Reklama

Geopolityka

Inauguracja Akademii Sztuki Wojennej

Jestem przekonany, że zarówno oficerowie, jak i studenci cywilni będą mieli pełną świadomość, iż ukończenie Akademii Sztuki Wojennej będzie przepustką do kształtowania ich, jako elity w polskich urzędach i elity przede wszystkim w polskiej armii – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Sztuki Wojennej.

W poniedziałek, 3 października br. Minister Obrony Narodowej oraz przedstawiciele kierownictwa resortu obrony i Sił Zbrojnych RP uczestniczyli w uroczystej inauguracji roku akademickiego w nowo utworzonej Akademii Sztuki Wojennej. Ceremonia, w której uczestniczył także rektor-komendant oraz senat uczelni odbyła się w sali konferencyjno-widowiskowej Klubu Akademii Sztuki Wojennej.

To dla mnie zaszczyt i spełnienie wieloletnich dążeń i zamierzeń. Dziś mam możliwość uczestniczyć w inauguracji nowej uczelni wyższej Wojska Polskiego – Akademii Sztuki Wojennej, która nazwą i swoim programem nawiązuje do Wyższej Szkoły Wojennej. Uczelni, która kształciła i ukształtowała jedną z najlepszych kadr oficerskich jakich Polska miała w okresie II Rzeczpospolitej. Cieszę się, że te marzenia dzisiaj stają się ciałem. Dziękuję ministrowi Wojciechowi Fałkowskiemu – bo to w dużej mierze jego dzieło. Decyzja o powołaniu Akademii Sztuki Wojennej była jedną z pierwszych decyzji, jakie podjąłem po objęciu stanowiska. Taka będzie armia, jacy będą polscy oficerowie. Taki będzie system obrony, jacy będą studenci kończący w Alma Mater Militaris – jaką musi być Akademia Sztuki Wojennej – mówił minister Antoni Macierewicz.

Po kilku miesiącach pracy analitycznej i tej organizacyjnej nie ma wątpliwości, że zmiany w Akademii Obrony Narodowej były konieczne. Uczelnia o tak bogatej tradycji i dużym dorobku naukowym w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności w ostatnich latach zatraciła zupełnie swoją wojskową wyrazistość. Dziś mamy nowe struktury organizacyjne. W Akademii Sztuki Wojennej zostało utworzone m.in. Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, które ma szansę stać się czołowym ośrodkiem analitycznych w obszarze bezpieczeństwa i obronności – mówił rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej płk dr inż. Ryszard Parafianowicz.

Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji pracowników i studentów uczelni, która odprawiona została w kościele parafialnym pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w dzielnicy Warszawa-Rembertów - informuje MON.

Należy dodać, iż oficjalnie funkcjonowanie Akademia Sztuki Wojennej rozpoczęła 1 października 2016 roku, na mocy Ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej (Dz. U. z dn. 24 czerwca 2016 r., poz. 906).

Akademia Sztuki Wojennej ma odgrywać istotną rolę w systemie przygotowania i doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego, zgodnie z wyzwaniami wynikającymi z potrzeb, wymagań i oczekiwań Wojska Polskiego. Ponadto jej celem działalności ma być szkolenie i prowadzenie badań naukowych w obszarze nauk społecznych związanych z bezpieczeństwem i obronnością oraz w zgodności ze sztuką wojenną.

Podstawowym zadaniem Akademii jest kształcenie i szkolenie żołnierzy na potrzeby dowództw, sztabów, instytucji, uczelni wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Natomiast młodzież cywilna będzie przygotowywana do pełnienia zadań publicznych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego. Zadania te będą realizowane przez trzy wydziały: Wojskowy, Zarządzania i Dowodzenia oraz Bezpieczeństwa Narodowego, trzy centra: Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia.

Akademia Sztuki Wojennej będzie kontynuować prawa, a także wszelkie zobowiązania Akademii Obrony Narodowej. Studenci, doktoranci, słuchacze i kursanci Akademii Obrony Narodowej stają się odpowiednio studentami, doktorantami, słuchaczami i kursantami Akademii Sztuki Wojennej, a osoby przyjęte na studia wyższe, studia doktoranckie, studia podyplomowe, kursy dokształcające i szkolenia w Akademii Obrony Narodowej na rok akademicki 2016/2017 stają się odpowiednio osobami przyjętymi na studia wyższe, studia doktoranckie, studia podyplomowe, kursy dokształcające i szkolenia w Akademii Sztuki Wojennej - podkreśla MON.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama