Geopolityka

Syryjsko-irańskie porozumienie o współpracy wojskowej

Powrót do kraju zwłok irańskich żołnierzy, którzy zginęli na wojnie w Syrii,  fot. Tasnim News Agency, Wikipedia, CC BY 4.0
Powrót do kraju zwłok irańskich żołnierzy, którzy zginęli na wojnie w Syrii, fot. Tasnim News Agency, Wikipedia, CC BY 4.0

Ministrowie obrony Syrii i Iranu, Ali Abd Allah Ajub i Amir Hatami, podpisali w Damaszku porozumienie o współpracy wojskowej między oboma krajami - poinformowała w poniedziałek irańska agencja Tasnim.

Do zawarcia umowy doszło podczas rozpoczętej w niedzielę dwudniowej wizyty w Syrii szefa resortu obrony Iranu. Po podpisaniu porozumienia Hatami ocenił, że "Syria wychodzi z kryzysu i wchodzi w fazę rekonstrukcji".

Ajub zapewnił natomiast, że relacje na linii Damaszek-Teheran są "silne i niezachwiane". Rządowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Iranowi oraz szyickiemu ugrupowaniu Hezbollah z Libanu udało się "pokonać terroryzm" - wskazał.

Agencja Tasnim nie przekazała żadnych szczegółów dotyczących porozumienia.

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że Iran powinien wycofać swoje oddziały z Syrii. Teheran wyklucza taką możliwość i podkreśla, że irańska obecność wojskowa w tym pogrążonym w konflikcie zbrojnym kraju jest na zaproszenie rządu Asada.

Media związane z Hezbollahem poinformowały natomiast w sobotę, że Damaszek poprosił tę organizację o pozostawienie swoich oddziałów w Syrii.

Po odbiciu terytoriów na południu Syrii armia rządowa koncentruje się obecnie przy granicy z kontrolowaną przez dżihadystów prowincją Idlib. Obserwatorzy spekulują o rychłej ofensywie wojsk Asada na tę rebeliancką enklawę.

Źródło:
PAP

Komentarze