Reklama

Geopolityka

Dzień Wszystkich Świętych również dniem pamięci o zapomnianych bohaterach. Ale czy wszystkich?

Grób kapitana Jana Draca na warszawskich Powązkach – fot. M.Dura
Grób kapitana Jana Draca na warszawskich Powązkach – fot. M.Dura

W dzień Wszystkich Świętych Polacy czczą pamięć nie tylko męczenników, którzy oddali życie za wiarę chrześcijańską, ale również swoich bliskich i tych którzy walczyli „Za naszą i waszą wolność”. Niestety z biegiem lat coraz więcej nazwisk przestaje mieć dla nas jakiekolwiek znaczenie.

Dzień 1 listopada jest jedną z niewielu okazji by odwiedzając groby swoich bliskich stanąć również przy nagrobkach nieznanych nam osób, które walczyły za Polskę. Niestety w miarę upływu czasu zaczynamy patrzeć tylko na te miejsca, gdzie leżą najsławniejsi ludzie zupełnie nie zwracając uwagi np. na groby prostych żołnierzy. A te stają się w ten sposób z roku na rok coraz bardziej zapomniane.

Dlatego spacerując po cmentarzach skupmy się również na tych mogiłach, których nie odwiedza tłum ciekawskich, a które być może przypominają kogoś zasłużonego i walecznego. Takich miejsce jest wiele, ale przecież dzień Wszystkich Świętych jest tylko raz w roku.

I wtedy może się zastanowimy kim był naprawdę człowiek na którego grobie napisano: „Tu spoczywa Jan Drac, b. kapitan artylleryj, adjutant polowy przy generale dowódcy artylleryj pieszej b. Wojsk Polskich. Uro d. 29 maja 1792 r. Odbył kampanie w 1812 r. w Rossyi i 1813 r. w Niemczech. Znajdował się w potyczkach: pod Labiau, Melancken i Mühlhansen tudzież w oblężeniu twierdzy Gdańsk w 1813 r. Żył lat 54  Zmarł 18 maja 1846 r.”

Naprawdę warto.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Marcin

  A "mądrzy inaczej" włodarze Wrocławia zamknęli cmentarz oficerów radzieckich. Na dzień przed Zaduszkami. Ja Sowietów nie kocham, ale żeby z umarłymi walczyć ?!!!

 2. obywatel

  Naród który nie pamięta o swojej przeszłości nie ma przyszłości i tyle w temacie.

 3. totenkopf

  Panie, jaka kampania w Rossyi w 1912?

 4. hej

  "Odbył kampanie w 1912 r. w Rossyi i 1813" nie no bez jaj

 5. Poznaniak

  W Poznaniu co roku na cmentarzach 1 listopada organizowana jest zbiórka pieniędzy na renowacje mogił Powstańców Wielkopolskich. Akcje taką organizują kibice Lecha Poznań i zawsze pare zł odemnie dostają. Mam nadzieje ze w innych miastach kibice również potrafią działać w sposób pożyteczny. Rządzą nami marksiści którzy robią wszystko byśmy zapomnieli historie i podzielili się na lewaków i prawaków. Na groby bohaterów nie ma pieniędzy ale granitowe krawężniki w Poznaniu zawsze się znajdzie (jak nie to sie pożyczy).

  1. Wojmił

   Jako Poznaniak także podpisuję się pod tym postem jakkolwiek ponieważ jestem poznaniakiem dopiero od 20 lat, to niestety nie odwiedzam poznańskich nekropolii.. Szczególnie podoba mi się ten kawałek: "podzielili się na lewaków i prawaków." ten podział na głupich i głupszych niestety tu na forum widać... tu się nie zgodzę: "Rządzą nami marksiści którzy robią wszystko byśmy zapomnieli historie" - 80% parlamentarzystów chodzi do kościoła co niedziela więc marksiści nam nie grożą... z wyjątkiem krótkich przerw (1993-97; 2001-2005) i to tylko ze względu na rozbicie prawej strony - rządzi nami prawa strona...i to ona fałszuje historię.. Rządzące ciągle ekipy z Gdańska lub Warszawy w ogóle nie rozumieją co znaczy Powstanie Wielkopolskie i w ogóle nie rozumieją co znaczy patriotyzm nie podszyty ani prawicowstwem z tą jego religią udającą patriotyzm ani lewactwem..

Reklama