyprodukowany w 1902 r., został zmodyfikowany dla potrzeb polskiej kawalerii lub oddziałów górskich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.