Reklama

Geopolityka

Kanclerz Scholz w Indiach

Autor. Bundesregierung/Kugler

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który składa w sobotę wizytę w Indiach, został przyjęty w pałacu prezydenckim przez premiera Narendrę Modiego. Dalsze rozmowy przywódców mają dotyczyć współpracy gospodarczej i wojny na Ukrainie, której Delhi nie potępiły jednoznacznie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jeszcze przed wylotem do Indii kanclerz powiedział dziennikarzom, że G7 zabiega o to, by doprowadzić do sytuacji, w której na arenie międzynarodowej jasne będzie, że Rosja jest osamotniona. "Będę przekonywał w Delhi do naszego stanowiska i naszego punktu widzenia na ten konflikt" - dodał.

Czytaj też

W wywiadzie opublikowanym w sobotę w dzienniku "Times of India" Scholz oznajmił: "jeśli chcemy razem efektywnie pracować nad globalnymi wyzwaniami, to potrzebujemy solidnego ładu międzynarodowego, wiarygodnego i opartego na zasadach. Atakowania swego sąsiada, zawłaszczanie siłą jego terytoriów, popełnianie potwornych zbrodni wojennych nie może być tolerowane". Kanclerz dodał, że "wojna Rosji z Ukrainą jest wielką katastrofą".

Reklama

Czytaj też

Po spotkaniu w pałacu prezydenckim Scholz powiedział, że zarówno on, jak i premier Modi zamierzają doprowadzić do podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Europejska i Indiami i są w tej kwestii "zdeterminowani". "To ważna kwestia i zaangażuję się w to osobiście" - dodał kanclerz. Niemiecki dyplomata powiedział agencji Associated Press, że Berlin naciska na zdywersyfikowanie partnerów handlowych UE, w tym poprzez porozumienie z Indiami, aby ograniczyć uzależnienie Europy od Chin. Jednak inny przedstawiciel niemieckiego rządu ocenił w rozmowie z AFP, że "strony są jeszcze dalekie od takiego porozumienia".

Czytaj też

W wywiadzie dla "Times of India" Scholz powiedział te, że dla Indii i Niemiec istnieje "gigantyczny potencjał współpracy w takich sektorach jak energia odnawialna, wodór (...) farmaceutyka i gospodarka cyfrowa". Associated Press pisze, że oczekuje się, iż podczas tej wizyty kanclerza w Delhi zostaną podpisane nowe porozumienia o niemiecko-indyjskiej współpracy, ale w tej kwestii nie udostępniono jeszcze żadnych informacji.

Czytaj też

Agencja przypomina jednak, że Modi dystansuje się od działań jakie wobec Rosji podjęły USA i Unia Europejska, a Rosja jest najważniejszym dostawcą broni dla Indii, sprzedaje jej też ze znacznym rabatem ropę. Tygodnik "Economist" podał niedawno, że część tego surowca odsprzedawana jest przez Indie innym krajom, co pomaga Rosji omijać sankcje nałożone na jej sektor energetyczny.

Czytaj też

Indie nie głosowały w czwartek za przyjęciem rezolucji, na mocy której Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa do wycofania się Rosji z Ukrainy, a jedynie wstrzymały się od głosu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Pucin:)

  O co tu chodzi dlaczego Chiny nie chcą upadku Rosji???? Co jest grane???? Dominacja i tak nie wyjdzie bo to konfrontacja otwarta z Zachodem-USA???

 2. Pucin:)

  Niemcy po woli będą RP odcinać od inwestycji.

 3. Pucin:)

  Niemcy potrzebują nowej siły roboczej i rynków zbytu to się nazywa dbałość o swój kraj!!!!

 4. Pucin:)

  Niemcy szukają stabilnych poddostawców - RP wypada sama oraz Chiny się zdeaktualizowały.

 5. Pucin:)

  Języczek uwagi to ; Chiny - czy poprą sprzętowo/militarnie Rosję? - oraz Indie i Pakistan po której stronie staną? Chyba ta lokomotywa zaczyna za mocno przyśpieszać!!!!!

 6. Thorgal

  Jeszcze jedno. Ten wyjazd to jest najlepszy przykład jak Niemcy, Holendrzy z resztą cały Benelux, Szwajcarzy i Austriacy robią biznes po za UE. Tutaj ekologiczne maltretowanie obywateli, a na zewnątrz syf.... Te swoje nie ekologiczne wiatraki będą zaśmiecać Indie, ale to nie problem, ważne że w UE jest czysto.... Tak jest ze wszystkim co UE wyprodukuje......

 7. Thorgal

  A co my możemy zaoferować Indiom? Czy są rzeczy które możemy zaoferować setce milionów samotnych mężczyzn?? Rozumiem że wyjazd kanclerza związany jest z tym że nie udało mu się zawalić Polski wiatrakami ( oprócz śmieci bo to płynie z Niemiec jak tsunami) ... Kiedy inni opanowują do perfekcji handelek inni patrzą się biernie, nic nie robią i ciągle się kłócą......

Reklama