Geopolityka
Hiszpania zwraca się ku Rosji? Zwolennik Putina szefem Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego
Zmiana rządu w Hiszpanii będzie mieć swoje konsekwencje również dla polityki bezpieczeństwa i obrony. Kluczowe stanowisko Szefa Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego ma prawdopodobnie objąć płk Pedro Baños, oficer rezerwy o wyraźnie prorosyjskich poglądach. Przejęcie władzy przez lewicową partię może - choć nie musi - pchnąć nowy hiszpański rząd na stronę zwolenników zbliżenia z Moskwą.
Jedną z konsekwencji niedawnej zmiany rządu w Hiszpanii i objęciu władzy przez PSOE (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza) są przeprowadzane przez premiera Pedro Sancheza zmiany personalne dotyczące strategicznych stanowisk. Mają one objąć między innymi stanowisko Szefa Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN). W ostatnich dniach do hiszpańskich mediów dotarła informacja, iż jednym z najbardziej prawdopodobnych kandydatów na to stanowisko jest pułkownik Pedro Baños. Doniesienia o możliwym przejęciu przez płk Bañosa DSN wywołały zainteresowanie komentatorów, gdyż jest on uważany za kontrowersyjną postać o bardzo sprecyzowanych poglądach prorosyjskich.
Pedro Baños jest pułkownikiem rezerwy hiszpańskich Wojsk Lądowych oraz ekspertem ds. geostrategii i terroryzmu. Jest byłym szefem Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa Eurokorpusu w Strasburgu oraz byłym szefem Departamentu Analizy Geopolitycznej wydziału Spraw Strategicznych i Bezpieczeństwa Sekretariatu Generalnego Polityki Obronnej. Po odejściu do rezerwy w 2012 jego liczne wystąpienia medialne nadały mu miano telewizyjnego eksperta ds. terroryzmu i bezpieczeństwa.
Zasłynął on głównie z wypowiedzi określanych przez hiszpańskie media m.in., jako „pochwała rosyjskich doktryn i polityki Putina” oraz jako „dalekie od standardów, jakich należałoby się spodziewać w przypadku wysokiego rangą dowódcy wojskowego jednego z krajów Europy Zachodniej”. Pedro Baños jest również częstym komentatorem i gościem w mediach będących narzędziem rosyjskiej wojny propagandowej, takich jak Russia Today czy Sputnik.
Wśród jego najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi i opinii, zarówno w telewizji jak i za pośrednictwem Twittera hiszpańskie media wskazują np. słowa podziwu i pochwały dotyczące Władimira Putina i jego polityki, zarówno wewnętrznej jak i międzynarodowej. W ich treści Baños podkreśla, że Unia Europejska powinna posiadać lidera politycznego o podobnym poparciu społecznym, jakim cieszy się Putin w Rosji. Jak wskazuje hiszpański portal Libertad Digital, Baños broni również rosyjskiej kampanii wojskowej w Syrii, zaprzeczając nawet doniesieniom o wielu ofiarach cywilnych spowodowanych przez naloty na pozycje rebeliantów/terrorystów w Aleppo.
Pułkownik przekonywał również, iż amerykańskie naloty na siły Baszara Al Asada, jako odpowiedź na użycie przez syryjski reżim broni chemicznej są porównywalne do ataków terrorystycznych dokonywanych przez dżihadystów. Były wojskowy zaprzecza też, jakoby Kreml był zamieszany w tajemniczy atak na Siergieja Skripala i jego córkę, do którego doszło 4 marca w Wielkiej Brytanii.
Kolejną kwestią są również poglądy pułkownika Bañosa na temat rosyjskiej wojny dezinformacyjnej. Według wypowiedzi, jakich udzielał hiszpańskim mediom, wojna dezinformacyjna nie istnieje i jest ona jedynie „efektem manipulacji tradycyjnych mediów, serwisów społecznościowych i Internetu, które teraz wmawiają nam, że Rosja ma być naszym wrogiem”. Mówił w ten sposób w wywiadzie dla portalu lasoga.org, dotyczącym jednej z wydanych książek, zapytany czy wojna informacyjna prowadzona przez Rosję naprawdę istnieje.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż jak donoszą hiszpańskie media Pedro Baños jest przeciwnikiem NATO, jako ponadpaństwowej struktury politycznej i wojskowej. Według pułkownika obecność w NATO takich krajów jak Hiszpania służy jedynie interesom rządu amerykańskiego. Uważa on również, że „najlepszym scenariuszem międzynarodowej sytuacji politycznej jest stworzenie przez Europę i Rosję wspólnego frontu, który miałby zrównoważyć potęgę ekonomiczną i wojskową Stanów Zjednoczonym oraz Chin.” Twierdzi on jednak, iż USA skutecznie blokuje tego typu rozwiązanie osłabiając w ten sposób Europę.
