Reklama

Geopolityka

Hiszpania: Kadyks będzie bazą amerykańskich niszczycieli AEGIS

W Kadyksie mają stacjonować amerykańskie niszczyciele uzbrojone w antyrakiety SM-3 – fot. M.Dura
W Kadyksie mają stacjonować amerykańskie niszczyciele uzbrojone w antyrakiety SM-3 – fot. M.Dura

W bazie hiszpańskich sił morskich Rota w Kadyksie będą stacjonować amerykańskie niszczyciele wchodzące w skład systemu obrony przed rakietami balistycznymi AEGIS BMD (Balistic Missile Defense).

Do Hiszpanii oddelegowano cztery niszczyciele typu Arleigh Burke, które mają stanowić główny element morskiego komponentu europejskiej tarczy antyrakietowej. Jak na razie zadecydowano, że amerykańskie okręty będą przebywały w Kadyksie w 2014 i 2015 roku.

Będą to niszczyciele wyposażone w rakiety przeciwlotnicze SM-3 zdolne do zwalczania rakiet balistycznych oraz odpowiednio zmodernizowany okrętowy system walki AEGIS. Wszelkie wsparcie logistyczne dla amerykańskich jednostek ma zabezpieczać hiszpańska stocznia Navantia, zgodnie z kontraktem, jaki został podpisany z US Navy.

Będzie to tyle łatwe, ze Hiszpanie zbudowali pięć fregat typu Álvaro de Bazán (F100) również wyposażonych w system AEGIS. Ostatnia z nich „Cristobal Colon” weszła do linii 23 października 2012 r.

MD

Reklama

Komentarze (1)

  1. Zgryźliwy

    I ma jeszcze ktoś złudzenia jakim to sojusznikiem jesteśmy dla Stanów? Wycofanie Hiszpanów z Iraku jakoś im nie zaszkodziło. Kierunek, którego my się obawiamy ich nie obchodzi. Przynajmniej na razie. No i wycofują wojska z Europy. Zresztą Anglicy też. Ciekawe kto będzie przypominał Niemcom, że przegrali wojnę? Coś mi to przypomina...

Reklama