Reklama

Geopolityka

Irański atak rakietowy w Syrii. Cel: sprawcy zamachu w Ahwazie

Irańska gwardia rewolucyjna podczas defilady/Fot. Mohammad Sadegh Heydari/ Wikipedia CC BY 4.0
Irańska gwardia rewolucyjna podczas defilady/Fot. Mohammad Sadegh Heydari/ Wikipedia CC BY 4.0

Siły Iranu przeprowadziły atak rakietowy na bojowników w Syrii, prawdopodobnie odpowiedzialnych za zeszłotygodniowy atak podczas parady wojskowej w mieście Ahwaz na zachodzie Iranu, w którym zginęło 25 osób - poinformowała  Gwardia Rewolucyjna.

Kilku bojowników zostało zabitych w ataku, do którego doszło w Abu Kamal we wschodniej Syrii - podała irańska agencja Fars. Według oświadczenia Gwardii Rewolucyjnej, elitarnej irańskiej formacji wojskowej, bojownicy zostali zaatakowani na wschód od rzeki Eufrat, która przepływa w pobliżu miasta Abu Kamal. Jak dodano, z zachodniego Iranu w kierunku Syrii wystrzelono sześć pocisków rakietowych; w ataku wykorzystano również siedem dronów w celu zbombardowania pozycji bojowników.

22 września kilku zamachowców przeprowadziło atak na paradę wojskową w Ahwazie. W zamachu śmierć poniosło 25 osób, w tym 12 żołnierzy Gwardii Rewolucyjnej, a 60 ludzi zostało rannych. Według irańskiej telewizji państwowej zamach w Ahwazie wymierzony był w trybunę, z której przedstawiciele władz przyglądali się paradzie wojskowej zorganizowanej w narodowym dniu sił zbrojnych i dla upamiętnienia rocznicy wybuchu wojny irańsko-irackiej z lat 1980-1988.

Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie (IS); jej rzecznik zagroził, że atak nie będzie ostatnim. Do przeprowadzenia zamachu przyznał się również Arabski Ruch Walki o Wyzwolenie Ahwazu, regionalna arabska organizacja separatystyczna walcząca o niepodległość Chuzestanu, prowincji, której stolicą jest Ahwaz.

Jak podaje agencja Reutera, żadna z tych organizacji nie przedstawiła przekonujących dowodów na dokonanie ataku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jaś

    Na zdjęciu defilada wojskowa a czołgi wraz z załogą na lawetach :)

Reklama