Reklama

Geopolityka

USA wesprze izraelską Żelazną Kopułę

Zdj. ilustracyjne, fot. IDF
Zdj. ilustracyjne, fot. IDF

Izba Reprezentantów USA przyjęła w czwartek znaczną większością głosów ustawę o przeznaczeniu 1 mld dol. na zmodernizowanie izraelskiego systemu obrony rakietowej Żelazna Kopuła. Premier Izraela Naftali Bennett natychmiast wydał komunikat, w którym podziękował kongresmenom.

"Dzięki wszystkim członkom Izby Reprezentantów USA, zarówno Demokratom jak i Republikanom, za ich zdecydowane wsparcie dla Izraela i zobowiązanie na rzecz jego bezpieczeństwa" - napisał Bennett, którego cytuje Reuters.

Ustawa zaaprobowana przez niższą izbę Kongresu przewiduje przeznaczenie 1 mld dol. na zmodernizowanie tych części Żelaznej Kopuły, które zostały zużyte podczas ostatniego konfliktu z Hamasem.

W maju, gdy doszło do jednej z najbardziej intensywnych walk między Izraelem a Hamasem od czasu konfliktu w 2014 roku, ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy był tak intensywny, że system obrony rakietowej wydawał się być przeciążony.

Żelazna Kopuła to system opracowany przez izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, przy finansowym i technicznym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzona do użytku w 2011 roku Iron Dome ma za zadanie powstrzymywać rakiety krótkiego zasięgu i artylerię, jak te wystrzeliwane ze Strefy Gazy.

Reklama
Reklama

Żelazna Kopuła opiera się na systemie radarów i ośrodku analiz określającym, czy nadlatująca rakieta stanowi zagrożenie. Pocisk przechwytujący Tamir jest odpalany tylko wtedy, gdy nadlatująca rakieta grozi uderzeniem w zaludniony obszar lub ważną infrastrukturę.

Rakiety przechwytujące, które są wystrzeliwane pionowo z mobilnych jednostek lub statycznego stanowiska startowego, są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatującą rakietę w powietrzu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. blob

  Było do przewidzenia. Nowością jest głośny i dyskutowany w amerykańskich mediach sprzeciw wielu organizacji i środowisk przeciwko kontynuacji polityki bezrefleksyjnego wspierania Izraela. Widać, że wielu w USA zaczyna mieć tego powyżej uszu.

  1. adam

   Brawo USA, najwieksze jednak uznanie dla Izraela - tarczy obronnej postepowego swiata.

 2. say69mat

  Podstawowa różnica pomiędzy izraelskim przemysłem zbrojeniowym a polskim polega na tym, że polski przemysł zbrojeniowy to worek potrzeb bez dna. Struktura właścicielska oraz nawyki zarządzających przemysłem polityków sprawiają, że kwota miliarda USD zostałaby niechybnie zainwestowana w modernizację infrastruktury ... biurowej. Umożliwiając - tym samym - podniesienie prestiżu i poczucia własnej wartość wśród osób zarządzających - z politycznego nadania - instytucjami przemysłu zbrojeniowego. W końcu zgrabna furka obok biurka to jest to ;)))

  1. dim

   1,5 mld zł (trzykrotnie drożej niż kosztowałby nowoczesny biurowiec, tej pojemności) sama tylko rekonstrukcja zdecydowanie mało pozytywnie, za to dość negatywnie powiązanego z historią Polski tzw. Pałacu Saskiego. Sprawdzałem te historyczne aspekty dość dokładnie. Przy tym przyblokowanie wywiewu najcięższych składników powietrza (czyli zanieczyszczeń) z północnej części centrum. A mieszka tam dziesiątki tysięcy osób, mieszkałem i ja.

  2. viper

   Jakie najcięższe składniki powietrza w tej części miasta? W okolicach Krakowskiego Przedmieścia od lat nie ma prawie ruchu samochodowego, a i piece na paliwa stałe polikwidowano. Warszawie brakuje pamiątek historycznych, a trudno by w tym miejscu wznoszono nowoczesne biurowce. Jest ich bez liku w innych częściach miasta, ale chyba nie wypada lokować w nich siedzibę Senatu i polskiego MSZ. Co do "negatywnych" aspektów historycznych, zachęcam zapoznać się najpierw z przeznaczeniem budynków w okresie II RP.

  3. Kosa

   Dim nie bądź bezczelny, nie Twoja już w tym głowa co Polacy będą sobie budować a co nie! Ja nie wtrącam się do Twojej ojczyzny Grecji, co tam macie sobie budować a co nie! Naprawdę Dim, tak Cię boli te 1,5 miliarda złotych. Wiesz co mnie bolało bardziej? Te 27 MILIARDÓW złotych przekazanych przez Polskę w 2011 roku na ratowanie Greckiej gospodarki! Zrobiliście sami niezły burdel, po którym inni musieli posprzątać! Więc mój grecki przyjacielu, trochę więcej ogłady!

 3. A to dobre

  Na tych filmikach z tego rocznych atakow było widać jak zawracajace rakiety z gazy były zestrzeliwane przez airon humbuk. Przewiduje ktora rakieta uderzy ktora nie tak jak Putin dba o wszystkich Rosjan.

 4. DDR

  No coż znaleźli nosiciela

Reklama