Czytaj też: Płk Grzegorz Małecki: Państwo musi być świadome roli i istoty swoich służb wywiadowczych [WYWIAD]
Są to tylko niektóre z kontrowersyjnych wypowiedzi jednego z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko szefa Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w nowym rządzie Pedro Sancheza. Pomimo, iż hiszpańskie media przekonują, iż nominacja Bañosa jest niemalże pewna to Moncloa (kancelaria premiera Hiszpanii) na razie nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Departament Bezpieczeństwa Narodowego jest najważniejszym organem wspomagającym pracę rządu w zakresie bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa morskiego oraz cyberbezpieczeństwa. Jest to organ wykonawczy premiera odpowiedzialny za opracowanie, wdrażanie oraz nadzór strategii bezpieczeństwa państwa. Natomiast szef Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego jest najbliższym doradcą premiera w kwestii kształtowania rządowej polityki bezpieczeństwa.
Czytaj więcej: Hiszpańska recepta na zarządzanie bezpieczeństwem narodowym. Przykład dla Polski?
Z racji tego, iż stanowisko szefa DSN jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego doniesienia na temat nominacji Bañosa wzbudzają wątpliwości i obawy o przyszłość hiszpańskiej polityki bezpieczeństwa. Jeśli niecichnące pogłoski o powierzeniu Bañosowi DSN okażą się prawdziwe będzie to oznaczać, iż rząd akceptuje jego poglądy i punkt widzenia na kwestie ogólnie pojętego bezpieczeństwa.
Warto zauważyć, że partie socjalistyczne w krajach południa Europy często sympatyzują z Rosją, czasem też są z Moskwą powiązane (finansowo, osobowo). Hiszpańska PSOE jeszcze w latach 70. sprzeciwiała się włączeniu Madrytu do NATO. W 1986 roku, cztery lata po wejściu Hiszpanii do Sojuszu Północnoatlantyckiego socjalistyczny rząd przeprowadził referendum w sprawie kontynuowania członkostwa w NATO, zakończone zwycięstwem zwolenników Sojuszu.
Później jednak z PSOE wywodził się sekretarz generalny NATO Javier Solana, który pełnił tą funkcję w latach 1995-1999, a więc w czasie przyjęcia Polski, Czech i Węgier. Zdecydowanie prorosyjskie tendencje wykazuje za to partia Podemos, która głosowała za odwołaniem poprzedniego rządu premiera Rajoya, co otworzyło drogę do wyboru obecnego rządu.
Poprzedni rząd wykazywał dość dużą przychylność wobec wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W 2016 roku dowodzona przez Hiszpanów "szpica", sojusznicze siły natychmiastowego reagowania ćwiczyła przerzut do Żagania, od 2017 roku hiszpańskie jednostki zmechanizowane i pancerne (m.in. z czołgami Leopard 2) uczestniczą w grupie batalionowej NATO na Łotwie. W tej samej formacji znajduje się też polski pododdział pancerny.
Ponadto, wcześniejszy rząd Hiszpanii rozpoczął proces zdecydowanego zwiększania wydatków na obronę narodową. Nie wiadomo na razie, czy obecny gabinet będzie kontynuować tą linię. Już jednak same doniesienia o możliwym objęciu ważnego stanowiska przez osobę o tak skrajnie prorosyjskich poglądach jak płk Bañosa świadczą o tym, że zbliżenie z Moskwą jest brane pod uwagę.
