Reklama

Geopolityka

Francja: wybuch w fabryce produkującej dla zbrojeniówki

Fot. A. Serpillo / Armée de Terre
Fot. A. Serpillo / Armée de Terre

W eksplozji w fabryce materiałów wybuchowych i paliw w Bergerac rannych zostało osiem osób, jedna z nich jest w stanie bardzo ciężkim. Ponad 60 strażaków walczy z pożarem zakładów. Nie doszło do skażenia okolicy - podaje francuska telewizja BFMTV.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do wybuchu doszło w budynku, w którym składowano blisko 2 tony silnie wybuchowej nitrocelulozy, na miejscu było wtedy około 40 osób - poinformował Jean-Charles Jobard prefekt departamentu Dordogne, w którym leży Bergerac.

Czytaj też

Na miejscu katastrofy jest pięć ambulansów i dwa śmigłowce medyczne.

Reklama

Jak podaje BFMTV, w Bergerac nie ma wiatru, dzięki czemu ryzyko skażenia okolicy zakładów jest niewielkie.

Czytaj też

Firma Eurenco, do której należą zakłady w Bergerac, jest producentem m.in. komponentów do ładunków miotających dla amunicji różnych kalibrów, w tym także amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, używanej m.in. w haubicach Caesar (i podobnych). Jest to już kolejny wypadek w europejskim zakładzie zbrojeniowym w ostatnim czasie, niedawno doszło do eksplozji w zakładach w Bułgarii. Tamto zdarzenie było powiązywane z działalnością rosyjskich służb. Jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie, by określać przyczynę wybuchów we Francji.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. SzaraEminencja

  Wygląda mi na to samo co w przypadku zamachów w Madrycie. Tam terroryści chcieli wymusić wycofanie się Hiszpani z koalicji, a tutaj Rosja chce zaprzestania wspierania Ukrainy.

 2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Naprawdę jestem ciekaw reakcji Francuzów. Ci albo podkulą ogon i pod stołem dogadają się z Kremlem via specsłużby i staną się "niezaangażowani" w pomoc Ukrainie [i jeszcze wynagrodzą Rosjanom "przykrości" dostawami nowoczesnej elektroniki dla broni precyzyjnych [w czym mają już pewien "dorobek"] - albo dojdą do wniosku, że obcy sabotaż na ich terenie nie przejdzie i muszą to wyplenić dla pokazania, kto trzyma kontrolę. W grę - jeżeli chodzi o infrastrukturę strategiczną - wchodzą elektrownie atomowe, szybkie koleje, bazy marynarki atomowców itp. wrażliwe sprawy. Zobaczymy.

  1. BadaczNetu

   Czasem wypadki zdarzają się też bez udziału obcych służb...

  2. mick8791

   Wiesz co? Zajmij się lepiej analizą technik obierania ziemniaków! W tej dziedzinie masz większe szanse napisania czegokolwiek sensownego...

 3. prawda

  Rosjanie działają, 5? Zamach Rosyjskich sił specjalnych a Europa dalej śpi to wojna. W stanach 2 zamachy. Co muszą zrobić by zachód zaraagował? Wysadzić gazoport ? Zamach na jakiegos prezydenta ? Europejscy Politycy to patologia.

Reklama