Reklama

Geopolityka

Czy Iran może jeszcze straszyć? [SKANER Defence24]

Autor. Defence24.pl

Po zabiciu przez Izrael irańskich oficerów w Syrii, świat czekał na reakcję Iranu. W mediach pojawiały się doniesienia o nieuchronnej odpowiedzi rakietowej na Izrael. Doszło do odwetu, ale był on tak naprawdę znikomy, w porównaniu do potencjału obronnego, jaki ma Izrael przy wsparciu sojuszników (m. in. USA, UK i Francja).

Jeśli dojdzie do „kolejnej” odpowiedzi Izraela, może prowadzić to do regularnej wymiany ciosów. Stąd już jest tylko o krok do otwartej wojny na Bliskim Wschodzie, która miałaby konsekwencje dla Europy, a więc również i Polski.

Zapraszamy do obejrzenia materiału, gdzie analizie poddawana jest przede wszystkim sytuacja wewnętrzna w Iranie oraz relacja z Federacją Rosyjską. Rozmawiają: dr Aleksander Olech (Defence24.pl) oraz dr Robert Czulda (Uniwersytet Łódzki) specjalizujący się w tematyce dotyczącej Islamskiej Republiki Iranu.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. gnagon

  ech propaganda atak na konsulat jest pogwałceniem umów dyplomacji. Tym atakiem Izrael ustawił się w roli psychopaty, a w każdym razie decydent. A sam wyczerpuje znamiona casus belli. Perska demonstracja wykazała że psychopaci nie są w stanie obronić się przed takim atakiem. Sukces kosztował Izrael i szabesgojów tylko miliard baksów . A atak j3dną tysięczną z tego

  1. Davien3

   Iran stracił kilkunastu dyplomatów i wojskowych najwyzszego szczebla do tego skompromitował sie całkowicie tym " odwetem" Izrael stracił ok miliarda usd a zyskał świadomość że moga dalej robic to co do tej pory bo Iran nie jest w stanie im oddać. bo nie ma zwyczajnie czym.

  2. suawek

   Dzieś Ty sie takich głupot na czytał? Nie sa w stanie? Nie obronili się? A to ciekawe :) Hamas pewnie już podchodzi pod Telaviv z "wyprodukowanymi" przez siebie karabinami snajperskimi po zniszczeniu wszyskich Merkav :)

 2. Ech,

  Nalezy nalozyc sankcje na Izeaal ze bron atamowa nielegalna. To przwrci swiatu wiare w sprawidiwosc ONZ. Zacznie sie wtedy nowa era pokoju

  1. suawek

   "wiare w sprawidiwosc ONZ" może co najwyżej przywrócić wyrzucenie z niej Rosji.

 3. rwd

  Zdecydowanie może straszyć i robi to skutecznie o czym świadczy obecność w pobliżu floty amerykańskiej o lotnictwa wszelkiego autoramentu. Wszyscy oni nie są tam w celach ochrony klimatu tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa wiadomo kogo. Nie ma takiej sprawy, sojuszy i własnych interesów, których USA nie byłyby w stanie poświęcić w obronie Izraela.

  1. Davien3

   Jedynie moze bezsilnie straszyc i uważać sie za wielkie mocarstwo, realnie majac prawie zerowe mozliwości oddziaływania na innych. A flota USA jest tam by pilnowac aby Iran znowu nie próbował blokowac Ormuz , a jak spróbuje to wybic to z głowy ajatollahom raz na zawsze.

Reklama