Jeżeli Baños zostanie ostatecznie powołany na tą funkcję, może to wpłynąć nie tylko na politykę wewnętrzną Hiszpanii, ale również na jej relacje z Unią Europejską i NATO, których jest obecnie istotnym członkiem. Istnieje również obawa o to, iż jako wpływowa osoba, która ściśle współpracuje z premierem mógłby w istotny sposób przyczynić się do wzmocnienia na arenie międzynarodowej bloku sprzyjającego Rosji i sprzeciwiającego się zaostrzeniu polityki wobec Kremla oraz wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance.
Z punktu widzenia Polski jego nominacja mogłaby znacznie utrudnić współpracę w kwestii bezpieczeństwa w ramach UE i NATO. Nowy hiszpański gabinet może dążyć do zbliżenia do Rosji i zmniejszenia zaangażowania w NATO, co z pewnością nie będzie korzystne dla Warszawy.
Tatiana Małecka
MjakM
Ano
Yugol
Ojeju znowu winna hakerów?
Bartek 1
Podejrzewam raczej interwencję wschodnich służb. Zaś dzięki służbom zachodnim Pan Pułkownik zakończy służbę wcześniej niż myśli.
wania
Już zakończył. Może Putin go przygarnie.
sff
Facet mówi prawdę a to kole co niektórych ....
dada
Swoją hiszpańską prawdę która nie rozumie co to jest rosyjski ekspansjonizm.
wania
I dlatego na szczęście nie dostał stołka. Może Putin mu coś zaproponuje.
KAR
Jak tak dalej pójdzie, to większość państw europejskich zresetuje swoje stosunki z Rosją. Oprócz jednego...
vic
Czeczenia ?
bez emocji
Dokładnie te kraje, które akceptowały Hitlera akceptują i Putina. Czyli nie ma on co liczyć na: Skandynawię, Polskę (z wyjątkiem ofiar rusyfikacji), W. Brytanię, połowicznie Francję, Niemcy. Poza Europą, oczywiście USA, Kanada, Australia, Japonia, Chiny. W sumie to nadal słabe karty.
ito
Polska przed wszystkim. Do stycznia 1939- go była z Hitlerem i III Rzeszą bardzo zaprzyjaźniona, prowadziła nawet zsynchronizowane operacje wojskowe. Dopiero zgrzyt w postaci żądania korytarza jakby popsuł stosunki- ale podstawowym wrogiem i tak pozostał ZSRR, który ostatecznie w likwidacji II RP odegrał marginalną rolę sępa (przyszli na gotowe). Jakieś wnioski ze strony polskich władz?
dropik
no to nasza odnosząca same sukcesy dyplomacja powinna natychmiast wytłumaczyć Hiszpanom i Włochom żeby tego nie robili, że Rosja nadal bee. dadzą radę ? ;)
Pan Ferdek
\"...Według pułkownika obecność w NATO takich krajów jak Hiszpania służy jedynie interesom rządu amerykańskiego. Uważa on również, że „najlepszym scenariuszem międzynarodowej sytuacji politycznej jest stworzenie przez Europę i Rosję wspólnego frontu, który miałby zrównoważyć potęgę ekonomiczną i wojskową Stanów Zjednoczonym oraz Chin.” No i gitara. Brawo i jeszcze raz brawo Panie pułkowniku!
Patcolo
Ciekawi mnie co tak złego zrobili Tobie Amerykanie lub Chińczycy. Rozumiem że zbrodnie Amerykanów w Jałcie należy rozliczyć a przedewszystkim pamiętać, ale Ruscy mają znacznie poważniejsze rzeczy na sumieniu a nie obojętność wobec losów jakiegoś tam kraju nad Wisłą.
anda
I tak amerykanów nie dogonią
o lol
o lol. W Jałcie? Front wschodni to to85% działań wojennych Ii wojny! Nikt nie mial nic do gadania tam poza wujkiem s.
Karkses
Hmm co by nie mówić to koncepcja stworzenia wspólnego frontu europejsko-rosyjksiego jest bardzo ciekawa. Nie jest tajemnicą że UE powstała po to żeby konkurować z USA i równoważyć wpływy. Jak to się skończyło każdy widzi, USA próbują i po części im się to udało zwasalizować Europę. Warto pamiętać też że stawianie na USA też jest niebezpieczne bo ile warte są gwarancje zwłaszcza kogoś za wielką wodą Polska chyba już się przekonała na własnej skórze a mimo to nic się w naszej doktrynie nie zmieniło.
