Reklama

Geopolityka

Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO?

Autor. Ministerstwo obrony Finlandii

Finlandia może złożyć wniosek o członkostwo w NATO przed czerwcowym szczytem Sojuszu. Inwazja Rosji na Ukrainę zasadniczo zmieniła podejście Finów, których 62 proc. popiera wejście do NATO - pisze norweska gazeta „VG”.

Reklama

[Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl] (//defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24)

Reklama

Premier Finlandii Sanna Marin zapowiedziała przedstawienie raportu na temat fińskiej polityki bezpieczeństwa. W weekend podczas kongresu Socjaldemokratycznej Partii Finlandii Marin powiedziała, że "drzwi NATO są otwarte i powinniśmy podjąć decyzję w tej sprawie wiosną".

Jak twierdzi cytowany przez "VG" Henri Vanhanen, ekspert opozycyjnej konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej, "oczekuje się, że w raporcie znajdzie się opis trudnej sytuacji Finlandii po ataku Rosji na Ukrainę, ocena alternatywnych rozwiązań, przed którymi obecnie stoi Finlandia, z zaletami oraz wadami, ale bez wskazania wyraźnej decyzji".

Reklama

Czytaj też

Według Vanhanena następnie rząd i prezydent Finlandii po zasięgnięciu opinii parlamentu mogą rozpocząć formalny proces złożenia wniosku o członkostwo w NATO. Umowa o wejściu do Sojuszu będzie wymagała zatwierdzenia w parlamencie większością dwóch trzecich głosów. "Wygląda na to, że Finowie są w tej chwili w drodze do NATO" - uważa.

"VG" przypomina, że 700 fińskich żołnierzy wzięło udział w zimowych ćwiczeniach NATO Cold Response 2022 w północnej Norwegii.

Czytaj też

Według fińskich sił zbrojnych w Finlandii do działań wojennych można zmobilizować 280 tys. żołnierzy, a 870 tys. ma status rezerwisty.

Jeszcze przed Wielkanocą prezydent Finlandii Sauli Niinistoe złoży oficjalną wizytę w Norwegii, gdzie spotka się z premierem tego kraju Jonasem Gahr Store. Według "VG" Finlandia będzie zabiegać u Norwegii o gwarancje bezpieczeństwa na wypadek agresji ze strony Rosji zanim stanie się pełnym członkiem Sojuszu.

Czytaj też

W niedawnym sondażu przeprowadzonym dla publicznego nadawcy YLE członkostwo w NATO popiera już 62 proc. Finów, a jedynie 16 proc. jest temu przeciwnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. nyx

  Finoiwie nie wyciągnęli lekcji z tego co się dzieje i skończy się tak samo jak z Ukrainą... czyli atakiem Rosji... najpierw bym się uzbroił po zęby a dopiero potem pukał do drzwi sojuszu północno atlantyckiego.

 2. Ktos

  Ehhhh to juz nie to samo forum. Kiedys bylby wrzask "niech tylko sprobuja, nasze czolgi ich zgniota" Przypominanoby o wojnie zimowej itd... a teraz cisza, zadnych postow o tysiacach SU-57 bombardujacych Finlandie... lipa. ;)

 3. Thorsten

  Finlandia w Nato to bardzo dobry pomysł, wydatnie by to wzmocniło Polskie bezpieczeństwo. Rosja musiałaby przerzucić część wojsk na granicę o długości 1300 km.

 4. Laky

  Zapraszamy do NATO😉👏👏👏👏👏👏

 5. JAGODA

  No i jak najszybciej niech wstępują bo kacapię trzeba otoczyć i odpowiednio przydusić !

 6. Sniper

  zapraszamy!

 7. Chyżwar

  Rosja ustami swoich liderów jasno powiedziała, że chce "wyzwalać i deuropeizować" Europę. Finów i Szwedów także to dotyczy. Dlatego jedni i drudzy powinni wstąpić do NATO jak najszybciej.

Reklama