Reklama

Geopolityka

Finlandia: nie ma zakazu eksportu broni do Turcji

Rk 62 M3. Fot. Fińskie Siły Zbrojne
Rk 62 M3. Fot. Fińskie Siły Zbrojne

W Finlandii nie ma kategorycznego zakazu wywozu sprzętu wojskowego do Turcji, a w ostatnich miesiącach kilka projektów otrzymało wstępnie „zielone światło” – oświadczył w czwartek (tj. 9 grudnia br.) minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen po spotkaniu z szefem resortu obrony Turcji Hulusim Akarem w Ankarze.

Reklama

„Potwierdziłem to, co już wcześniej zostało przekazane, podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie, że w kwestii wywozu materiałów i sprzętu wojskowego każdy przypadek będzie nadal rozpatrywany indywidualnie" – powiedział fiński minister, cytowany przez agencję STT. Podkreślił przy tym, że po otrzymaniu członkostwa w NATO także w przyszłości pozostanie to elementem „całościowego procesu rozpatrywania pozwoleń".

Reklama

Kaikkonen przyznał, że obecnie są prowadzone fińsko-tureckie rozmowy o projektach zbrojeniowych i „niewykluczone, że w przyszłości jakieś pozwolenia na eksport sprzętu wojskowego zostaną w Finlandii przyznane".

Czytaj też

Jesienią 2019 r. Finlandia, po ataku Turcji na pozycje kurdyjskie w Syrii, ogłosiła, że „nie będzie wydawać nowych pozwoleń na wywóz broni". We wtorek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zgoda Ankary na ratyfikację członkostwa Finlandii w NATO zależy także od podjęcia przez stronę fińską „konkretnych ustępstw w sprawie zakazu eksportu broni do Turcji".

Reklama

Kaikkonen spotkanie z Akarem określił jako „dobre, konstruktywne". „Przynajmniej nie zrobiliśmy kroku wstecz" – powiedział fiński minister, odnosząc się do fińsko-tureckich negocjacji. Przyznał jednak, że szczegółowy harmonogram tureckiej ratyfikacji członkostwa Finlandii w NATO nie został mu przedstawiony.

Czytaj też

Turcja i Węgry jako jedyne spośród 30 członków Sojuszu nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Ankara od szczytu Sojuszu w Madrycie prowadzi trójstronny dialog z dwoma państwami nordyckimi odnośnie zmiany polityki Helsinek i (zwłaszcza) Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, stanowiących dla Turcji zagrożenie terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji niektórych aktywistów.

Według doniesień prasowych, przywódca Turcji Recep Tayip Erdogan może odwlekać ratyfikację, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich zaplanowanych na połowę 2023 r.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Filemon19

    Na zdjęciu pięknie wyposażony karabinek Taki AK 47 na sterydach

  2. Craig

    My też mogliśmy zablokować Finlandię do NATO warunkując zmianą umowy Patria OY z polską zbrojeniówką. Kapitał ma narodowość.

    1. zygix

      Czasem ważniejsze od pieniędzy są szacunek,nie pisane dżentelmeńskie umowy.Deal z Patrią to pikuś.Ale niektore jednostki o tym nie mają zielonego pojęcia..

  3. Orthodoks

    Wystosunkować Turków z NATO!

  4. Filemon19

    Finlandia Turcja to konkurencja na rynku bwp I fregat. Rozumiem z Turcja otwiera swój rynek na wojskowe produkty Finlandii