Kokogut
Hmm, co by nie mówić ktoś tu manipuluje. 20 wojen z Rosją, 123 lata zaboru i 44 lata komuny. Ani jednej wojny z USA. Wtedy najmocniej Polska przekonała się jak jest mieć rosyjskiego hegemona za sąsiada. Koncepcja Eurazji putina, czyli Rosji od Atlantyku po ocean Spokojny nie zostawia miejsca do życia i wolności krajom zachodniej Europy. Również Hiszpanii. Gość któremu przyklaskujesz jest hiszpańskim zdrajcą. A kim ty jesteś?
inż.
Hmm. Z Niemcami wojen mieliśmy od VII wieku z tysiąc. Co roku jedna. Zakładając, że Lachów-Połabian uznajemy za Polaków.
i tyle w temacie
@Kokogut A ileż to wojen z Niemcami stoczyliśmy a współpraca nam obecnie nie przeszkadza. Ze Szwecją mieliśmy \"potop\", z Mongolią Dżyngis Chana, z Turcją \'Wiedeń\" z Czechami \'Zaolzie\" z Ukrainą Wołyńskie Ludobójstwo, z Litwą \"szauliusów\" z Estonią próbę zatrzymania w 1939 r. gdy walczył z Niemcami itd, itd.... acha. Nie martw się o \"kraje zachodnie\" i ich wolnośc w razie umowy z Rosją, uwierz mi, ich przywódcy wiedzą co robią ...
12
Przecież to nie ma sensu - partia robotnicza popierająca burzuazyjnego chrześcijanina
niestety
Hiszpania jest daleko i słabo widać stamtąd.
Stary Grzyb
\"Pedro Baños - postać o bardzo sprecyzowanych poglądach prorosyjskich - jest pułkownikiem rezerwy hiszpańskich Wojsk Lądowych oraz ekspertem ds. geostrategii i terroryzmu. Jest byłym szefem Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa Eurokorpusu w Strasburgu oraz byłym szefem Departamentu Analizy Geopolitycznej wydziału Spraw Strategicznych i Bezpieczeństwa Sekretariatu Generalnego Polityki Obronnej. Po odejściu do rezerwy w 2012 jego liczne wystąpienia medialne nadały mu miano telewizyjnego eksperta ds. terroryzmu i bezpieczeństwa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż jak donoszą hiszpańskie media Pedro Baños jest przeciwnikiem NATO, jako ponadpaństwowej struktury politycznej i wojskowej. Według pułkownika obecność w NATO takich krajów jak Hiszpania służy jedynie interesom rządu amerykańskiego. Uważa on również, że „najlepszym scenariuszem międzynarodowej sytuacji politycznej jest stworzenie przez Europę i Rosję wspólnego frontu, który miałby zrównoważyć potęgę ekonomiczną i wojskową Stanów Zjednoczonym oraz Chin.” Twierdzi on jednak, iż USA skutecznie blokuje tego typu rozwiązanie osłabiając w ten sposób Europę.\" Innymi słowy otwarcie działający agent wpływu Rosji, zamiast zostać już lata temu osadzony dożywotnio w pierdlu bez prawa kontaktów z otoczeniem, został w Hiszpanii pułkownikiem i dopuszczono go do pełnienia ważnych stanowisk tak w strukturach obronnych Hiszpanii, jak i w strukturach NATO. Oznacza to nie tylko faktyczny zupełny rozkład struktur wojskowych Hiszpanii, ale także - co o wiele gorsze - daleko posunięty rozkład struktur NATO. Nawet, jeżeli Pedro Banos stanowiska szefa Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego nie obejmie. W świetle tej informacji polskie dążenia do umocnienia sojuszu przede wszystkim z USA okazują się bardzo głęboko uzasadnione.
