Reklama

Geopolityka

Irańska broń przeciw Ukrainie – 1000 sztuk precyzyjnej amunicji w tym rakiety balistyczne

Fot. Tasnim, CC BY 4.0

Jesteśmy zaniepokojeni potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA rozważają dodatkowe opcje reakcji na te dostawy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kirby odniósł się w ten sposób podczas wirtalnej konferencji prasowej do doniesień CNN, że Iran szykuje nową dostawę broni dla Rosji, zawierającą 1 tys. broni różnego rodzaju, w tym rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zulfigar o zasięgu 300 i 700 km.

"Jesteśmy zaniepokojeni, że Iran może rozważać dostarczenie rakiet ziemia-ziemia dla Rosji w dodatku do dronów, które już wysłał" - powiedział Kirby. Odmówił jednocześnie potwierdzenia, że umowa w tej sprawie została zawarta. Dodał jednak, że USA przyglądają się różnym opcjom dodatkowej odpowiedzi na irańskie dostawy broni, bo stanowią one pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2231.

Reklama

Czytaj też

Wcześniej szef dyplomacji USA Antony Blinken sugerował, że Ameryka może użyć narzędzi wykraczających poza sankcje, by zakłócić dostawy Iranu dla Rosji. Pytany o potencjalne przechwycenie transportu przez siły USA, rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder powiedział, że "nie ma nic do ogłoszenia" w tej kwestii.

Odnosząc się do komunikatów rosyjskiego ministerstwa obrony o tym, że Rosja wysłała na Białoruś samoloty z rakietami hipersonicznymi Kindżał, Kirby powiedział że nie jest w stanie potwierdzić tych informacji. Dodał jednak, że nie jest nowością, że Białoruś gości u siebie rosyjskie siły. Ocenił, że choć same siły Białorusi nie szykują się do wkroczenia na Ukrainę, ich rolą może być zmuszenie Ukrainy do rozmieszczenia sił w pobliżu północnej granicy.

Dodał jednocześnie, że USA podchodzą do swoich zobowiązań z tytułu Artykułu V traktatu waszyngtońskiego "niewiarygodnie poważnie, niezależnie od tego, jakimi zdolnościami dysponuje przeciwnik, czy są to pociski hipersoniczne, czy coś innego".

"Dlatego właśnie stale dokonujemy przeglądu i razem z Europejskim Dowództwem myślimy nad rozmieszczeniem sił tak, by móc bronić każdego centymetra terytorium NATO" - zaznaczył.

Rzecznik Pentagonu zauważył też, że Rosja nadal stara się o broń od Korei Północnej.

Rakiety, które Rosja planuje kupić od Iranu, prawdopodobnie zostaną rozmieszczone na północ od Ukrainy – podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na Ihnata.

„Będziemy wykorzystywać wszystkie środki obrony przed tymi rakietami. Prawdopodobnie zostaną one skierowane na północ od Ukrainy, skąd będą mogły zagrozić całej Ukrainie" – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy na briefingu.

Zauważył on, że takie rakiety „teoretycznie można zestrzelić, ale jest bardzo ciężko zrobić to tymi zasobami, które posiada Ukraina".

„Ukraina posiada zasoby obrony powietrznej, ale nie przeciwrakietowej" – podkreślił.

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. Valdi

  Przypomnijmy fateh110 to jak S200 nawet system Kub da sobie radę 👍👍👍 rakieta nie za bardzo celna no więc poligon nowa Dęba 😱😱

 2. Jerzy

  Domyślam się, że statki przewożące rakiety będą pod rosyjską banderą - kto niby miałby je zatopić w ramach sankcji - USA?

  1. DBA

   Zielone ludziki, sprzętem, który można kupić w każdym sklepie za rogiem. Dla chcącego nic trudnego

  2. Jack Luminous

   Okręt podwodny przekazany Ukrainie dwie godziny przed zatopieniem irańskiego szrotu. Można? Można.

 3. DBA

  Chyba raczej nie dla Ukrainy?. A w ramach sankcji na Iran transport powinien być zatopiony na Morzu Kapijskim lub w irańskim porcie

  1. VIS

   Sugerujesz wywołanie wojny między NATO i rosją? Kto miałby dokonać zatopienia?

 4. X

  irańska broń dla Ukrainy – 1000 sztuk precyzyjnej amunicji... VS Jesteśmy zaniepokojeni potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji... ;)))