Reklama

Geopolityka

Syryjsko-irańskie porozumienie o współpracy wojskowej

Powrót do kraju zwłok irańskich żołnierzy, którzy zginęli na wojnie w Syrii,  fot. Tasnim News Agency, Wikipedia, CC BY 4.0
Powrót do kraju zwłok irańskich żołnierzy, którzy zginęli na wojnie w Syrii, fot. Tasnim News Agency, Wikipedia, CC BY 4.0

Ministrowie obrony Syrii i Iranu, Ali Abd Allah Ajub i Amir Hatami, podpisali w Damaszku porozumienie o współpracy wojskowej między oboma krajami - poinformowała w poniedziałek irańska agencja Tasnim.

Do zawarcia umowy doszło podczas rozpoczętej w niedzielę dwudniowej wizyty w Syrii szefa resortu obrony Iranu. Po podpisaniu porozumienia Hatami ocenił, że "Syria wychodzi z kryzysu i wchodzi w fazę rekonstrukcji".

Ajub zapewnił natomiast, że relacje na linii Damaszek-Teheran są "silne i niezachwiane". Rządowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada, Iranowi oraz szyickiemu ugrupowaniu Hezbollah z Libanu udało się "pokonać terroryzm" - wskazał.

Agencja Tasnim nie przekazała żadnych szczegółów dotyczących porozumienia.

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że Iran powinien wycofać swoje oddziały z Syrii. Teheran wyklucza taką możliwość i podkreśla, że irańska obecność wojskowa w tym pogrążonym w konflikcie zbrojnym kraju jest na zaproszenie rządu Asada.

Media związane z Hezbollahem poinformowały natomiast w sobotę, że Damaszek poprosił tę organizację o pozostawienie swoich oddziałów w Syrii.

Po odbiciu terytoriów na południu Syrii armia rządowa koncentruje się obecnie przy granicy z kontrolowaną przez dżihadystów prowincją Idlib. Obserwatorzy spekulują o rychłej ofensywie wojsk Asada na tę rebeliancką enklawę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Ludwik

    No tak , USA przegrywają nową zimną wojnę , USA powinny skupić się na kilku obszarach ważnych dla tego kraju - nie można mieć całego świata drodzy, kochani sojusznicy ...

  2. yaro

    No to czekamy kiedy znów Netaniahu leci do Moskwy ..... ale chyba cos ostatnie rozmowy nie poszły po jego myśli bo wg. niepotwierdzonych informacji w Syrii pojawiły się nowe zestawy S300.

Reklama