Davien
Tia :)) Czyżby amerykanom uciekła myśl im gorzej z Rosją tym lepiej dla Europy / mamy tyle ile chcemy :))
Marek
Historia zna już takich ludzi. Przed Drugą wojną Światową działali we Francji, Wielkiej Brytanii i w innych pomniejszych państwach na rzecz Adolfa Hitlera. Z tym tylko, że tamtym marzyła się zjednoczona Europa pod Adolfa przywództwem, podczas gdy tym dzisiejszym marzy się euroazjatycki blok pod przywództwem Putina.
bender
No faktycznie płk. Banos nie wydaje się z naszego punktu widzenia idealnym kandydatem na szefa hiszpańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, ale naprawdę nie widzę tu nigdzie „daleko posuniętego rozkładu struktur NATO”, tylko zachowanie szacunku dla krajowych wyborów demokratycznych. Nas też nie wyrzucili z Sojuszu gdy MON objął Antonii.
Yrzik
Ten Putin ma siłę przyciągania. Na Węgrzech wygrywa prawica i prowadzi mocno prorosyjską politykę. W Hiszpanii wygrywają socjaliści i jest ryzyko że zwrócą się w kierunku Putina. W Turcji islamską dyktaturę buduje Erdogan i kuma się z Putinem. Dziwny jest ten świat.
zbig gniew
O Italii nie zapominaj - Tam też lubią i cenią władimira Putina.
tak tylko... (Michał Rakowski)
Świat od tysiącleci jest zawsze taki sam. Liczy się siła i pieniądze, a Rosja jest w tej dogodnej sytuacji, że Rosjanie bardzo lubią być eksploatowani i godzą się na utrudnienia w codziennym życiu, mogą nie mieć autostrad i chodników. Lubią być za to ważni, więc zamiast remontu ulicy w Magadanie są pieniądze na łapówki dla zachodnich polityków...
Gts
Bo tak naprawde to kazdy kraj ma inne priorytety i kazda frakcja w kazdym kraju widzi je inaczej. Niby lewacy, prawicowcy, socjalisci, komunisci a kazdy ma swoje cele i drogi do ich osiagniecia. Putin ma sile przyciagania w ruchach prawicowicowych glownie tam gdzie istnieje niezadowolenie z polityki UE. A w lewicowych tam gdzie chciano by jescze wiekszego scojalizmu polaczonego zwlaszcza z kolejnymi socjalami. My znamy swoja historie i prawdziwy socjalizm i komunizm, a cala Europa liznela tylko kilka najkorzystniejszych rzeczy z tej utopi. Dlatego ciagle wierza w socjalizm, marksizm itp. Nigdy nie zmierzyli sie z jego prawodziwym drapieznym obliczem bo to Polacy go rozmontowali (do spolki z innymi) zanim czerowna zaraz doszla do Atlantyku. Im wiec Rosja nie jawi sie jako straszna krwiozercza tyrania. Im za to podoba sie ze Putin jawi sie jako ten ktory dba o swoj kraj i o interesy ich krajow. W koncu moga dostac tanio gaz, ale jeszcze nie doswiadczyli tego co no Ukraina czy Bialorus... gaz jest tani tylko do momentu kiedy sie od niego uzaleznia. Potem wpada sie w sidla. No ale jest to znacznie bardziej skomplikowane niz na jeden komentarz polecam ksiazki o terroryzmie ekonomicznym, historii rosji i zyviorysy europejskich politykow. To ostatnie pokazuje wielka operacje rosyjskich sluzb, ktore w latach 90 posiadaly swoich zwolennikow, szpiego i agentow w elitach europejskich w stosunku 6/10. To oznacza ze spenetrowanie przez rosyjskie sluzby europejskich elit bylo i jest bardzo glebokie. Na szczescie sposob w jaki zyje euoropa sprawia ze trudno jest wprowadzac twarde, rewolucyjne postanowienia i przeorientowac sie na Rosje. Socjalisci i innej masci populisci dlugo beda rzadzic w Europie jesli beda z czego miec na socjale dla swoich wyborcow. Do tego liczne organizacje pioroace mozgi jak np zaangazowanie Sorosa i mamy efekty milosci do Marksa i co za tym idzie Putina. Wegry to przyklad z kolei prawicy ktorej tez nie podoba sie UE w wielu sprawach narzucajacego sie wlasnie marksizmu.
oho
A jeszcze niedawno Madryt i UE ujadały że to Katalonia jest marionetką Putina. Każdy myślący wiedział ile w tym prawdy.