Reklama

Geopolityka

Dymisja w gabinecie Trumpa. Prezydencki lekarz ministrem ds. weteranów

Admirał Ronny L. Jackson, Fot. Wikipedia
Admirał Ronny L. Jackson, Fot. Wikipedia

Prezydent Donald Trump odwołał Davida Schulkina z funkcji sekretarza ds. weteranów. Na stanowisku zastąpi go dotychczasowy osobisty prezydencki lekarz, admirał Ronny L. Jackson. Trump poinformował o zmianach za pośrednictwem Twittera. 

W okresie przejściowym resortem ds. weteranów wojskowych będzie kierować dotychczasowy wiceszef resortu Robert Wilkie.

51-letni Ronny Lynn Jackson, medyk wojskowy, został powołany na stanowisko lekarza prezydenckiego przez b. prezydenta Baracka Obamę w 2013 r. Donald Trump postanowił korzystać z jego opieki, gdy objął urząd w 2016 r.

Shulkin także z zawodu lekarz, pełnił swoją funkcję od lutego zeszłego roku. Dymisja może być związana z ostatnimi spekulacjami na jego temat. W ostatnim czasie Shulkin stał się niechlubnym bohaterem mediów po tym jak wyszło na jaw, że płacił służbowymi pieniędzmi za bilety lotnicze swojej żony. Został zdymisjonowany m.in. po to, by te spekulacje przeciąć - miał zasugerować jeden z urzędników Białego Domu, z którym rozmawiał dziennikarz agencji Reutera.

Zmiana na stanowisku sekretarza ds. weteranów wpisuje się w serię zwolnień w amerykańskim rządzie jaka nastąpiła po dymisji sekertarza stanu Rexa Tillersona. W ostatnich dniach do byłego sekretarza stanu dołączył m.in. generał Herbert Raymond McMaster, którego na stanowisku doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego zastąpił John Bolotn. Nie ustają spekulacje dotyczące kolejnych odejść. Wśród nazwisk wymienia się m.in. Bena Carsona - szefa resortu gospodarki mieszkaniowej i urbanistyki. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama