Reklama

Geopolityka

John Kirby o ataku Iranu: „Spektakularna porażka”

Zdjęcie ilustracyjne: Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia/Hossein Velayati/CC.BY-SA 4.0
Zdjęcie ilustracyjne: Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia/Hossein Velayati/CC.BY-SA 4.0

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, odrzucił teorie sugerujące, że Iran celowo przeprowadził słaby atak na Izrael. Kirby, podczas briefingu w Białym Domu, nie tylko zaprzeczył tym spekulacjom, ale również zwrócił uwagę na porażkę Iranu w ich operacji.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kirby’ego, Iran wraz ze swoimi sojusznikami wystrzelił ponad 300 celów w stronę Izraela, w tym ponad sto rakiet balistycznych oraz pociski manewrujące i drony. Dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, Izrael zdołał zniweczyć te próby, zadając Iranowi „spektakularną porażkę”.

„Otrzymałem informacje, że Irańczycy chcieli doświadczyć porażki, że ta spektakularna i kompromitująca porażka była zaplanowana. Widziałem również informacje, jakoby Iran miał przekazać wcześniejsze ostrzeżenie, aby pomóc Izraelowi przygotować obronę i zminimalizować potencjalne szkody. To wszystko absolutnie nie odpowiada prawdzie” - stwierdził Kirby. Kirby dodał, że informacje przekazane Stanom Zjednoczonym przez pośredników od Iranu nie zawierały szczegółów na temat samego ataku. „Wydarzenia tego weekendu pokazały, że celem Teheranu było spowodować znaczące zniszczenia i ofiary, przeciążając izraelską obronę powietrzną”.

Reklama

Czytaj też

Atak Iranu na Izrael był odpowiedzią na izraelski atak z 1 kwietnia, w którym zniszczono irańską placówkę dyplomatyczną w Damaszku, zabijając kilku wyższych rangą irańskich oficerów. Po skutecznym odparciu irańskiego ataku, w którym pomogły siły z USA i Wielkiej Brytanii, na Zachodzie pojawiły się apele skierowane do Izraela, aby nie eskalować konfliktu. Białym Dom podkreślił, że prezydent USA, Joe Biden, skupia się na zapobieganiu rozwojowi sytuacji w szerszy regionalny konflikt na Bliskim Wschodzie. W rozmowach z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, Biden wyraził stanowisko, że nie poprze odpowiedzi militarnej na atak Iranu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. rED

  100 rakiet balistycznych to miałby być ograniczony atak? A ile Rosja na raz takich rakiet wystrzeliła na UA?

  1. Dudley

   Rakieta z BM21 jest rakietą balistyczną, te o większych średnicach 220 i 300 też. Czyli jak np Hezbollah opróżni parę wyrzutni wieloprowadnicowych to mamy w powietrzu 100 rakiet balistycznych. Wszystko się zgadza.

  2. Davien3

   Dudley rakieta z BM-21 nie jest rakieta balistyczna ale artyleria rakietową to po pierwsze. Po drugie pokaz mi pocisk do Grada majacy 1500km zasiegu.

 2. X

  Porażka- ok, ale czy spektakularna? Chyba nikt nie oczekiwał (łącznie Ajatollahami), że zadadzą jakiś poważny cios. Natomiast koszty odparcia, zaangażowane siły i łatwość namierzania (lot nad pustynią przez setki km).... Jeszcze ze 2 takie fale - a chyba Iran na to stać- i mogło by już tak wesoło nie być.

  1. Davien3

   X nie odpala sie 110 najnowszych balitycznych ot tak sobie , jako jakis test czy ustawke. A co do dalsego ostrzału to po drugiej fali izrael by odpoweidział a Iran w przeciwieństwie do izraela nie ma nic by stracic Jericho czy Popeye Turbo.

 3. Darek S.

  Iran w odróżnieniu od Izraela atakował cele wojskowe, a nie bezbronne dzieci w Gazie, stąd obrona była w miarę skuteczna. Ciekawe ile ta obrona naprawdę kosztowała sam Izrael. Izrael robi co może, aby odciągnąć opinię publiczną od konfliktu na Ukrainie i przekierować całą pomoc USA do siebie, zamiast na Ukrainę. Mam nadzieję, że jeżeli będziemy zmuszeni wybrać stronę tego konfliktu wybierzemy słusznie Iran, a nie Izrael, gdzie mamy samych wrogów.

 4. franek

  Powiem krótko acz treściwie. Nie wystrzeliwuje się rakiet na niby, ale by zadać wrogowi mocny cios. Tu Iran zaliczył totalny blamaż. I tak to się odbiera na świecie

 5. rwd

  Urzędowy optymizm sojusznika Izraela. Stany mają kłopot z Iranem od dawna i nic nie mogą zrobić, po za werbalnym atakiem i straszeniem ale z daleka. USA dostało nauczkę w Afganistanie i nie chcą powtarzać tego samego błędu. Nie można pokonać Iranu tylko atakami z powietrza a wysłanie tam sił lądowych by skończyło się tak jak w Wietnamie albo w Afganistanie. Ataki rakietowe Izraela czy nawet USA nie wyrządzą Iranowi istotnych szkód a tylko wzmocnią reżim. Tak więc sytuacja jest patowa.

 6. Sorien

  Posłuchajcie expertow , profesorów od wojska i bliskiego wschodu a zobaczycie jak oceniają ten atak.... produkujecie się tu wogule bez krzty obiektywizmu ....

 7. Ależ

  No nie wiem , zademonstrowali możliwości masowego ataku setkami środków napadu na raz akurat Izrael plus sojusznicy się wybronił a co z innymi w regionie/Europie ?

 8. Jerzy

  Siedem rakiet balistycznych, które przedarły się przez OPL uderzyło w obszar bazy wojskowej, skąd zdjęcia są utajnione, gdyby wzorem niektórych państw rakiety były wycelowane w szpitale, ambasady, albo zwykłe wysokościowce w centrum miasta (w końcu mogliby tam przebywać agenci Mossadu, co czyniłoby je celem wojskowym), zniszczenia na pewno byłyby bardziej spektakularne i dużo trudniej byłoby mówić o sukcesie.

  1. Rusmongol

   Piszesz o Rosjanach którzy w 2023 roku według WHO przeprowadzili 95% ataków na cele medyczne na świecie? Czy może o permanentnych atakach lotnictwo mosskowi na szpitale podczas wojny w Syrii. Albo może o zrównanych z ziemią miastach jak bachmut czy adjewijka?

  2. GB

   Jest filmik z tej bazy (i to zdaje się w polskim publicznym necie też), jak izraelscy żołnierze naprawiają płytę lotniskową (nie wiem czy postojową, czy startową, czy kołowania). I jakieś dziury w piachu. Jest jedno zdjęcie satelitarne (izraelskie) na potwierdzenie tego. I to nie Izrael powinien publikować dowody na atak tylko Iran. A Iran nie publikuje bo nie zadał start Izraelowi. 2. Fajnie że przypominasz Mariupol i zbrodnie ruskich.

  3. Rusmongol

   Piszesz o tych szpitalach które Rossija bombardowala w Syrii? Czy może te które w UA? A jak tam szpitale w groznym, ocalały jak kacapy równały go z ziemią?

 9. Zam Bruder

  Jasne. Już sama charakterystyka irańskiego ataku przeczy słowom pana Kirby'ego. Może takimi wypowiedziami ktoś znowu chce sprowokować Teheran do powtórki z rozrywki?

Reklama